Şebinkarahisar Seçim Sonuçları
2014–2024 · Giresun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Şebinkarahisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,9 oyla AK Parti kazandı. MHP %39,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 12,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Şebinkarahisar’da Recep Tayyip Erdoğan %81,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Şebinkarahisar sonuçları Giresun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Şebinkarahisar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Şebinkarahisar’da oyların %26,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 2,0 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Tamzara Mah. | İYİ Parti → AK Parti | 59,2 | 22,3 |
| Kırkgöz Mah. | AK Parti → MHP | 35,3 | 5,8 |
| İkioğul Mah. | AK Parti → MHP | 34,5 | 24,2 |
| Taş Mah. | AK Parti (aynı) | 25,0 | 4,7 |
| Avutmuş Mah. | AK Parti → MHP | 23,8 | 14,6 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Şebinkarahisar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akbudak Mah. | AK Parti %64,7 | %84,8 |
| Avutmuş Mah. | MHP %55,7 | %83,3 |
| Biroğul Mah. | AK Parti %52,4 | %80,0 |
| Bülbül Mah. | AK Parti %54,3 | %75,1 |
| Fatih Mah. | AK Parti %56,2 | %77,0 |
| Kavaklar Mah. | AK Parti %50,9 | %95,4 |
| Kütküt Mah. | AK Parti %62,8 | %76,2 |
| Kırkgöz Mah. | MHP %46,2 | %80,9 |
| Kızılca Mah. | AK Parti %65,5 | %84,2 |
| Müftü Mah. | AK Parti %59,6 | %77,4 |
| Tamzara Mah. | AK Parti %47,7 | %71,8 |
| Taş Mah. | AK Parti %49,6 | %80,8 |
| Yavuz Selim Mah. | AK Parti %65,2 | %70,9 |
| Çiftlik Mah. | MHP %48,3 | %76,7 |
| İkioğul Mah. | MHP %59,4 | %78,7 |
Altın sandık
Şebinkarahisar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Şebinkarahisar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Şebinkarahisar seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Şebinkarahisar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Şebinkarahisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,9 oyla AK Parti kazandı. MHP %39,1 ile ikinci oldu.
Şebinkarahisar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Şebinkarahisar’da 7.879 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 30 sandıkta kullanıldı.
Şebinkarahisar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,0, Kemal Kılıçdaroğlu %17,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %81,0 ile önde çıktı.
Şebinkarahisar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %46,9, MHP %28,2, CHP %9,3, İYİ Parti %7,8, Yeniden Refah %2,6.
Şebinkarahisar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Şebinkarahisar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Şebinkarahisar’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Şebinkarahisar’da oyların %26,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 2,0 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.
Şebinkarahisar’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Tamzara Mah., Kırkgöz Mah., İkioğul Mah..
Şebinkarahisar’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Şebinkarahisar’da etkin parti sayısı 2,24; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 14,8 puan.
Şebinkarahisar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 7,1 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 2,5 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Şebinkarahisar’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Şebinkarahisar’da geçersiz oy oranı %3,76 (Giresun: %4,13). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Şebinkarahisar’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Şebinkarahisar’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Şebinkarahisar hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Şebinkarahisar’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Şebinkarahisar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Şebinkarahisar’daki 15 mahallenin 11 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde MHP birinci çıktı.
Şebinkarahisar’ın altın sandığı hangisi?
Şebinkarahisar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Şebinkarahisar, Bülbül Mah., 1007 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,08 puan saptı.
Şebinkarahisar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kızılca (%65,5) mahallesinde, en düşük oyu İkioğul (%35,2) mahallesinde aldı.
Şebinkarahisar’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu İkioğul (%59,4) mahallesinde, en düşük oyu Tamzara (%25,4) mahallesinde aldı.
Şebinkarahisar’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %77,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kızılca Mah. (%84,2), en düşük katılım Yavuz Selim Mah. (%70,9).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.