Kahramankazan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ankara · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kahramankazan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %43,8 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kahramankazan’da Recep Tayyip Erdoğan %67,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%49,5
2024 katılım
%84,9
yerel seçim
Seçmen
43.708
2024
Sandık
155
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kahramankazan sonuçları Ankara geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKahramankazan, Ankara · katılım %84,9KahramankazanAnkaraCHP%49,55%50,31AK Parti%43,79%28,73Yeniden Refah%3,04%4,50İYİ Parti%1,19%2,92Zafer Partisi%0,71%2,80Saadet%0,30%0,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKahramankazan, Ankara · katılım %91,7KahramankazanAnkaraErdoğan%63,32%46,02Kılıçdaroğlu%28,13%47,31Sinan Oğan%8,16%6,38Muharrem İnce%0,39%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKahramankazan, Ankara · katılım %88,3KahramankazanAnkaraErdoğan%67,28%48,79Kılıçdaroğlu%32,72%51,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKahramankazan, Ankara · katılım %91,6KahramankazanAnkaraAK Parti%43,94%31,78MHP%14,57%10,11CHP%14,26%30,55İYİ Parti%11,25%12,99Yeniden Refah%4,35%2,68Zafer Partisi%3,77%3,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kahramankazan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kahramankazan’da oyların %10,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 7,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

2 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti16 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Fethiye Mah.AK Parti → Millet İttifakı24,123,7
Yavuz Sultan Selim Mah.AK Parti → Millet İttifakı20,118,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%53,4
MHP%42,1
CHP%2,4
Katılım %94,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,6
Muharrem İnce%15,1
Meral Akşener%10,4
Katılım %90,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%54,0
MHP%19,0
İYİ Parti%11,9
Katılım %90,7
2019 YerelYerel
AK Parti%53,5
İYİ Parti%45,2
Saadet%0,5
Katılım %90,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,3
Kemal Kılıçdaroğlu%28,1
Sinan Oğan%8,2
Katılım %91,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%43,9
MHP%14,6
CHP%14,3
Katılım %91,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,3
Kemal Kılıçdaroğlu%32,7
Katılım %88,3
2024 YerelYerel
CHP%49,6
AK Parti%43,8
Yeniden Refah%3,0
Katılım %84,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kahramankazan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahi Mah.AK Parti %57,4%97,0
Akçaören Mah.AK Parti %84,5%100,9
Akıncı Mah.CHP %49,2%84,7
Alpagut Mah.AK Parti %58,8%87,6
Atatürk Mah.CHP %51,2%82,7
Aydın Mah.CHP %64,9%96,6
Aşağıkaraören Mah.AK Parti %59,4%97,8
Bitik Mah.AK Parti %60,9%90,7
Ciğir Mah.AK Parti %50,0%87,9
Dağyaka Mah.AK Parti %62,1%95,2
Dutözü Mah.AK Parti %67,6%88,1
Emirgazi Mah.AK Parti %55,4%78,7
Fatih Mah.CHP %52,9%82,9
Fethiye Mah.CHP %57,4%94,7
Günbaşı Mah.AK Parti %54,4%100,0
Güvenç Mah.AK Parti %54,5%95,5
Kanuni Sultan Süleyman Mah.AK Parti %50,0%88,4
Karalar Mah.AK Parti %61,4%94,5
Kayı Mah.CHP %55,0%87,6
Kumpınar Mah.AK Parti %58,3%93,5

Altın sandık

Kahramankazan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kahramankazan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yıldırımbeyazıt Mah.%59,3
Fethiye Mah.%57,4
Yavuz Sultan Selim Mah.%55,5
En zayıf
Orhaniye Mah.%28,6
Kanuni Sultan Süleyman Mah.%42,2
İmrendi Mah.%42,8
AK Parti
En güçlü
Orhaniye Mah.%63,6
İmrendi Mah.%53,6
Kanuni Sultan Süleyman Mah.%50,0
En zayıf
Yıldırımbeyazıt Mah.%32,7
Fethiye Mah.%35,2
Akıncı Mah.%35,9

Seçime katılım

2024 Yerel%84,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,3 / TR %84,1
2019 Yerel%90,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
İmrendi Mah.%98,3
Fethiye Mah.%94,7
Orhaniye Mah.%94,7
Saray Mah.%92,0
Yavuz Sultan Selim Mah.%89,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yıldırımbeyazıt Mah.%77,7
Satıkadın Mah.%82,3
Atatürk Mah.%82,7
Fatih Mah.%82,9
Akıncı Mah.%84,7

Kahramankazan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kahramankazan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kahramankazan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %43,8 ile ikinci oldu.

Kahramankazan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kahramankazan’da 43.708 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 155 sandıkta kullanıldı.

Kahramankazan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,3, Kemal Kılıçdaroğlu %28,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,3 ile önde çıktı.

Kahramankazan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %43,9, MHP %14,6, CHP %14,3, İYİ Parti %11,2, Yeniden Refah %4,3.

Kahramankazan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kahramankazan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kahramankazan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kahramankazan’da oyların %10,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 7,6 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Kahramankazan’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Fethiye Mah., Yavuz Sultan Selim Mah..

Kahramankazan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kahramankazan’da etkin parti sayısı 2,28; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 5,8 puan.

Kahramankazan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 5,2 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 6,3 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Kahramankazan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kahramankazan’da geçersiz oy oranı %4,14 (Ankara: %3,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Kahramankazan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kahramankazan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kahramankazan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kahramankazan’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Kahramankazan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kahramankazan’daki 48 mahallenin 31 tanesinde AK Parti, 17 tanesinde CHP birinci çıktı.

Kahramankazan’ın altın sandığı hangisi?

Kahramankazan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kahramankazan, Atatürk Mah., 1019 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,33 puan saptı.

Kahramankazan’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yıldırımbeyazıt (%59,3) mahallesinde, en düşük oyu Orhaniye (%28,6) mahallesinde aldı.

Kahramankazan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Orhaniye (%63,6) mahallesinde, en düşük oyu Yıldırımbeyazıt (%32,7) mahallesinde aldı.

Kahramankazan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım İmrendi Mah. (%98,3), en düşük katılım Yıldırımbeyazıt Mah. (%77,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ankara il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.