Ankara Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Ankara’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %60,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,7 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 9,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ankara’da Kemal Kılıçdaroğlu %51,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 büyükşehir belediye başkanlığı kazananı
CHP
%60,5
2024 katılım
%79,3
yerel seçim
Seçmen
4.307.119
2024
Sandık
13.253
25 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ankara sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · büyükşehir belediye başkanlığıAnkara · katılım %79,4AnkaraTürkiyeCHP%60,54%37,90AK Parti%31,70%35,57Yeniden Refah%3,14%6,21Zafer Partisi%1,51%1,74İYİ Parti%0,91%3,78DEM Parti%0,80%5,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAnkara · katılım %91,5AnkaraTürkiyeKılıçdaroğlu%47,31%44,88Erdoğan%46,02%49,52Sinan Oğan%6,38%5,17Muharrem İnce%0,29%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAnkara · katılım %88,2AnkaraTürkiyeKılıçdaroğlu%51,21%47,82Erdoğan%48,79%52,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAnkara · katılım %91,5AnkaraTürkiyeAK Parti%31,78%35,39CHP%30,55%25,22İYİ Parti%12,99%9,64MHP%10,11%10,00Zafer Partisi%3,39%2,24Yeşil Sol Parti%2,91%8,85Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ankara’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ankara’da oyların %16,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 12,5 puan.

13 salıncak ilçe12 ilçede birinci parti değişti25 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
HaymanaAK Parti → CHP27,921,8
ŞereflikoçhisarAK Parti → CHP27,030,9
KalecikAK Parti → CHP25,916,7
SincanAK Parti → CHP23,98,1
GüdülAK Parti → CHP23,914,3
KahramankazanAK Parti → CHP23,111,1
KızılcahamamAK Parti (aynı)22,43,0
PolatlıAK Parti → CHP21,833,0
EvrenAK Parti → CHP20,79,3
AltındağAK Parti → CHP20,76,2
BeypazarıAK Parti → CHP19,529,1
GölbaşıAK Parti → CHP19,025,8
NallıhanAK Parti → CHP18,421,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%44,9
CHP%43,9
MHP%7,8
Katılım %91,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,5
Muharrem İnce%36,2
Meral Akşener%9,0
Katılım %89,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%39,3
CHP%26,2
MHP%13,0
Katılım %89,4
2019 YerelYerel
CHP%51,0
AK Parti%47,2
Saadet%1,1
Katılım %85,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%47,3
Recep Tayyip Erdoğan%46,0
Sinan Oğan%6,4
Katılım %91,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%31,8
CHP%30,6
İYİ Parti%13,0
Katılım %91,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%51,2
Recep Tayyip Erdoğan%48,8
Katılım %88,2
2024 YerelYerel
CHP%60,5
AK Parti%31,7
Yeniden Refah%3,1
Katılım %79,4

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ankara’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AkyurtAK Parti %50,2%81,9
AltındağAK Parti %47,3%75,2
AyaşCHP %43,3%92,5
BalaAK Parti %40,3%85,3
BeypazarıCHP %48,5%86,8
ElmadağCHP %53,8%86,8
EtimesgutCHP %56,6%79,7
EvrenAK Parti %43,7%85,7
GölbaşıCHP %44,4%83,0
GüdülCHP %55,7%88,1
HaymanaCHP %49,5%83,2
KahramankazanCHP %49,6%84,9
KalecikCHP %50,1%91,1
KeçiörenCHP %48,0%77,3
KızılcahamamAK Parti %46,7%88,4
MamakCHP %53,0%78,8
NallıhanCHP %53,7%87,5
PolatlıCHP %48,0%77,3
PursaklarAK Parti %54,0%79,4
SincanAK Parti %43,9%76,6

Altın sandık

Ankara’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ankara’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Çankaya%65,5
Şereflikoçhisar%60,5
Yenimahalle%59,3
En zayıf
Akyurt%21,3
Pursaklar%22,1
Çubuk%23,8
AK Parti
En güçlü
Pursaklar%54,0
Çamlıdere%51,9
Akyurt%50,2
En zayıf
Çankaya%15,5
Beypazarı%28,4
Şereflikoçhisar%28,4

Seçime katılım

2024 Yerel%79,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,2 / TR %84,1
2019 Yerel%85,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Ayaş%92,5
Kalecik%91,1
Çamlıdere%90,8
Kızılcahamam%88,4
Güdül%88,1
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Altındağ%75,2
Sincan%76,6
Keçiören%77,3
Polatlı%77,3
Mamak%78,8

Ankara seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ankara’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ankara’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %60,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,7 ile ikinci oldu.

Ankara’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ankara’da 4.307.119 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 13.253 sandıkta kullanıldı.

Ankara’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %47,3, Recep Tayyip Erdoğan %46,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %51,2 ile önde çıktı.

Ankara’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %31,8, CHP %30,6, İYİ Parti %13,0, MHP %10,1, Zafer Partisi %3,4.

Ankara’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ankara’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,6 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Ankara’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ankara’da oyların %16,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 12,5 puan. 12 ilçede birinci parti değişti.

Ankara’da salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 13 salıncak ilçe var; en oynakları Haymana, Şereflikoçhisar, Kalecik.

Ankara’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ankara’da etkin parti sayısı 2,14; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 28,8 puan.

Ankara’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Ankara’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Ankara’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ankara’da geçersiz oy oranı %3,2 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 156 sandık var.

Ankara’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ankara’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Ankara hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ankara’da AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Ankara’nın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ankara’daki 25 ilçenin 16 tanesinde CHP, 9 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Ankara’nın altın sandığı hangisi?

Ankara’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yenimahalle, Ergenekon Mah., 3151 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,46 puan saptı.

Ankara’da CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çankaya (%65,5) ilçesinde, en düşük oyu Akyurt (%21,3) ilçesinde aldı.

Ankara’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Pursaklar (%54,0) ilçesinde, en düşük oyu Çankaya (%15,5) ilçesinde aldı.

Ankara’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ayaş (%92,5), en düşük katılım Altındağ (%75,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ankara ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.