Gölbaşı Seçim Sonuçları
2014–2024 · Ankara · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Gölbaşı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,4 oyla CHP kazandı. BBP %25,4 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gölbaşı’da Recep Tayyip Erdoğan %50,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Gölbaşı sonuçları Ankara geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Gölbaşı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Gölbaşı’da oyların %34,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma BBP lehine 7,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Boyalık Mah. | MHP → BBP | 64,3 | 23,7 |
| Halaçlı Mah. | MHP → BBP | 61,6 | 10,1 |
| Oyaca Akarsu Mah. | MHP → Millet İttifakı | 58,6 | 17,5 |
| Oyaca Yeşilçam Mah. | MHP → Millet İttifakı | 56,1 | 19,4 |
| Bağiçi Mah. | MHP → BBP | 53,8 | 13,9 |
| Yaylabağ Mah. | MHP → BBP | 52,5 | 6,6 |
| Koparan Mah. | MHP → Millet İttifakı | 52,4 | 1,0 |
| Topaklı Mah. | MHP (aynı) | 51,2 | 2,0 |
| Dikilitaş Mah. | MHP → BBP | 50,8 | 12,7 |
| Oğulbey Mah. | MHP → Millet İttifakı | 49,8 | 24,0 |
| Subaşı Mah. | MHP → BBP | 49,4 | 11,8 |
| Karagedik Aydın Mah. | MHP → Millet İttifakı | 47,5 | 6,5 |
| Mahmatlı Mah. | MHP → Millet İttifakı | 45,0 | 14,3 |
| Bezirhane Mah. | MHP → Millet İttifakı | 43,4 | 9,6 |
| Örencik Mah. | MHP → Millet İttifakı | 41,2 | 3,6 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Gölbaşı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Ahiboz Mah. | CHP %60,4 | %89,3 |
| Akörençarşak Mah. | MHP %39,9 | %94,5 |
| Altunçanak Mah. | CHP %46,2 | %104,8 |
| Bahçelievler Mah. | CHP %40,2 | %80,2 |
| Ballıkpınar Mah. | CHP %58,7 | %84,3 |
| Bağiçi Mah. | BBP %42,7 | %96,0 |
| Bezirhane Mah. | CHP %35,5 | %87,5 |
| Boyalık Mah. | BBP %53,6 | %93,8 |
| Dikilitaş Mah. | BBP %42,9 | %90,9 |
| Emirler Mah. | MHP %49,4 | %92,8 |
| Eymir Mah. | CHP %45,6 | %80,6 |
| Gaziosmanpaşa Mah. | CHP %38,6 | %80,4 |
| Gökçehüyük Mah. | CHP %42,2 | %90,6 |
| Gölbek Mah. | MHP %51,2 | %101,8 |
| Günalan Mah. | CHP %70,1 | %89,9 |
| Hacıhasan Mah. | MHP %39,3 | %85,4 |
| Hacılar Mah. | CHP %62,4 | %80,4 |
| Hacımuratlı Mah. | CHP %48,0 | %83,5 |
| Halaçlı Mah. | BBP %47,3 | %95,6 |
| Karaali Merkez Mah. | CHP %41,9 | %96,8 |
Altın sandık
Gölbaşı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Gölbaşı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Gölbaşı seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Gölbaşı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Gölbaşı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,4 oyla CHP kazandı. BBP %25,4 ile ikinci oldu.
Gölbaşı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Gölbaşı’da 111.188 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 347 sandıkta kullanıldı.
Gölbaşı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %47,2, Kemal Kılıçdaroğlu %45,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,5 ile önde çıktı.
Gölbaşı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %29,8, CHP %27,5, İYİ Parti %14,6, MHP %13,1, Zafer Partisi %4,1.
Gölbaşı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Gölbaşı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,2 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Gölbaşı’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Gölbaşı’da oyların %34,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma BBP lehine 7,9 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Gölbaşı’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 31 salıncak mahalle var; en oynakları Boyalık Mah., Halaçlı Mah., Oyaca Akarsu Mah..
Gölbaşı’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Gölbaşı’da etkin parti sayısı 3,23; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci BBP arasındaki fark 18,9 puan.
Gölbaşı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Gölbaşı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Gölbaşı’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Gölbaşı’da geçersiz oy oranı %3,6 (Ankara: %3,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.
Gölbaşı’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gölbaşı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Gölbaşı hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gölbaşı’da AK Parti 3 kez, MHP 1 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Gölbaşı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Gölbaşı’daki 54 mahallenin 33 tanesinde CHP, 11 tanesinde MHP, 9 tanesinde BBP, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Gölbaşı’nın altın sandığı hangisi?
Gölbaşı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gölbaşı, Bahçelievler Mah., 1046 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,58 puan saptı.
Gölbaşı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kızılcaşar (%70,3) mahallesinde, en düşük oyu Karacaören (%8,9) mahallesinde aldı.
Gölbaşı’da BBP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Boyalık (%53,6) mahallesinde, en düşük oyu Kızılcaşar (%4,1) mahallesinde aldı.
Gölbaşı’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %83,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Topaklı Mah. (%98,4), en düşük katılım Bahçelievler Mah. (%80,2).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.