Mersin Seçim Sonuçları
2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026
Mersin’de 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %59,6 oyla CHP kazandı. MHP %31,1 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 14,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Mersin’de Kemal Kılıçdaroğlu %60,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Mersin sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Mersin’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Mersin’de oyların %22,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 12,2 puan.
| İlçe | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Bozyazı | MHP → CHP | 38,8 | 6,4 |
| Erdemli | MHP → CHP | 31,5 | 6,3 |
| Mut | MHP → CHP | 31,2 | 6,3 |
| Aydıncık | MHP → CHP | 27,9 | 16,8 |
| Silifke | MHP → CHP | 27,9 | 23,9 |
| Anamur | MHP → CHP | 27,3 | 24,8 |
| Gülnar | MHP (aynı) | 25,2 | 1,0 |
| Toroslar | MHP → CHP | 22,6 | 23,6 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
İlçe ilçe sonuçlar
2024 yerel seçiminde Mersin’deki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.
| İlçe | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akdeniz | DEM Parti %37,2 | %77,5 |
| Anamur | CHP %57,7 | %87,0 |
| Aydıncık | CHP %62,9 | %91,2 |
| Bozyazı | MHP %37,9 | %88,5 |
| Erdemli | MHP %42,7 | %83,9 |
| Gülnar | MHP %35,2 | %89,1 |
| Mezitli | CHP %67,5 | %74,7 |
| Mut | İYİ Parti %48,5 | %88,5 |
| Silifke | CHP %56,7 | %83,9 |
| Tarsus | CHP %46,2 | %79,4 |
| Toroslar | CHP %47,1 | %74,9 |
| Yenişehir | CHP %70,1 | %73,4 |
| Çamlıyayla | İYİ Parti %47,5 | %89,9 |
Altın sandık
Mersin’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Mersin’de en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Mersin seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Mersin’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Mersin’de 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %59,6 oyla CHP kazandı. MHP %31,1 ile ikinci oldu.
Mersin’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Mersin’de 1.393.330 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 4.441 sandıkta kullanıldı.
Mersin’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,2, Recep Tayyip Erdoğan %37,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %60,3 ile önde çıktı.
Mersin’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %30,8, AK Parti %24,0, Yeşil Sol Parti %13,3, İYİ Parti %12,0, MHP %11,8.
Mersin’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Mersin’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Mersin’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Mersin’de oyların %22,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 12,2 puan. 7 ilçede birinci parti değişti.
Mersin’de salıncak ilçe var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 8 salıncak ilçe var; en oynakları Bozyazı, Erdemli, Mut.
Mersin’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Mersin’de etkin parti sayısı 2,2; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 28,5 puan.
Mersin’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 7,7 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 7,2 puan daha yüksek; İYİ Parti oyu ortalama 1,6 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Mersin’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Mersin’de geçersiz oy oranı %4,44 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 50 sandık var.
Mersin’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Mersin’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Mersin hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Mersin’de CHP 3 kez, MHP 1 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.
Mersin’in ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Mersin’deki 13 ilçenin 7 tanesinde CHP, 3 tanesinde MHP, 2 tanesinde İYİ Parti, 1 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.
Mersin’in altın sandığı hangisi?
Mersin’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Tarsus, 82evler Mah., 1005 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,37 puan saptı.
Mersin’de CHP en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yenişehir (%70,1) ilçesinde, en düşük oyu Çamlıyayla (%5,8) ilçesinde aldı.
Mersin’de MHP en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Çamlıyayla (%44,2) ilçesinde, en düşük oyu Mut (%34,0) ilçesinde aldı.
Mersin’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %78,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Aydıncık (%91,2), en düşük katılım Yenişehir (%73,4).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Mersin ilçelerinin seçim sonuçları
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.