Etimesgut Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ankara · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Etimesgut’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,6 oyla CHP kazandı. MHP %32,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 10,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Etimesgut’ta Kemal Kılıçdaroğlu %56,7 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%56,6
2024 katılım
%79,7
yerel seçim
Seçmen
464.643
2024
Sandık
1.361
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Etimesgut sonuçları Ankara geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıEtimesgut, Ankara · katılım %79,7EtimesgutAnkaraCHP%56,62%50,31MHP%32,64%5,19Yeniden Refah%2,97%4,50Zafer Partisi%2,09%2,80İYİ Parti%1,84%2,92BBP%0,72%1,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurEtimesgut, Ankara · katılım %92,2EtimesgutAnkaraKılıçdaroğlu%51,89%47,31Erdoğan%40,35%46,02Sinan Oğan%7,51%6,38Muharrem İnce%0,25%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurEtimesgut, Ankara · katılım %88,7EtimesgutAnkaraKılıçdaroğlu%56,72%51,21Erdoğan%43,28%48,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiEtimesgut, Ankara · katılım %92,2EtimesgutAnkaraCHP%31,72%30,55AK Parti%26,53%31,78İYİ Parti%15,41%12,99MHP%10,32%10,11Zafer Partisi%3,90%3,39TİP%2,93%1,20Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Etimesgut’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Etimesgut’ta oyların %19,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 13,9 puan.

17 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti36 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Fevziye Mah.MHP (aynı)35,13,8
Yeşilova Mah.MHP → CHP28,213,2
Alsancak Mah.MHP → CHP27,64,7
Süvari Mah.MHP → CHP27,40,4
Elvan Mah.MHP → CHP27,30,4
Kazım Karabekir Mah.MHP → CHP27,27,7
30 Ağustos Mah.MHP → CHP27,21,1
Piyade Mah.MHP (aynı)26,24,1
İstasyon Mah.MHP → CHP25,312,4
Aşağıyurtçu Mah.MHP → CHP23,916,5
Etiler Mah.MHP → CHP21,920,6
Ahi Mesut Mah.MHP → CHP21,35,6
Topçu Mah.MHP → CHP20,88,9
Oğuzlar Mah.MHP → CHP19,521,7
Şehitali Mah.MHP → CHP19,122,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%39,8
AK Parti%37,1
CHP%20,0
Katılım %91,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%47,2
Muharrem İnce%38,8
Meral Akşener%10,7
Katılım %89,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%35,0
CHP%26,6
İYİ Parti%15,5
Katılım %89,2
2019 YerelYerel
MHP%49,7
CHP%45,9
Saadet%1,9
Katılım %85,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%51,9
Recep Tayyip Erdoğan%40,4
Sinan Oğan%7,5
Katılım %92,2
2023 MVMilletvekili
CHP%31,7
AK Parti%26,5
İYİ Parti%15,4
Katılım %92,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%56,7
Recep Tayyip Erdoğan%43,3
Katılım %88,7
2024 YerelYerel
CHP%56,6
MHP%32,6
Yeniden Refah%3,0
Katılım %79,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Etimesgut’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
30 Ağustos Mah.CHP %42,6%75,8
Ahi Mesut Mah.CHP %46,5%81,2
Alsancak Mah.CHP %44,2%75,1
Altay Mah.CHP %66,5%80,7
Atakent Mah.CHP %61,1%82,2
Atayurt Mah.CHP %56,4%75,2
Ayyıldız Mah.CHP %53,3%82,4
Aşağıyurtçu Mah.CHP %55,3%83,2
Bahçekapı Mah.CHP %58,0%82,8
Balıkuyumcu Mah.MHP %56,1%95,6
Bağlıca Mah.CHP %65,8%84,2
Devlet Mah.CHP %60,7%81,8
Elvan Mah.CHP %43,2%76,1
Erler Mah.CHP %69,2%84,7
Eryaman Mah.CHP %66,4%84,0
Etiler Mah.CHP %53,5%82,4
Fatih Sultan Mah.CHP %73,0%86,8
Fevziye Mah.MHP %41,0%94,6
Göksu Mah.CHP %62,1%83,4
Güzelkent Mah.CHP %67,7%82,0

Altın sandık

Etimesgut’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Etimesgut’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Fatih Sultan Mah.%73,0
Tunahan Mah.%72,1
Yukarıyurtçu Mah.%69,9
En zayıf
Balıkuyumcu Mah.%34,6
Fevziye Mah.%37,3
Piyade Mah.%40,1
MHP
En güçlü
Balıkuyumcu Mah.%56,1
Piyade Mah.%44,2
Elvan Mah.%42,7
En zayıf
Fatih Sultan Mah.%18,2
Turkuaz Mah.%21,7
Tunahan Mah.%22,0

Seçime katılım

2024 Yerel%79,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,7 / TR %84,1
2019 Yerel%85,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Balıkuyumcu Mah.%95,6
Fevziye Mah.%94,6
Şehitali Mah.%92,1
Orhun Mah.%89,3
Fatih Sultan Mah.%86,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Piyade Mah.%74,9
Alsancak Mah.%75,1
Atayurt Mah.%75,2
Süvari Mah.%75,6
Kazım Karabekir Mah.%75,8

Etimesgut seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Etimesgut’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Etimesgut’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,6 oyla CHP kazandı. MHP %32,6 ile ikinci oldu.

Etimesgut’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Etimesgut’ta 464.643 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.361 sandıkta kullanıldı.

Etimesgut’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %51,9, Recep Tayyip Erdoğan %40,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %56,7 ile önde çıktı.

Etimesgut’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %31,7, AK Parti %26,5, İYİ Parti %15,4, MHP %10,3, Zafer Partisi %3,9.

Etimesgut’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Etimesgut’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Etimesgut’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Etimesgut’ta oyların %19,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 13,9 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Etimesgut’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 17 salıncak mahalle var; en oynakları Fevziye Mah., Yeşilova Mah., Alsancak Mah..

Etimesgut’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Etimesgut’ta etkin parti sayısı 2,33; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 24,0 puan.

Etimesgut’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 12,2 puan daha yüksek; MHP oyu ortalama 7,7 puan daha düşük; Yeniden Refah oyu ortalama 2,2 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Etimesgut’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Etimesgut’ta geçersiz oy oranı %3,21 (Ankara: %3,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 20 sandık var.

Etimesgut’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Etimesgut’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Etimesgut hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Etimesgut’ta MHP 2 kez, CHP 2 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Etimesgut’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Etimesgut’taki 38 mahallenin 35 tanesinde CHP, 3 tanesinde MHP birinci çıktı.

Etimesgut’un altın sandığı hangisi?

Etimesgut’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Etimesgut, Atayurt Mah., 3079 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,51 puan saptı.

Etimesgut’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Fatih Sultan (%73,0) mahallesinde, en düşük oyu Balıkuyumcu (%34,6) mahallesinde aldı.

Etimesgut’ta MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Balıkuyumcu (%56,1) mahallesinde, en düşük oyu Fatih Sultan (%18,2) mahallesinde aldı.

Etimesgut’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Balıkuyumcu Mah. (%95,6), en düşük katılım Piyade Mah. (%74,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ankara il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.