Ayaş Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ankara · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ayaş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,3 oyla CHP kazandı. MHP %33,0 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 2,8 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ayaş’ta Recep Tayyip Erdoğan %58,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%43,3
2024 katılım
%92,5
yerel seçim
Seçmen
12.331
2024
Sandık
50
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ayaş sonuçları Ankara geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAyaş, Ankara · katılım %92,5AyaşAnkaraCHP%43,31%50,31MHP%33,04%5,19BBP%13,76%1,18Yeniden Refah%3,46%4,50İYİ Parti%2,81%2,92DSP%0,80%0,06Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAyaş, Ankara · katılım %93,2AyaşAnkaraErdoğan%55,41%46,02Kılıçdaroğlu%38,15%47,31Sinan Oğan%6,17%6,38Muharrem İnce%0,27%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAyaş, Ankara · katılım %90,9AyaşAnkaraErdoğan%58,90%48,79Kılıçdaroğlu%41,10%51,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAyaş, Ankara · katılım %93,2AyaşAnkaraAK Parti%33,22%31,78CHP%18,62%30,55İYİ Parti%17,91%12,99MHP%10,28%10,11BBP%9,39%1,27Yeşil Sol Parti%2,39%2,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ayaş’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ayaş’ta oyların %8,8’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 1,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti27 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Sinanlı Cuma Mah.Cumhur İttifakı → CHP20,24,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%48,9
CHP%31,0
MHP%17,9
Katılım %95,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,6
Muharrem İnce%24,0
Meral Akşener%15,5
Katılım %92,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%41,8
CHP%30,6
MHP%12,3
Katılım %92,1
2019 YerelYerel
AK Parti%52,1
CHP%46,1
Saadet%0,9
Katılım %94,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,4
Kemal Kılıçdaroğlu%38,2
Sinan Oğan%6,2
Katılım %93,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%33,2
CHP%18,6
İYİ Parti%17,9
Katılım %93,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,9
Kemal Kılıçdaroğlu%41,1
Katılım %90,9
2024 YerelYerel
CHP%43,3
MHP%33,0
BBP%13,8
Katılım %92,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ayaş’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akkaya Mah.MHP %35,3%97,3
Bayat Mah.MHP %46,8%86,1
Bayram Mah.CHP %64,7%94,1
Başayaş Mah.MHP %59,1%95,8
Başbereket Mah.MHP %41,9%90,7
Camiatik Mah.CHP %52,0%92,8
Dervişimam Mah.CHP %61,7%94,5
Emine Tevfika Ayaşlı Mah.CHP %56,7%89,6
Evci Mah.MHP %47,0%93,3
Ferahfaki Mah.CHP %51,1%89,6
Feruz Mah.MHP %47,8%96,3
Gençali Mah.CHP %41,0%94,9
Gökler Mah.CHP %40,8%92,7
Gökçebağ Mah.CHP %66,8%85,3
Hacımemi Mah.CHP %56,3%85,9
Hacırecep Mah.CHP %50,9%88,0
Hacıveli Mah.CHP %56,5%91,7
Ilıca Mah.CHP %40,3%96,5
Oltan Mah.BBP %37,3%94,9
Ortabereket Mah.CHP %29,6%93,6

Altın sandık

Ayaş’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ayaş’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Çanıllı Çiğdemci Mah.%72,0
Bayram Mah.%64,7
Emine Tevfika Ayaşlı Mah.%56,7
En zayıf
Feruz Mah.%14,6
Oltan Mah.%20,7
Ortabereket Mah.%29,6
MHP
En güçlü
İlhanköy Mah.%49,1
Feruz Mah.%47,8
Yağmurdede Mah.%42,2
En zayıf
Çanıllı Çiğdemci Mah.%14,5
Çanıllı Uluyol Mah.%22,7
Bayram Mah.%24,3
BBP
En güçlü
Oltan Mah.%37,3
Ortabereket Mah.%21,2
Tekke Mah.%19,2
En zayıf
Yağmurdede Mah.%2,8
Emine Tevfika Ayaşlı Mah.%5,3
Hacımemi Mah.%5,3

Seçime katılım

2024 Yerel%92,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%93,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%90,9 / TR %84,1
2019 Yerel%94,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ilıca Mah.%96,5
Feruz Mah.%96,3
Çanıllı Uluyol Mah.%95,4
Sinanlı Mahkeme Mah.%95,4
Gençali Mah.%94,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hacımemi Mah.%85,9
Hacırecep Mah.%88,0
Ferahfaki Mah.%89,6
Emine Tevfika Ayaşlı Mah.%89,6
Çanıllı Çiğdemci Mah.%90,8

Ayaş seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ayaş’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ayaş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,3 oyla CHP kazandı. MHP %33,0 ile ikinci oldu.

Ayaş’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ayaş’ta 12.331 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 50 sandıkta kullanıldı.

Ayaş’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,4, Kemal Kılıçdaroğlu %38,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,9 ile önde çıktı.

Ayaş’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %33,2, CHP %18,6, İYİ Parti %17,9, MHP %10,3, BBP %9,4.

Ayaş’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ayaş’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ayaş’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ayaş’ta oyların %8,8’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 1,2 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Ayaş’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Sinanlı Cuma Mah..

Ayaş’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ayaş’ta etkin parti sayısı 3,15; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 10,3 puan.

Ayaş’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 22,3 puan daha düşük; BBP oyu ortalama 12,7 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Ayaş’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ayaş’ta geçersiz oy oranı %4,1 (Ankara: %3,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Ayaş’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ayaş’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ayaş hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ayaş’ta AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Ayaş’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ayaş’taki 33 mahallenin 24 tanesinde CHP, 8 tanesinde MHP, 1 tanesinde BBP birinci çıktı.

Ayaş’ın altın sandığı hangisi?

Ayaş’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ayaş, Gençali Mah., 1018 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,77 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,37 puan sapmayla verdi.

Ayaş’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çanıllı Çiğdemci (%72,0) mahallesinde, en düşük oyu Feruz (%14,6) mahallesinde aldı.

Ayaş’ta MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu İlhanköy (%49,1) mahallesinde, en düşük oyu Çanıllı Çiğdemci (%14,5) mahallesinde aldı.

Ayaş’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %92,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ilıca Mah. (%96,5), en düşük katılım Hacımemi Mah. (%85,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ankara il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.