Bala Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ankara · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Bala’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,3 oyla AK Parti kazandı. CHP %35,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 20,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bala’da Recep Tayyip Erdoğan %65,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%40,3
2024 katılım
%85,3
yerel seçim
Seçmen
23.660
2024
Sandık
95
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Bala sonuçları Ankara geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBala, Ankara · katılım %85,3BalaAnkaraAK Parti%40,33%28,73CHP%35,09%50,31BBP%15,03%1,18İYİ Parti%4,61%2,92Yeniden Refah%1,48%4,50Saadet%1,15%0,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBala, Ankara · katılım %83,0BalaAnkaraErdoğan%62,71%46,02Kılıçdaroğlu%32,94%47,31Sinan Oğan%3,82%6,38Muharrem İnce%0,53%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBala, Ankara · katılım %79,2BalaAnkaraErdoğan%65,40%48,79Kılıçdaroğlu%34,60%51,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBala, Ankara · katılım %82,9BalaAnkaraAK Parti%38,01%31,78MHP%19,64%10,11CHP%15,73%30,55İYİ Parti%10,89%12,99Yeşil Sol Parti%6,79%2,91Yeniden Refah%2,39%2,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Bala’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Bala’da oyların %7,8’i el değiştirdi (sakin). Net kayma Millet İttifakı lehine 5,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

7 salıncak mahalle9 mahallede birinci parti değişti44 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ergin Mah.Millet İttifakı → Cumhur İttifakı39,026,8
Kesikköprü Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı38,346,9
Çatalçeşme Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı26,827,3
Suyugüzel Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı26,40,5
Küçükcamili Mah.Millet İttifakı → Cumhur İttifakı25,217,0
Büyükboyalık Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı25,02,6
Çiğdemli Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı19,519,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%46,0
CHP%29,7
MHP%16,8
Katılım %91,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,7
Muharrem İnce%17,4
Meral Akşener%9,7
Katılım %81,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%44,7
MHP%23,1
CHP%11,5
Katılım %81,9
2019 YerelYerel
AK Parti%61,0
İYİ Parti%35,3
HDP%1,6
Katılım %88,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,7
Kemal Kılıçdaroğlu%32,9
Sinan Oğan%3,8
Katılım %83,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%38,0
MHP%19,6
CHP%15,7
Katılım %82,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,4
Kemal Kılıçdaroğlu%34,6
Katılım %79,2
2024 YerelYerel
AK Parti%40,3
CHP%35,1
BBP%15,0
Katılım %85,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Bala’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abazlı Mah.AK Parti %41,3%92,9
Afsar Dadaloglu Mah.CHP %50,7%85,9
Ahmetçayırı Mah.AK Parti %65,6%86,1
Akkoyunlu Mah.AK Parti %49,8%92,7
Aydoğan Mah.İYİ Parti %53,8%96,1
Aşağıhacıbekir Mah.CHP %60,4%84,8
Aşıkoğlu Mah.AK Parti %83,0%92,3
Bahçekaradalak Mah.AK Parti %54,3%77,9
Bektaşlı Mah.CHP %68,3%88,2
Belçarşak Mah.AK Parti %58,4%89,9
Beynam Mah.AK Parti %36,2%83,0
Büyükbayat Mah.BBP %39,9%89,4
Büyükboyalık Mah.CHP %41,6%82,9
Büyükcamili Mah.CHP %50,6%66,0
Davdanlı Mah.AK Parti %50,2%93,1
Derekışla Mah.BBP %42,3%83,4
Ergin Mah.AK Parti %33,3%85,3
Eğribasan Mah.CHP %61,8%71,3
Göztepe Mah.AK Parti %64,0%81,8
Gülbağı Mah.AK Parti %59,1%89,6

Altın sandık

Bala’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Bala’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Üçem Mah.%75,8
Göztepe Mah.%64,0
İsmetpaşa Mah.%63,6
En zayıf
Yeniköy Mah.%12,1
Kesikköprü Kızılırmak Mah.%15,1
Kesikköprü Mah.%16,1
CHP
En güçlü
Yeniköy Mah.%72,7
Kuyular Mah.%71,0
Kesikköprü Mah.%63,8
En zayıf
Köseli Mah.%10,0
Üçem Mah.%12,9
Akkoyunlu Mah.%14,9
BBP
En güçlü
Köseli Mah.%50,4
Derekışla Mah.%42,3
Büyükbayat Mah.%39,9
En zayıf
Çatalçeşme Mah.%1,9
Küçükbıyık Mah.%2,1
Yeniyapanşeyhli Mah.%3,6

Seçime katılım

2024 Yerel%85,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%83,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%79,2 / TR %84,1
2019 Yerel%88,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yöreli Mah.%94,8
Abazlı Mah.%92,9
Akkoyunlu Mah.%92,7
Yeniyapançarşak Mah.%91,6
Yaylalıözü Mah.%91,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Üçem Mah.%62,1
Büyükcamili Mah.%66,0
Yeniyapanşeyhli Mah.%69,9
Şentepe Mah.%73,0
Kuyular Mah.%73,1

Bala seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Bala’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Bala’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,3 oyla AK Parti kazandı. CHP %35,1 ile ikinci oldu.

Bala’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Bala’da 23.660 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 95 sandıkta kullanıldı.

Bala’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,7, Kemal Kılıçdaroğlu %32,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,4 ile önde çıktı.

Bala’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %38,0, MHP %19,6, CHP %15,7, İYİ Parti %10,9, Yeşil Sol Parti %6,8.

Bala’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Bala’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Bala’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Bala’da oyların %7,8’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 5,0 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.

Bala’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 7 salıncak mahalle var; en oynakları Ergin Mah., Kesikköprü Mah., Çatalçeşme Mah..

Bala’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Bala’da etkin parti sayısı 3,22; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 5,2 puan.

Bala’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Bala’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Bala’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Bala’da geçersiz oy oranı %5,99 (Ankara: %3,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Bala’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bala’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Bala hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bala’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Bala’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Bala’daki 55 mahallenin 29 tanesinde AK Parti, 21 tanesinde CHP, 4 tanesinde BBP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Bala’nın altın sandığı hangisi?

Bala’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Bala, Sırapınar Mah., 1071 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,94 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,71 puan sapmayla verdi.

Bala’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Üçem (%75,8) mahallesinde, en düşük oyu Yeniköy (%12,1) mahallesinde aldı.

Bala’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yeniköy (%72,7) mahallesinde, en düşük oyu Köseli (%10,0) mahallesinde aldı.

Bala’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yöreli Mah. (%94,8), en düşük katılım Üçem Mah. (%62,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ankara il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.