Giresun Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Giresun’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %37,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %30,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 8,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Giresun’da Recep Tayyip Erdoğan %64,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 il genel meclisi kazananı
AK Parti
%37,0
2024 katılım
%82,2
yerel seçim
Seçmen
361.346
2024
Sandık
1.450
16 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Giresun sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · il genel meclisiGiresun · katılım %82,2GiresunTürkiyeAK Parti%37,03%35,57CHP%30,10%37,90MHP%16,72%5,01Yeniden Refah%5,69%6,21İYİ Parti%5,41%3,78Saadet%1,60%1,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGiresun · katılım %88,3GiresunTürkiyeErdoğan%61,05%49,52Kılıçdaroğlu%32,92%44,88Sinan Oğan%5,48%5,17Muharrem İnce%0,55%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGiresun · katılım %85,5GiresunTürkiyeErdoğan%64,69%52,18Kılıçdaroğlu%35,31%47,82Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGiresun · katılım %88,3GiresunTürkiyeAK Parti%42,63%35,39CHP%20,36%25,22MHP%15,61%10,00İYİ Parti%12,89%9,64Yeniden Refah%2,48%2,79Zafer Partisi%1,54%2,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Giresun’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Giresun’da oyların %14,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 7,9 puan.

8 salıncak ilçe5 ilçede birinci parti değişti17 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
ÇanakçıAK Parti → Yeniden Refah39,312,5
EspiyeAK Parti (aynı)38,33,3
Giresun MerkezMHP (aynı)34,04,3
ÇamolukMHP → AK Parti27,423,5
EynesilAK Parti (aynı)25,30,7
DereliAK Parti → MHP24,11,9
GöreleAK Parti (aynı)19,33,7
YağlıdereAK Parti → MHP18,62,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%50,5
CHP%23,3
MHP%19,3
Katılım %87,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,4
Muharrem İnce%25,6
Meral Akşener%8,4
Katılım %86,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%52,7
CHP%17,7
İYİ Parti%14,6
Katılım %86,7
2019 YerelYerel
AK Parti%45,9
CHP%23,1
MHP%19,2
Katılım %85,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,1
Kemal Kılıçdaroğlu%32,9
Sinan Oğan%5,5
Katılım %88,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%42,6
CHP%20,4
MHP%15,6
Katılım %88,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,7
Kemal Kılıçdaroğlu%35,3
Katılım %85,5
2024 YerelYerel
AK Parti%37,0
CHP%30,1
MHP%16,7
Katılım %82,2

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Giresun’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AlucraAK Parti %30,9%72,6
BulancakCHP %47,6%80,9
DereliAK Parti %42,8%84,0
DoğankentAK Parti %55,7%86,4
EspiyeCHP %44,9%79,3
EynesilMHP %63,0%83,2
GöreleCHP %47,3%78,3
GüceAK Parti %54,0%91,6
KeşapAK Parti %35,6%83,3
MerkezCHP %54,6%78,0
PirazizAK Parti %61,3%87,0
TireboluİYİ Parti %38,4%80,7
YağlıdereMHP %66,7%80,0
ÇamolukAK Parti %49,1%83,8
ÇanakçıSaadet %59,4%81,3
ŞebinkarahisarAK Parti %53,9%77,3

Altın sandık

Giresun’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Giresun’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Piraziz%61,3
Doğankent%55,7
Güce%54,0
En zayıf
Yağlıdere%22,8
Alucra%30,9
Tirebolu%31,5
CHP
En güçlü
Merkez%54,6
Bulancak%47,6
Görele%47,3
En zayıf
Çamoluk%1,0
Yağlıdere%3,0
Doğankent%4,5
MHP
En güçlü
Yağlıdere%66,7
Eynesil%63,0
Dereli%40,9
En zayıf
Güce%2,1
Görele%4,9
Espiye%15,4

Seçime katılım

2024 Yerel%82,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,5 / TR %84,1
2019 Yerel%85,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Güce%91,6
Piraziz%87,0
Doğankent%86,4
Dereli%84,0
Çamoluk%83,8
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Alucra%72,6
Şebinkarahisar%77,3
Merkez%78,0
Görele%78,3
Espiye%79,3

Giresun seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Giresun’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Giresun’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %37,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %30,1 ile ikinci oldu.

Giresun’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Giresun’da 361.346 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.450 sandıkta kullanıldı.

Giresun’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,0, Kemal Kılıçdaroğlu %32,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,7 ile önde çıktı.

Giresun’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %42,6, CHP %20,4, MHP %15,6, İYİ Parti %12,9, Yeniden Refah %2,5.

Giresun’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Giresun’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Giresun’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Giresun’da oyların %14,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 7,9 puan. 5 ilçede birinci parti değişti.

Giresun’da salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 8 salıncak ilçe var; en oynakları Çanakçı, Espiye, Giresun Merkez.

Giresun’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Giresun’da etkin parti sayısı 3,81; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 6,9 puan.

Giresun’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Giresun’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Giresun’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Giresun’da geçersiz oy oranı %4,91 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 20 sandık var.

Giresun’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Giresun’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 3 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Giresun hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Giresun’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Giresun’un ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Giresun’daki 16 ilçenin 8 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP, 2 tanesinde MHP, 1 tanesinde Saadet, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Giresun’un altın sandığı hangisi?

Giresun’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Seyitkoy Mah., 1334 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,57 puan saptı.

Giresun’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Piraziz (%61,3) ilçesinde, en düşük oyu Yağlıdere (%22,8) ilçesinde aldı.

Giresun’da CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Merkez (%54,6) ilçesinde, en düşük oyu Çamoluk (%1,0) ilçesinde aldı.

Giresun’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Güce (%91,6), en düşük katılım Alucra (%72,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Giresun ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.