Haymana Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ankara · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Haymana’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,7 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 27,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Haymana’da Recep Tayyip Erdoğan %66,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%49,5
2024 katılım
%83,2
yerel seçim
Seçmen
25.032
2024
Sandık
116
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Haymana sonuçları Ankara geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHaymana, Ankara · katılım %83,2HaymanaAnkaraCHP%49,52%50,31AK Parti%41,68%28,73DEM Parti%3,28%0,77Yeniden Refah%3,03%4,50İYİ Parti%0,63%2,92BTP%0,38%0,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHaymana, Ankara · katılım %82,2HaymanaAnkaraErdoğan%64,45%46,02Kılıçdaroğlu%32,16%47,31Sinan Oğan%2,97%6,38Muharrem İnce%0,42%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHaymana, Ankara · katılım %78,7HaymanaAnkaraErdoğan%66,60%48,79Kılıçdaroğlu%33,40%51,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHaymana, Ankara · katılım %82,2HaymanaAnkaraAK Parti%40,91%31,78CHP%14,27%30,55Yeşil Sol Parti%12,26%2,91MHP%11,89%10,11Yeniden Refah%7,52%2,68İYİ Parti%6,78%12,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Haymana’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Haymana’da oyların %32,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 14,8 puan.

26 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti42 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Sarıgöl Mah.DP → CHP60,917,8
Yeniköy Mah.DP → CHP58,715,4
Katrancı Mah.DP → CHP57,328,6
Gültepe Mah.DP → CHP54,822,6
Alahacılı Mah.DP → CHP53,828,8
Kadıköy Mah.AK Parti → CHP52,337,2
Deveci Mah.DP → CHP52,219,1
Baltalin Mah.AK Parti → CHP50,423,6
Çatak Mah.AK Parti → CHP49,122,3
Ataköy Mah.AK Parti → CHP47,90,7
Yukarısebil Mah.Saadet → DEM Parti47,32,5
Yurtbeyli Mah.AK Parti → CHP47,20,6
Çeltikli Mah.AK Parti → CHP46,012,1
Yergömü Mah.AK Parti → CHP44,51,0
Yaprakbayırı Mah.AK Parti → CHP44,36,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
DP%42,4
AK Parti%39,1
HDP%7,2
Katılım %90,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,4
Muharrem İnce%15,1
Selahattin Demirtaş%8,9
Katılım %82,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%57,6
HDP%13,5
MHP%10,7
Katılım %82,3
2019 YerelYerel
AK Parti%43,8
CHP%22,0
DP%21,8
Katılım %89,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,5
Kemal Kılıçdaroğlu%32,2
Sinan Oğan%3,0
Katılım %82,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,9
CHP%14,3
Yeşil Sol Parti%12,3
Katılım %82,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,6
Kemal Kılıçdaroğlu%33,4
Katılım %78,7
2024 YerelYerel
CHP%49,5
AK Parti%41,7
DEM Parti%3,3
Katılım %83,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Haymana’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahırlıkuyu Mah.CHP %62,7%98,5
Alahacılı Mah.CHP %60,0%82,3
Alaçık Mah.AK Parti %74,2%75,7
Altıpınar Mah.AK Parti %49,3%84,9
Ataköy Mah.CHP %49,2%67,7
Bahçecik Mah.CHP %52,2%90,0
Baltalin Mah.CHP %53,8%94,6
Balçıkhisar Mah.AK Parti %64,7%75,6
Bostanhüyük Mah.CHP %66,4%66,0
Boğazkaya Mah.CHP %82,9%78,3
Bumsuz Mah.CHP %68,5%50,0
Büyükkonak Mah.AK Parti %59,6%59,3
Büyükyağcı Mah.CHP %48,8%92,5
Cihanşah Mah.AK Parti %49,1%54,6
Cingirli Mah.CHP %64,7%85,0
Culuk Mah.CHP %53,9%92,3
Demirözü Mah.CHP %63,0%90,1
Dereköy Mah.AK Parti %56,7%92,2
Deveci Mah.CHP %54,8%94,8
Devecipınarı Mah.CHP %56,8%105,7

Altın sandık

Haymana’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Haymana’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Kerpiç Mah.%70,1
Bumsuz Mah.%68,5
Medrese Mah.%67,8
En zayıf
Balçıkhisar Mah.%19,0
Yukarısebil Mah.%22,4
Sındıran Mah.%27,8
AK Parti
En güçlü
Balçıkhisar Mah.%64,7
Sındıran Mah.%62,9
Kızılkoyunlu Mah.%57,9
En zayıf
Bumsuz Mah.%15,0
Kerpiç Mah.%18,8
Medrese Mah.%28,6

Seçime katılım

2024 Yerel%83,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%82,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%78,7 / TR %84,1
2019 Yerel%89,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kızılkoyunlu Mah.%95,7
Yeniköy Mah.%95,2
Çalış Mah.%94,2
Çeltikli Mah.%94,1
Gültepe Mah.%94,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Bumsuz Mah.%50,0
Emirler Mah.%56,6
Ataköy Mah.%67,7
Katrancı Mah.%73,1
Seyran Mah.%75,1

Haymana seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Haymana’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Haymana’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,7 ile ikinci oldu.

Haymana’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Haymana’da 25.032 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 116 sandıkta kullanıldı.

Haymana’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,5, Kemal Kılıçdaroğlu %32,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,6 ile önde çıktı.

Haymana’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,9, CHP %14,3, Yeşil Sol Parti %12,3, MHP %11,9, Yeniden Refah %7,5.

Haymana’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Haymana’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Haymana’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Haymana’da oyların %32,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 14,8 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Haymana’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 26 salıncak mahalle var; en oynakları Sarıgöl Mah., Yeniköy Mah., Katrancı Mah..

Haymana’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Haymana’da etkin parti sayısı 2,38; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 7,8 puan.

Haymana’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Haymana’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Haymana’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Haymana’da geçersiz oy oranı %6,93 (Ankara: %3,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Haymana’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Haymana’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Haymana hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Haymana’da AK Parti 3 kez, DP 1 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Haymana’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Haymana’daki 78 mahallenin 57 tanesinde CHP, 20 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Haymana’nın altın sandığı hangisi?

Haymana’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Haymana, Yaprakbayırı Mah., 1100 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,69 puan saptı.

Haymana’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kerpiç (%70,1) mahallesinde, en düşük oyu Balçıkhisar (%19,0) mahallesinde aldı.

Haymana’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Balçıkhisar (%64,7) mahallesinde, en düşük oyu Bumsuz (%15,0) mahallesinde aldı.

Haymana’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kızılkoyunlu Mah. (%95,7), en düşük katılım Bumsuz Mah. (%50,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ankara il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.