Sincan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ankara · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sincan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,9 oyla AK Parti kazandı. CHP %30,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 23,8 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sincan’da Recep Tayyip Erdoğan %65,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%43,9
2024 katılım
%76,6
yerel seçim
Seçmen
412.279
2024
Sandık
1.232
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sincan sonuçları Ankara geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSincan, Ankara · katılım %76,6SincanAnkaraAK Parti%43,93%28,73CHP%30,66%50,31İYİ Parti%12,02%2,92Yeniden Refah%6,62%4,50Zafer Partisi%2,52%2,80DEM Parti%1,18%0,77Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSincan, Ankara · katılım %91,3SincanAnkaraErdoğan%60,99%46,02Kılıçdaroğlu%30,73%47,31Sinan Oğan%7,93%6,38Muharrem İnce%0,35%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSincan, Ankara · katılım %87,2SincanAnkaraErdoğan%64,95%48,79Kılıçdaroğlu%35,05%51,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSincan, Ankara · katılım %91,2SincanAnkaraAK Parti%42,01%31,78CHP%16,45%30,55MHP%13,32%10,11İYİ Parti%10,80%12,99Zafer Partisi%3,89%3,39Yeniden Refah%3,50%2,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sincan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sincan’da oyların %27,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 20,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

26 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti45 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Malıköy Mah.AK Parti → Millet İttifakı37,829,9
Osmaniye Mah.AK Parti → Millet İttifakı36,00,9
Hürriyet Mah.AK Parti → Millet İttifakı30,714,3
Plevne Mah.AK Parti → Millet İttifakı30,51,4
Akşemsettin Mah.AK Parti → Millet İttifakı29,40,0
Çoğlu Mah.AK Parti (aynı)29,32,1
Maraşal Çakmak Mah.AK Parti (aynı)29,32,1
Atatürk Mah.AK Parti → Millet İttifakı28,72,9
Menderes Mah.AK Parti (aynı)28,64,4
Andiçen Mah.AK Parti (aynı)28,53,6
Saraycık Mah.AK Parti (aynı)28,30,2
Selçuklu Mah.AK Parti → Millet İttifakı27,90,2
Osmanlı Mah.AK Parti → Millet İttifakı27,85,8
Sincan 2 Nolu L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.AK Parti → Millet İttifakı26,810,9
Adalet Mah.AK Parti → Millet İttifakı26,83,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%57,8
MHP%29,1
CHP%9,1
Katılım %91,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,4
Muharrem İnce%19,3
Meral Akşener%9,0
Katılım %89,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%52,1
MHP%17,0
CHP%13,2
Katılım %89,2
2019 YerelYerel
AK Parti%67,8
İYİ Parti%26,2
Saadet%2,2
Katılım %84,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,0
Kemal Kılıçdaroğlu%30,7
Sinan Oğan%7,9
Katılım %91,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%42,0
CHP%16,5
MHP%13,3
Katılım %91,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,0
Kemal Kılıçdaroğlu%35,1
Katılım %87,2
2024 YerelYerel
AK Parti%43,9
CHP%30,7
İYİ Parti%12,0
Katılım %76,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sincan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
29 Ekim Mah.AK Parti %43,4%76,2
Adalet Mah.AK Parti %39,1%72,5
Ahi Evran Mah.AK Parti %45,8%78,6
Akçaören Mah.AK Parti %43,7%91,5
Akşemsettin Mah.AK Parti %42,8%77,0
Alagöz Mah.CHP %50,7%99,3
Alcı Mah.CHP %42,6%76,6
Anayurt Mah.AK Parti %68,5%92,7
Andiçen Mah.AK Parti %45,1%77,6
Atatürk Mah.AK Parti %42,6%74,2
Bacı Mah.CHP %45,7%94,0
Beyobası Mah.CHP %45,4%98,3
Cumhuriyet Mah.AK Parti %45,6%93,2
Erkeksu Mah.AK Parti %46,2%101,1
Ertuğrulgazi Mah.CHP %41,7%78,9
Esenler Mah.AK Parti %48,2%91,4
Fatih Mah.AK Parti %40,2%78,5
Fevzi Çakmak Mah.AK Parti %45,4%72,0
Gazi Mah.CHP %52,1%84,3
Gazi Osmanpaşa Mah.AK Parti %41,0%80,8

Altın sandık

Sincan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sincan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Hisarlıkaya Mah.%59,4
Mülk Mah.%56,5
Yeniçimşit Mah.%52,0
En zayıf
Malıköy Mah.%28,4
İstiklal Mah.%33,2
Gazi Mah.%33,4
CHP
En güçlü
Çokören Mah.%55,2
İstiklal Mah.%53,7
Malıköy Mah.%52,1
En zayıf
Mülk Mah.%16,7
Malazgirt Mah.%21,3
Yeniçimşit Mah.%22,2
İYİ Parti
En güçlü
Saraycık Mah.%15,3
Andiçen Mah.%15,0
Malazgirt Mah.%14,9
En zayıf
Hürriyet Mah.%1,7
Beyobası Mah.%3,2
Çokören Mah.%4,1

Seçime katılım

2024 Yerel%76,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,2 / TR %84,1
2019 Yerel%84,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Türkobası Mah.%101,2
Beyobası Mah.%98,3
Ücret Mah.%97,4
Hisarlıkaya Mah.%97,2
Mülk Mah.%96,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Sincan 2 Nolu L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.%11,8
Fevzi Çakmak Mah.%72,0
Hürriyet Mah.%72,3
Adalet Mah.%72,5
Atatürk Mah.%74,2

Sincan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sincan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sincan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,9 oyla AK Parti kazandı. CHP %30,7 ile ikinci oldu.

Sincan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sincan’da 412.279 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.232 sandıkta kullanıldı.

Sincan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,0, Kemal Kılıçdaroğlu %30,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,0 ile önde çıktı.

Sincan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %42,0, CHP %16,4, MHP %13,3, İYİ Parti %10,8, Zafer Partisi %3,9.

Sincan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sincan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Sincan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sincan’da oyların %27,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 20,1 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Sincan’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 26 salıncak mahalle var; en oynakları Malıköy Mah., Osmaniye Mah., Hürriyet Mah..

Sincan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sincan’da etkin parti sayısı 3,26; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 13,3 puan.

Sincan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Sincan’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Sincan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sincan’da geçersiz oy oranı %4,04 (Ankara: %3,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 10 sandık var.

Sincan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sincan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Sincan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sincan’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Sincan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sincan’daki 67 mahallenin 49 tanesinde AK Parti, 18 tanesinde CHP birinci çıktı.

Sincan’ın altın sandığı hangisi?

Sincan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sincan, Atatürk Mah., 2048 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,55 puan saptı.

Sincan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Hisarlıkaya (%59,4) mahallesinde, en düşük oyu Malıköy (%28,4) mahallesinde aldı.

Sincan’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çokören (%55,2) mahallesinde, en düşük oyu Mülk (%16,7) mahallesinde aldı.

Sincan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Türkobası Mah. (%101,2), en düşük katılım Sincan 2 Nolu L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. (%11,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ankara il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.