Keşap Seçim Sonuçları

2014–2024 · Giresun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Keşap’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,6 oyla AK Parti kazandı. CHP %23,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 18,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Keşap’ta Recep Tayyip Erdoğan %65,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%35,6
2024 katılım
%83,3
yerel seçim
Seçmen
7.185
2024
Sandık
26
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Keşap sonuçları Giresun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKeşap, Giresun · katılım %83,3KeşapGiresunAK Parti%35,59%38,85CHP%23,74%39,06MHP%21,71%10,25Yeniden Refah%17,25%4,21Saadet%0,61%1,58İYİ Parti%0,49%4,12Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKeşap, Giresun · katılım %88,4KeşapGiresunErdoğan%62,27%61,05Kılıçdaroğlu%32,57%32,92Sinan Oğan%4,59%5,48Muharrem İnce%0,56%0,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKeşap, Giresun · katılım %85,6KeşapGiresunErdoğan%65,39%64,69Kılıçdaroğlu%34,61%35,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKeşap, Giresun · katılım %88,4KeşapGiresunAK Parti%46,35%42,63CHP%21,21%20,36MHP%12,91%15,61İYİ Parti%11,85%12,89Yeniden Refah%2,04%2,48Zafer Partisi%1,43%1,54Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Keşap’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Keşap’ta oyların %33,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 2,6 puan.

2 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Karabedir Mah.AK Parti (aynı)41,40,0
Yoliçi Mah.AK Parti → CHP21,827,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%43,8
MHP%32,5
CHP%22,5
Katılım %87,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,6
Muharrem İnce%24,6
Meral Akşener%9,1
Katılım %84,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%55,9
CHP%17,6
İYİ Parti%14,2
Katılım %84,3
2019 YerelYerel
AK Parti%54,5
CHP%37,5
MHP%7,0
Katılım %80,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,3
Kemal Kılıçdaroğlu%32,6
Sinan Oğan%4,6
Katılım %88,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%46,4
CHP%21,2
MHP%12,9
Katılım %88,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,4
Kemal Kılıçdaroğlu%34,6
Katılım %85,6
2024 YerelYerel
AK Parti%35,6
CHP%23,7
MHP%21,7
Katılım %83,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Keşap’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alakaş Mah.AK Parti %44,1%87,5
Bozkurt Mah.AK Parti %40,6%82,4
Fındıklı Mah.AK Parti %34,4%81,3
Karabedir Mah.AK Parti %28,7%87,2
Uğurca Mah.CHP %32,8%82,7
Yoliçi Mah.CHP %52,4%93,2

Altın sandık

Keşap’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Keşap’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Bozkurt Mah.%40,6
Fındıklı Mah.%34,4
Karabedir Mah.%28,7
En zayıf
Uğurca Mah.%27,8
Karabedir Mah.%28,7
Fındıklı Mah.%34,4
CHP
En güçlü
Uğurca Mah.%32,8
Karabedir Mah.%26,0
Bozkurt Mah.%22,0
En zayıf
Fındıklı Mah.%19,6
Bozkurt Mah.%22,0
Karabedir Mah.%26,0
MHP
En güçlü
Karabedir Mah.%28,7
Bozkurt Mah.%22,2
Fındıklı Mah.%20,5
En zayıf
Uğurca Mah.%19,1
Fındıklı Mah.%20,5
Bozkurt Mah.%22,2

Seçime katılım

2024 Yerel%83,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,6 / TR %84,1
2019 Yerel%80,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Karabedir Mah.%87,2
Uğurca Mah.%82,7
Bozkurt Mah.%82,4
Fındıklı Mah.%81,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Fındıklı Mah.%81,3
Bozkurt Mah.%82,4
Uğurca Mah.%82,7
Karabedir Mah.%87,2

Keşap seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Keşap’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Keşap’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,6 oyla AK Parti kazandı. CHP %23,7 ile ikinci oldu.

Keşap’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Keşap’ta 7.185 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 26 sandıkta kullanıldı.

Keşap’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,3, Kemal Kılıçdaroğlu %32,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,4 ile önde çıktı.

Keşap’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %46,4, CHP %21,2, MHP %12,9, İYİ Parti %11,8, Yeniden Refah %2,0.

Keşap’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Keşap’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Keşap’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Keşap’ta oyların %33,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 2,6 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Keşap’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Karabedir Mah., Yoliçi Mah..

Keşap’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Keşap’ta etkin parti sayısı 3,85; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 11,9 puan.

Keşap’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Keşap’ta geçersiz oy oranı %4,19 (Giresun: %4,13). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Keşap’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Keşap’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Keşap hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Keşap’ta AK Parti 5 kez birinci oldu.

Keşap’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Keşap’taki 6 mahallenin 4 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde CHP birinci çıktı.

Keşap’ın altın sandığı hangisi?

Keşap’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Keşap, Bozkurt Mah., 1009 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,12 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,88 puan sapmayla verdi.

Keşap’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Bozkurt (%40,5) mahallesinde, en düşük oyu Uğurca (%27,8) mahallesinde aldı.

Keşap’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Uğurca (%32,8) mahallesinde, en düşük oyu Fındıklı (%19,6) mahallesinde aldı.

Keşap’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karabedir Mah. (%87,2), en düşük katılım Fındıklı Mah. (%81,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Giresun il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.