Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Giresun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %37,7 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 6,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %52,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%54,6
2024 katılım
%78,0
yerel seçim
Seçmen
87.432
2024
Sandık
266
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Giresun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Giresun · katılım %78,0MerkezGiresunCHP%54,61%39,06AK Parti%37,66%38,85Yeniden Refah%2,66%4,21İYİ Parti%1,34%4,12Zafer Partisi%1,12%0,55Saadet%0,93%1,58Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Giresun · katılım %89,4MerkezGiresunErdoğan%48,79%61,05Kılıçdaroğlu%43,57%32,92Sinan Oğan%7,12%5,48Muharrem İnce%0,51%0,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Giresun · katılım %85,9MerkezGiresunErdoğan%52,31%64,69Kılıçdaroğlu%47,69%35,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Giresun · katılım %89,4MerkezGiresunAK Parti%32,74%42,63CHP%25,91%20,36İYİ Parti%17,10%12,89MHP%16,21%15,61Zafer Partisi%1,93%1,54Yeniden Refah%1,63%2,48Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %12,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 8,7 puan.

3 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti28 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Aydınlar Mah.AK Parti → CHP23,918,2
Fevzi Çakmak Mah.AK Parti (aynı)21,50,2
Seldeğirmeni Mah.AK Parti → CHP18,319,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%46,4
AK Parti%39,1
MHP%11,9
Katılım %86,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,5
Muharrem İnce%35,1
Meral Akşener%9,8
Katılım %87,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%43,0
İYİ Parti%21,5
CHP%21,4
Katılım %87,1
2019 YerelYerel
AK Parti%48,9
CHP%48,4
Saadet%2,0
Katılım %82,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,8
Kemal Kılıçdaroğlu%43,6
Sinan Oğan%7,1
Katılım %89,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%32,7
CHP%25,9
İYİ Parti%17,1
Katılım %89,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,3
Kemal Kılıçdaroğlu%47,7
Katılım %85,9
2024 YerelYerel
CHP%54,6
AK Parti%37,7
Yeniden Refah%2,7
Katılım %78,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aksu Mah.AK Parti %47,3%77,4
Aydınlar Mah.CHP %55,3%84,8
Cumhuriyet Mah.CHP %61,7%96,9
Erikliman Mah.CHP %57,4%81,9
Fevzi Çakmak Mah.AK Parti %45,8%81,8
Gaziler Mah.CHP %59,8%76,9
Gedikkaya Mah.CHP %56,8%76,8
Gemilerçekeği Mah.CHP %56,9%76,1
Güre Mah.CHP %63,9%79,7
Hacı Hüseyin Mah.CHP %61,4%78,8
Hacımiktat Mah.CHP %58,8%77,5
Hacısiyam Mah.CHP %51,6%75,1
Kale Mah.CHP %68,3%81,3
Kapu Mah.CHP %65,9%76,9
Kavaklar Mah.CHP %57,4%77,6
Kayadibi Mah.CHP %63,9%83,2
Küçükköy Mah.CHP %46,8%84,0
Nizamiye Mah.CHP %56,3%77,9
Osmaniye Mah.CHP %58,7%80,1
Samanlıkkıranı Mah.CHP %67,6%87,4

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Kale Mah.%68,3
Kapu Mah.%65,9
Güre Mah.%63,9
En zayıf
Aksu Mah.%43,4
Fevzi Çakmak Mah.%45,5
Küçükköy Mah.%46,8
AK Parti
En güçlü
Aksu Mah.%47,3
Küçükköy Mah.%45,8
Fevzi Çakmak Mah.%45,8
En zayıf
Kale Mah.%26,0
Kapu Mah.%28,4
Güre Mah.%29,4

Seçime katılım

2024 Yerel%78,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,9 / TR %84,1
2019 Yerel%82,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Çaykara Mah.%90,1
Yalı Mah.%89,3
Aydınlar Mah.%84,8
Küçükköy Mah.%84,0
Kayadibi Mah.%83,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Şeyhkeramettin Mah.%74,3
Hacısiyam Mah.%75,1
Gemilerçekeği Mah.%76,1
Gedikkaya Mah.%76,8
Kapu Mah.%76,9

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %37,7 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 87.432 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 266 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %48,8, Kemal Kılıçdaroğlu %43,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,3 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %32,7, CHP %25,9, İYİ Parti %17,1, MHP %16,2, Zafer Partisi %1,9.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,5 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %12,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 8,7 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Aydınlar Mah., Fevzi Çakmak Mah., Seldeğirmeni Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,27; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 17,0 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %4,04 (Giresun: %4,13). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 28 mahallenin 26 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Gemilerçekeği Mah., 1135 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,42 puan saptı.

Merkez’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kale (%68,3) mahallesinde, en düşük oyu Aksu (%43,4) mahallesinde aldı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Aksu (%47,3) mahallesinde, en düşük oyu Kale (%26,0) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çaykara Mah. (%90,1), en düşük katılım Şeyhkeramettin Mah. (%74,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Giresun il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.