Kızılcahamam Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ankara · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kızılcahamam’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %44,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 13,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kızılcahamam’da Recep Tayyip Erdoğan %71,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%46,7
2024 katılım
%88,4
yerel seçim
Seçmen
26.006
2024
Sandık
143
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kızılcahamam sonuçları Ankara geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKızılcahamam, Ankara · katılım %88,4KızılcahamamAnkaraAK Parti%46,73%28,73CHP%44,24%50,31Yeniden Refah%4,52%4,50İYİ Parti%1,92%2,92Saadet%0,77%0,64Zafer Partisi%0,52%2,80Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKızılcahamam, Ankara · katılım %90,6KızılcahamamAnkaraErdoğan%68,26%46,02Kılıçdaroğlu%26,19%47,31Sinan Oğan%5,10%6,38Muharrem İnce%0,45%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKızılcahamam, Ankara · katılım %87,6KızılcahamamAnkaraErdoğan%71,13%48,79Kılıçdaroğlu%28,87%51,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKızılcahamam, Ankara · katılım %90,6KızılcahamamAnkaraAK Parti%44,91%31,78MHP%16,20%10,11İYİ Parti%14,48%12,99CHP%12,49%30,55Yeniden Refah%3,78%2,68Zafer Partisi%2,12%3,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kızılcahamam’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kızılcahamam’da oyların %15,2’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 11,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

5 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti24 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yağcıhüseyin Mah.AK Parti → Yeniden Refah41,40,3
Eğerlidere Mah.AK Parti → Millet İttifakı36,13,5
Salın Mah.AK Parti (aynı)27,42,5
Yanık Özbekler Mah.AK Parti (aynı)20,14,1
Bayır Mah.AK Parti → Millet İttifakı19,222,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%53,8
MHP%40,0
CHP%3,1
Katılım %93,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,5
Muharrem İnce%14,1
Meral Akşener%11,6
Katılım %90,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%55,7
MHP%18,2
İYİ Parti%12,0
Katılım %90,2
2019 YerelYerel
AK Parti%60,3
İYİ Parti%37,1
BBP%1,4
Katılım %91,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,3
Kemal Kılıçdaroğlu%26,2
Sinan Oğan%5,1
Katılım %90,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%44,9
MHP%16,2
İYİ Parti%14,5
Katılım %90,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,1
Kemal Kılıçdaroğlu%28,9
Katılım %87,6
2024 YerelYerel
AK Parti%46,7
CHP%44,2
Yeniden Refah%4,5
Katılım %88,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kızılcahamam’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akdoğan Mah.AK Parti %52,2%96,0
Aksak Mah.AK Parti %51,5%80,9
Akçakese Mah.CHP %82,3%100,0
Akçay Mah.CHP %51,4%83,0
Alibey Mah.AK Parti %56,8%100,0
Alpagut Mah.AK Parti %77,2%88,0
Ayvacık Mah.CHP %52,6%100,0
Aşağıada Mah.AK Parti %48,8%87,5
Aşağıhüyük Mah.AK Parti %51,4%94,7
Aşağıçanlı Mah.CHP %58,9%101,4
Bademli Mah.AK Parti %67,0%94,6
Balcılar Mah.AK Parti %53,8%96,0
Bayır Mah.CHP %57,3%95,2
Bağlıca Mah.AK Parti %70,8%83,9
Bağören Mah.AK Parti %62,5%91,8
Başağaç Mah.CHP %46,7%88,2
Belpınar Mah.CHP %43,6%100,0
Berçinyayalar Mah.AK Parti %51,2%93,8
Berçinçatak Mah.AK Parti %50,0%92,0
Bezcikuzören Mah.AK Parti %67,6%105,9

Altın sandık

Kızılcahamam’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kızılcahamam’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Eğerlibaşköy Mah.%60,8
Beşkonak Mah.%55,0
Kızılcaören Mah.%53,8
En zayıf
Yağcıhüseyin Mah.%22,4
Yenice Mah.%37,9
Akçay Mah.%40,3
CHP
En güçlü
Yenice Mah.%54,2
Akçay Mah.%51,4
Karşıyaka Mah.%51,1
En zayıf
Eğerlibaşköy Mah.%32,0
Yağcıhüseyin Mah.%35,0
Salın Mah.%36,9

Seçime katılım

2024 Yerel%88,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,6 / TR %84,1
2019 Yerel%91,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yağcıhüseyin Mah.%99,4
Beşkonak Mah.%95,3
Salın Mah.%93,0
Kızılcaören Mah.%92,7
Eğerlibaşköy Mah.%91,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yenice Mah.%81,4
Akçay Mah.%83,0
Karşıyaka Mah.%83,5
İsmetpaşa Mah.%86,0
Eğerlibaşköy Mah.%91,2

Kızılcahamam seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kızılcahamam’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kızılcahamam’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %44,2 ile ikinci oldu.

Kızılcahamam’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kızılcahamam’da 26.006 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 143 sandıkta kullanıldı.

Kızılcahamam’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,3, Kemal Kılıçdaroğlu %26,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,1 ile önde çıktı.

Kızılcahamam’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %44,9, MHP %16,2, İYİ Parti %14,5, CHP %12,5, Yeniden Refah %3,8.

Kızılcahamam’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kızılcahamam’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kızılcahamam’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kızılcahamam’da oyların %15,2’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 11,3 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Kızılcahamam’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Yağcıhüseyin Mah., Eğerlidere Mah., Salın Mah..

Kızılcahamam’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kızılcahamam’da etkin parti sayısı 2,4; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 2,5 puan.

Kızılcahamam’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 4,9 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Kızılcahamam’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kızılcahamam’da geçersiz oy oranı %4,28 (Ankara: %3,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Kızılcahamam’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kızılcahamam’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kızılcahamam hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kızılcahamam’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Kızılcahamam’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kızılcahamam’daki 109 mahallenin 72 tanesinde AK Parti, 36 tanesinde CHP, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Kızılcahamam’ın altın sandığı hangisi?

Kızılcahamam’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kızılcahamam, İsmetpaşa Mah., 1069 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,83 puan saptı.

Kızılcahamam’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Eğerlibaşköy (%60,8) mahallesinde, en düşük oyu Yağcıhüseyin (%22,4) mahallesinde aldı.

Kızılcahamam’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yenice (%54,2) mahallesinde, en düşük oyu Eğerlibaşköy (%32,0) mahallesinde aldı.

Kızılcahamam’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yağcıhüseyin Mah. (%99,4), en düşük katılım Yenice Mah. (%81,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ankara il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.