Çamlıdere Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ankara · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çamlıdere’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,9 oyla AK Parti kazandı. CHP %33,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 21,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çamlıdere’de Recep Tayyip Erdoğan %80,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%51,9
2024 katılım
%90,8
yerel seçim
Seçmen
11.368
2024
Sandık
57
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çamlıdere sonuçları Ankara geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇamlıdere, Ankara · katılım %90,8ÇamlıdereAnkaraAK Parti%51,93%28,73CHP%33,50%50,31Yeniden Refah%9,41%4,50BTP%1,36%0,22İYİ Parti%1,20%2,92Saadet%0,71%0,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇamlıdere, Ankara · katılım %87,9ÇamlıdereAnkaraErdoğan%78,18%46,02Kılıçdaroğlu%18,04%47,31Sinan Oğan%3,55%6,38Muharrem İnce%0,23%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇamlıdere, Ankara · katılım %87,0ÇamlıdereAnkaraErdoğan%80,52%48,79Kılıçdaroğlu%19,48%51,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇamlıdere, Ankara · katılım %87,8ÇamlıdereAnkaraAK Parti%51,08%31,78MHP%19,66%10,11İYİ Parti%10,19%12,99CHP%9,94%30,55Yeniden Refah%3,03%2,68Zafer Partisi%1,54%3,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çamlıdere’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çamlıdere’de oyların %25,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 17,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

7 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti25 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Akkaya Mah.AK Parti → Millet İttifakı66,042,7
Buğralar Mah.AK Parti → Yeniden Refah54,318,7
Peçenek Mah.AK Parti → Millet İttifakı50,647,0
Osmansin Mah.AK Parti → Millet İttifakı38,610,6
Sarıkavak Mah.AK Parti → Millet İttifakı37,66,9
Yoncatepe Mah.AK Parti → Millet İttifakı25,39,9
Çukurören Mah.AK Parti (aynı)23,62,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%68,0
MHP%25,1
CHP%4,1
Katılım %92,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%84,0
Muharrem İnce%9,6
Meral Akşener%5,5
Katılım %90,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%63,6
MHP%21,2
CHP%7,1
Katılım %90,3
2019 YerelYerel
AK Parti%73,8
İYİ Parti%22,3
BBP%3,2
Katılım %92,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%78,2
Kemal Kılıçdaroğlu%18,0
Sinan Oğan%3,6
Katılım %87,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%51,1
MHP%19,7
İYİ Parti%10,2
Katılım %87,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,5
Kemal Kılıçdaroğlu%19,5
Katılım %87,0
2024 YerelYerel
AK Parti%51,9
CHP%33,5
Yeniden Refah%9,4
Katılım %90,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çamlıdere’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahatlar Mah.AK Parti %58,7%100,6
Akkaya Mah.CHP %65,1%85,1
Alakoç Mah.AK Parti %85,3%97,5
Atça Mah.AK Parti %63,8%95,4
Avdan Mah.AK Parti %75,7%94,1
Avşarlar Mah.AK Parti %54,8%83,7
Bardakçılar Mah.AK Parti %52,7%96,4
Bayındır Mah.AK Parti %67,4%89,4
Beyler Mah.AK Parti %65,3%83,6
Beşbeyler Mah.AK Parti %56,6%92,0
Buğralar Mah.Yeniden Refah %50,0%94,3
Bökeler Mah.AK Parti %73,8%87,7
Dağkuzören Mah.AK Parti %63,3%83,6
Doymuş Mah.AK Parti %93,3%81,0
Doğancı Mah.AK Parti %37,5%77,4
Doğanlar Mah.AK Parti %72,2%93,2
Dörtkonak Mah.AK Parti %65,0%85,8
Eldelek Mah.AK Parti %68,4%95,2
Elmalı Mah.AK Parti %59,1%87,5
Elvanlar Mah.CHP %60,7%73,3

Altın sandık

Çamlıdere’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çamlıdere’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Alakoç Mah.%85,3
Meşeler Mah.%84,8
Çamköy Mah.%78,7
En zayıf
Akkaya Mah.%22,3
Peçenek Mah.%24,0
Buğralar Mah.%31,3
CHP
En güçlü
Peçenek Mah.%70,4
Akkaya Mah.%65,1
Kayabaşı Mah.%36,4
En zayıf
Meşeler Mah.%11,9
Alakoç Mah.%12,6
Çamköy Mah.%13,1
Yeniden Refah
En güçlü
Buğralar Mah.%50,0
Akkaya Mah.%6,8
Özmüş Mah.%5,1
En zayıf
Alakoç Mah.%0,7
Beyler Mah.%1,4
Ömerağa Mah.%1,6

Seçime katılım

2024 Yerel%90,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,0 / TR %84,1
2019 Yerel%92,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Alakoç Mah.%97,5
Çamköy Mah.%96,6
Meşeler Mah.%95,8
Özmüş Mah.%95,1
Tatlak Mah.%94,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Ömerağa Mah.%82,6
Beyler Mah.%83,6
Akkaya Mah.%85,1
Kayabaşı Mah.%86,0
Yayalar Mah.%89,3

Çamlıdere seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çamlıdere’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çamlıdere’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,9 oyla AK Parti kazandı. CHP %33,5 ile ikinci oldu.

Çamlıdere’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çamlıdere’de 11.368 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 57 sandıkta kullanıldı.

Çamlıdere’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %78,2, Kemal Kılıçdaroğlu %18,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %80,5 ile önde çıktı.

Çamlıdere’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %51,1, MHP %19,7, İYİ Parti %10,2, CHP %9,9, Yeniden Refah %3,0.

Çamlıdere’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çamlıdere’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çamlıdere’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çamlıdere’de oyların %25,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 17,1 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Çamlıdere’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 7 salıncak mahalle var; en oynakları Akkaya Mah., Buğralar Mah., Peçenek Mah..

Çamlıdere’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çamlıdere’de etkin parti sayısı 2,56; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 18,4 puan.

Çamlıdere’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Çamlıdere’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Çamlıdere’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çamlıdere’de geçersiz oy oranı %5,27 (Ankara: %3,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Çamlıdere’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çamlıdere’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çamlıdere hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çamlıdere’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Çamlıdere’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çamlıdere’deki 48 mahallenin 36 tanesinde AK Parti, 11 tanesinde CHP, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Çamlıdere’nin altın sandığı hangisi?

Çamlıdere’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çamlıdere, Buğralar Mah., 1014 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 12,38 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 8,76 puan sapmayla verdi.

Çamlıdere’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Alakoç (%85,3) mahallesinde, en düşük oyu Akkaya (%22,3) mahallesinde aldı.

Çamlıdere’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Peçenek (%70,4) mahallesinde, en düşük oyu Meşeler (%11,9) mahallesinde aldı.

Çamlıdere’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %90,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Alakoç Mah. (%97,5), en düşük katılım Ömerağa Mah. (%82,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ankara il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.