Mamak Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ankara · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Mamak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %36,2 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 5,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Mamak’ta Kemal Kılıçdaroğlu %50,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%53,0
2024 katılım
%78,8
yerel seçim
Seçmen
496.805
2024
Sandık
1.462
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Mamak sonuçları Ankara geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMamak, Ankara · katılım %78,8MamakAnkaraCHP%53,02%50,31AK Parti%36,17%28,73Yeniden Refah%3,39%4,50Zafer Partisi%2,13%2,80İYİ Parti%2,02%2,92DEM Parti%1,12%0,77Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMamak, Ankara · katılım %91,2MamakAnkaraErdoğan%47,23%46,02Kılıçdaroğlu%46,70%47,31Sinan Oğan%5,79%6,38Muharrem İnce%0,28%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMamak, Ankara · katılım %87,9MamakAnkaraKılıçdaroğlu%50,23%51,21Erdoğan%49,77%48,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMamak, Ankara · katılım %91,2MamakAnkaraCHP%33,89%30,55AK Parti%33,00%31,78MHP%10,38%10,11İYİ Parti%9,36%12,99Yeşil Sol Parti%3,28%2,91Zafer Partisi%3,24%3,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Mamak’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Mamak’ta oyların %15,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 10,0 puan.

14 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti63 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Köstence Mah.AK Parti → CHP30,518,3
Zirvekent Mah.AK Parti → CHP24,19,0
Üreğil Mah.AK Parti (aynı)21,42,4
Akdere Mah.AK Parti → CHP20,20,5
Bahçelerüstü Mah.AK Parti → CHP19,83,2
Diriliş Mah.AK Parti → CHP19,61,9
Türközü Mah.AK Parti (aynı)19,63,5
Peyami Safa Mah.AK Parti → CHP19,03,9
Kayaş Mah.AK Parti (aynı)19,00,0
Kutlu Mah.AK Parti (aynı)18,64,6
Kazım Orbay Mah.AK Parti (aynı)18,63,4
Dutluk Mah.AK Parti (aynı)18,43,8
Şehit Cengiz Topel Mah.AK Parti → CHP18,23,4
Ekin Mah.AK Parti (aynı)18,24,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%47,9
CHP%38,9
MHP%10,1
Katılım %91,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,4
Muharrem İnce%37,7
Meral Akşener%7,0
Katılım %89,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%39,9
CHP%29,1
MHP%12,9
Katılım %89,7
2019 YerelYerel
AK Parti%50,4
CHP%47,3
Saadet%1,4
Katılım %85,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%47,2
Kemal Kılıçdaroğlu%46,7
Sinan Oğan%5,8
Katılım %91,2
2023 MVMilletvekili
CHP%33,9
AK Parti%33,0
MHP%10,4
Katılım %91,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%50,2
Recep Tayyip Erdoğan%49,8
Katılım %87,9
2024 YerelYerel
CHP%53,0
AK Parti%36,2
Yeniden Refah%3,4
Katılım %78,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Mamak’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abidinpaşa Mah.CHP %55,4%78,8
Akdere Mah.CHP %44,6%79,3
Akşemsettin Mah.CHP %68,6%79,0
Altıağaç Mah.AK Parti %46,0%76,4
Altınevler Mah.CHP %45,0%78,7
Araplar Mah.AK Parti %47,5%77,4
Aşık Veysel Mah.CHP %56,8%79,3
Bahçeleriçi Mah.AK Parti %46,5%80,6
Bahçelerüstü Mah.CHP %45,4%78,9
Balkiraz Mah.CHP %60,5%77,4
Bayındır Mah.AK Parti %49,6%91,6
Başak Mah.AK Parti %53,3%74,2
Bostancık Mah.AK Parti %44,7%72,7
Boğaziçi Mah.AK Parti %47,3%79,0
Cengizhan Mah.CHP %75,4%82,9
Demirlibahçe Mah.CHP %59,5%70,6
Derbent Mah.AK Parti %47,0%77,9
Diriliş Mah.CHP %43,7%76,5
Dostlar Mah.CHP %78,7%81,9
Durali Alıç Mah.CHP %62,1%79,3

Altın sandık

Mamak’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Mamak’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Tuzluçayır Mah.%87,3
Şirintepe Mah.%85,6
Şahintepe Mah.%79,9
En zayıf
Küçük Kayaş Mah.%31,2
Yeşilbayır Mah.%32,0
Yeni Bayındır Mah.%32,5
AK Parti
En güçlü
Yeşilbayır Mah.%56,3
Gökçeyurt Mah.%56,1
Küçük Kayaş Mah.%56,1
En zayıf
Tuzluçayır Mah.%6,6
Şirintepe Mah.%9,1
Ege Mah.%13,9

Seçime katılım

2024 Yerel%78,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,9 / TR %84,1
2019 Yerel%85,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bayındır Mah.%91,6
Ortaköy Mah.%91,5
Kızılca Mah.%90,8
Karşıyaka Mah.%86,9
Kusunlar Mah.%86,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Zirvekent Mah.%66,9
Demirlibahçe Mah.%70,6
Ekin Mah.%72,2
Bostancık Mah.%72,7
Başak Mah.%74,2

Mamak seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Mamak’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Mamak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %36,2 ile ikinci oldu.

Mamak’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Mamak’ta 496.805 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.462 sandıkta kullanıldı.

Mamak’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %47,2, Kemal Kılıçdaroğlu %46,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,2 ile önde çıktı.

Mamak’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %33,9, AK Parti %33,0, MHP %10,4, İYİ Parti %9,4, Yeşil Sol Parti %3,3.

Mamak’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Mamak’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,4 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Mamak’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Mamak’ta oyların %15,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 10,0 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Mamak’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 14 salıncak mahalle var; en oynakları Köstence Mah., Zirvekent Mah., Üreğil Mah..

Mamak’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Mamak’ta etkin parti sayısı 2,41; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 16,8 puan.

Mamak’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 14,2 puan daha yüksek; AK Parti oyu ortalama 12,4 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Mamak’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Mamak’ta geçersiz oy oranı %3,54 (Ankara: %3,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 22 sandık var.

Mamak’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Mamak’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Mamak hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Mamak’ta AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Mamak’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Mamak’taki 64 mahallenin 34 tanesinde CHP, 30 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Mamak’ın altın sandığı hangisi?

Mamak’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Mamak, Mehtap Mah., 1222 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,89 puan saptı.

Mamak’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Tuzluçayır (%87,3) mahallesinde, en düşük oyu Küçük Kayaş (%31,1) mahallesinde aldı.

Mamak’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yeşilbayır (%56,3) mahallesinde, en düşük oyu Tuzluçayır (%6,6) mahallesinde aldı.

Mamak’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bayındır Mah. (%91,6), en düşük katılım Zirvekent Mah. (%66,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ankara il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.