Pursaklar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ankara · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Pursaklar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %22,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 19,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Pursaklar’da Recep Tayyip Erdoğan %73,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%54,0
2024 katılım
%79,4
yerel seçim
Seçmen
115.135
2024
Sandık
340
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Pursaklar sonuçları Ankara geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıPursaklar, Ankara · katılım %79,4PursaklarAnkaraAK Parti%53,96%28,73CHP%22,08%50,31Yeniden Refah%18,03%4,50Zafer Partisi%1,97%2,80İYİ Parti%1,17%2,92Saadet%1,01%0,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurPursaklar, Ankara · katılım %92,0PursaklarAnkaraErdoğan%70,15%46,02Kılıçdaroğlu%22,38%47,31Sinan Oğan%7,20%6,38Muharrem İnce%0,27%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurPursaklar, Ankara · katılım %88,9PursaklarAnkaraErdoğan%73,93%48,79Kılıçdaroğlu%26,07%51,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiPursaklar, Ankara · katılım %92,0PursaklarAnkaraAK Parti%49,97%31,78MHP%13,14%10,11İYİ Parti%11,22%12,99CHP%11,00%30,55Yeniden Refah%4,94%2,68Zafer Partisi%3,44%3,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Pursaklar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Pursaklar’da oyların %25,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 14,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti18 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%63,6
MHP%27,3
CHP%4,8
Katılım %92,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%78,1
Muharrem İnce%12,3
Meral Akşener%7,6
Katılım %90,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%61,6
MHP%16,5
İYİ Parti%8,8
Katılım %90,9
2019 YerelYerel
AK Parti%73,1
İYİ Parti%18,9
BBP%5,2
Katılım %86,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,2
Kemal Kılıçdaroğlu%22,4
Sinan Oğan%7,2
Katılım %92,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%50,0
MHP%13,1
İYİ Parti%11,2
Katılım %92,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,9
Kemal Kılıçdaroğlu%26,1
Katılım %88,9
2024 YerelYerel
AK Parti%54,0
CHP%22,1
Yeniden Refah%18,0
Katılım %79,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Pursaklar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abadan Mah.AK Parti %57,7%96,5
Altınova Mah.AK Parti %59,3%83,7
Ayyıldız Mah.CHP %61,7%73,3
Fatih Mah.AK Parti %55,0%79,9
Karaköy Mah.CHP %72,1%91,5
Karşıyaka Mah.AK Parti %68,5%92,7
Kösrelikkızığı Mah.AK Parti %51,6%95,3
Merkez Mah.AK Parti %54,4%79,4
Mimar Sinan Mah.AK Parti %53,9%78,3
Peçenek Mah.AK Parti %67,1%87,1
Saray Cumhuriyet Mah.AK Parti %56,9%79,4
Saray Fatih Mah.AK Parti %54,8%79,0
Saray Gümüşoluk Mah.AK Parti %58,9%80,0
Saray Osmangazi Mah.AK Parti %56,5%62,4
Sirkeli Yeşilova Mah.AK Parti %60,8%88,1
Sirkeli Yeşilyurt Mah.AK Parti %54,3%86,3
Tevfik İleri Mah.AK Parti %55,0%80,3
Yeni Karaköy Mah.CHP %79,1%97,0
Yunus Emre Mah.AK Parti %49,4%78,7
Yuva Mah.AK Parti %71,8%100,0

Altın sandık

Pursaklar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Pursaklar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Peçenek Mah.%67,1
Sirkeli Yeşilova Mah.%60,8
Altınova Mah.%59,3
En zayıf
Ayyıldız Mah.%24,5
Yunus Emre Mah.%49,4
Mimar Sinan Mah.%53,9
CHP
En güçlü
Ayyıldız Mah.%61,7
Yunus Emre Mah.%28,5
Saray Osmangazi Mah.%24,1
En zayıf
Saray Gümüşoluk Mah.%13,9
Peçenek Mah.%16,8
Sirkeli Yeşilova Mah.%17,4
Yeniden Refah
En güçlü
Saray Gümüşoluk Mah.%22,2
Fatih Mah.%19,9
Altınova Mah.%19,0
En zayıf
Ayyıldız Mah.%8,6
Peçenek Mah.%10,4
Saray Osmangazi Mah.%13,3

Seçime katılım

2024 Yerel%79,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,9 / TR %84,1
2019 Yerel%86,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Sirkeli Yeşilova Mah.%88,1
Yıldırım Beyazıt Mah.%87,7
Peçenek Mah.%87,1
Sirkeli Yeşilyurt Mah.%86,3
Altınova Mah.%83,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Saray Osmangazi Mah.%62,4
Ayyıldız Mah.%73,3
Mimar Sinan Mah.%78,3
Yunus Emre Mah.%78,7
Saray Fatih Mah.%79,0

Pursaklar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Pursaklar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Pursaklar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %22,1 ile ikinci oldu.

Pursaklar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Pursaklar’da 115.135 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 340 sandıkta kullanıldı.

Pursaklar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,2, Kemal Kılıçdaroğlu %22,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,9 ile önde çıktı.

Pursaklar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %50,0, MHP %13,1, İYİ Parti %11,2, CHP %11,0, Yeniden Refah %4,9.

Pursaklar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Pursaklar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Pursaklar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Pursaklar’da oyların %25,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 14,3 puan.

Pursaklar’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Pursaklar’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Pursaklar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Pursaklar’da etkin parti sayısı 2,68; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 31,9 puan.

Pursaklar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Pursaklar’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Pursaklar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Pursaklar’da geçersiz oy oranı %3,9 (Ankara: %3,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 6 sandık var.

Pursaklar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Pursaklar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Pursaklar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Pursaklar’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Pursaklar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Pursaklar’daki 21 mahallenin 18 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde CHP birinci çıktı.

Pursaklar’ın altın sandığı hangisi?

Pursaklar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Pursaklar, Merkez Mah., 1110 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,27 puan saptı.

Pursaklar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Peçenek (%67,1) mahallesinde, en düşük oyu Ayyıldız (%24,5) mahallesinde aldı.

Pursaklar’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Ayyıldız (%61,7) mahallesinde, en düşük oyu Saray Gümüşoluk (%13,9) mahallesinde aldı.

Pursaklar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sirkeli Yeşilova Mah. (%88,1), en düşük katılım Saray Osmangazi Mah. (%62,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ankara il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.