Güce Seçim Sonuçları

2014–2024 · Giresun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Güce’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %42,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 7,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Güce’de Recep Tayyip Erdoğan %80,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%54,0
2024 katılım
%91,6
yerel seçim
Seçmen
3.433
2024
Sandık
12
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Güce sonuçları Giresun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGüce, Giresun · katılım %91,6GüceGiresunAK Parti%54,01%38,85CHP%42,84%39,06MHP%2,13%10,25Yeniden Refah%0,82%4,21Zafer Partisi%0,16%0,55BTP%0,03%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGüce, Giresun · katılım %89,6GüceGiresunErdoğan%77,22%61,05Kılıçdaroğlu%19,50%32,92Sinan Oğan%2,84%5,48Muharrem İnce%0,44%0,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGüce, Giresun · katılım %87,1GüceGiresunErdoğan%80,10%64,69Kılıçdaroğlu%19,90%35,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGüce, Giresun · katılım %89,6GüceGiresunAK Parti%57,77%42,63MHP%14,52%15,61CHP%12,56%20,36İYİ Parti%7,91%12,89Yeniden Refah%2,50%2,48BBP%0,93%0,59Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Güce’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Güce’de oyların %12,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 9,3 puan.

1 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Güce Mah.AK Parti (aynı)18,92,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%68,6
CHP%28,8
Saadet%1,3
Katılım %93,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%78,5
Muharrem İnce%16,0
Meral Akşener%4,5
Katılım %90,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%66,6
CHP%11,4
MHP%10,5
Katılım %90,1
2019 YerelYerel
AK Parti%61,5
CHP%31,8
MHP%5,2
Katılım %91,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,2
Kemal Kılıçdaroğlu%19,5
Sinan Oğan%2,8
Katılım %89,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%57,8
MHP%14,5
CHP%12,6
Katılım %89,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,1
Kemal Kılıçdaroğlu%19,9
Katılım %87,1
2024 YerelYerel
AK Parti%54,0
CHP%42,8
MHP%2,1
Katılım %91,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Güce’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Findikli Mah.AK Parti %54,3%93,9
Giyimli Mah.AK Parti %49,9%92,5
Güce Mah.AK Parti %49,8%89,3
Kemaliye Mah.AK Parti %56,7%93,1
Sogukpinar Mah.AK Parti %67,9%97,6
Tevekli Mah.AK Parti %59,9%91,6

Altın sandık

Güce’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Güce’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Tevekli Mah.%59,9
Kemaliye Mah.%56,7
Findikli Mah.%54,3
En zayıf
Güce Mah.%49,8
Giyimli Mah.%49,9
Findikli Mah.%54,3
CHP
En güçlü
Güce Mah.%47,6
Giyimli Mah.%47,5
Findikli Mah.%43,6
En zayıf
Tevekli Mah.%36,5
Kemaliye Mah.%39,8
Findikli Mah.%43,6

Seçime katılım

2024 Yerel%91,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,1 / TR %84,1
2019 Yerel%91,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Findikli Mah.%93,9
Kemaliye Mah.%93,1
Giyimli Mah.%92,5
Tevekli Mah.%91,6
Güce Mah.%89,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Güce Mah.%89,3
Tevekli Mah.%91,6
Giyimli Mah.%92,5
Kemaliye Mah.%93,1
Findikli Mah.%93,9

Güce seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Güce’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Güce’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %42,8 ile ikinci oldu.

Güce’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Güce’de 3.433 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 12 sandıkta kullanıldı.

Güce’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,2, Kemal Kılıçdaroğlu %19,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %80,1 ile önde çıktı.

Güce’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %57,8, MHP %14,5, CHP %12,6, İYİ Parti %7,9, Yeniden Refah %2,5.

Güce’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Güce’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Güce’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Güce’de oyların %12,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 9,3 puan.

Güce’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Güce Mah..

Güce’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Güce’de etkin parti sayısı 2,1; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 11,2 puan.

Güce’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Güce’de geçersiz oy oranı %3,18 (Giresun: %4,13). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Güce’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Güce’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Güce hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Güce’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Güce’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Güce’deki 6 mahallenin 6 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Güce’nin altın sandığı hangisi?

Güce’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Güce, Findikli Mah., 1001 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,45 puan saptı.

Güce’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Tevekli (%59,9) mahallesinde, en düşük oyu Güce (%49,8) mahallesinde aldı.

Güce’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Güce (%47,6) mahallesinde, en düşük oyu Tevekli (%36,5) mahallesinde aldı.

Güce’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %91,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Findikli Mah. (%93,8), en düşük katılım Güce Mah. (%89,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Giresun il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.