Eynesil Seçim Sonuçları

2014–2024 · Giresun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Eynesil’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %63,0 oyla MHP kazandı. CHP %34,3 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 57,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Eynesil’de Recep Tayyip Erdoğan %65,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%63,0
2024 katılım
%83,2
yerel seçim
Seçmen
5.953
2024
Sandık
22
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Eynesil sonuçları Giresun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıEynesil, Giresun · katılım %83,2EynesilGiresunMHP%62,98%10,25CHP%34,33%39,06Yeniden Refah%1,32%4,21BTP%0,56%0,28Saadet%0,50%1,58Zafer Partisi%0,32%0,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurEynesil, Giresun · katılım %85,7EynesilGiresunErdoğan%62,66%61,05Kılıçdaroğlu%33,18%32,92Sinan Oğan%3,71%5,48Muharrem İnce%0,45%0,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurEynesil, Giresun · katılım %84,3EynesilGiresunErdoğan%65,81%64,69Kılıçdaroğlu%34,19%35,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiEynesil, Giresun · katılım %85,7EynesilGiresunAK Parti%42,45%42,63CHP%21,99%20,36MHP%16,72%15,61İYİ Parti%10,57%12,89Yeniden Refah%3,38%2,48Zafer Partisi%1,09%1,54Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Eynesil’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Eynesil’de oyların %22,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 21,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

4 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Altınlı Mah.CHP → Cumhur İttifakı36,649,1
Köseli Mah.CHP → Cumhur İttifakı29,49,5
Boztepe Mah.CHP → Cumhur İttifakı23,023,5
Gümüşçay Mah.CHP → Cumhur İttifakı21,429,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%42,6
CHP%35,5
MHP%19,3
Katılım %85,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,9
Muharrem İnce%25,8
Meral Akşener%7,7
Katılım %85,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%55,3
CHP%21,5
İYİ Parti%10,2
Katılım %85,4
2019 YerelYerel
CHP%56,8
AK Parti%36,7
MHP%5,6
Katılım %86,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,7
Kemal Kılıçdaroğlu%33,2
Sinan Oğan%3,7
Katılım %85,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%42,5
CHP%22,0
MHP%16,7
Katılım %85,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,8
Kemal Kılıçdaroğlu%34,2
Katılım %84,3
2024 YerelYerel
MHP%63,0
CHP%34,3
Yeniden Refah%1,3
Katılım %83,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Eynesil’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Altınlı Mah.MHP %73,8%84,0
Belen Mah.AK Parti %57,7%81,5
Boztepe Mah.MHP %60,5%87,3
Camiduzu Mah.Yeniden Refah %63,4%87,3
Derebaşı Mah.MHP %62,1%87,5
Erzikirani Mah.AK Parti %41,7%86,7
Gümüşçay Mah.MHP %63,3%82,7
Kiran Mah.Yeniden Refah %72,1%91,3
Köseli Mah.MHP %53,0%77,1
Sokak Mah.Yeniden Refah %51,6%86,2
Tamyani Mah.Yeniden Refah %60,9%83,6
Yakuplu Mah.AK Parti %52,7%86,1

Altın sandık

Eynesil’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Eynesil’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Altınlı Mah.%73,8
Gümüşçay Mah.%63,3
Derebaşı Mah.%62,1
En zayıf
Köseli Mah.%53,0
Boztepe Mah.%60,5
Derebaşı Mah.%62,1
CHP
En güçlü
Köseli Mah.%43,5
Boztepe Mah.%37,0
Derebaşı Mah.%35,9
En zayıf
Altınlı Mah.%24,7
Gümüşçay Mah.%33,7
Derebaşı Mah.%35,9

Seçime katılım

2024 Yerel%83,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,3 / TR %84,1
2019 Yerel%86,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kiran Mah.%91,3
Derebaşı Mah.%87,5
Camiduzu Mah.%87,3
Boztepe Mah.%87,3
Altınlı Mah.%84,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Köseli Mah.%77,1
Belen Mah.%81,5
Gümüşçay Mah.%82,7
Altınlı Mah.%84,0
Boztepe Mah.%87,3

Eynesil seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Eynesil’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Eynesil’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %63,0 oyla MHP kazandı. CHP %34,3 ile ikinci oldu.

Eynesil’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Eynesil’de 5.953 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 22 sandıkta kullanıldı.

Eynesil’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,7, Kemal Kılıçdaroğlu %33,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,8 ile önde çıktı.

Eynesil’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %42,5, CHP %22,0, MHP %16,7, İYİ Parti %10,6, Yeniden Refah %3,4.

Eynesil’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Eynesil’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Eynesil’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Eynesil’de oyların %22,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 21,6 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Eynesil’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Altınlı Mah., Köseli Mah., Boztepe Mah..

Eynesil’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Eynesil’de etkin parti sayısı 1,94; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci CHP arasındaki fark 28,7 puan.

Eynesil’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Eynesil’de geçersiz oy oranı %4,12 (Giresun: %4,13). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Eynesil’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Eynesil’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Eynesil hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Eynesil’de AK Parti 3 kez, CHP 1 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Eynesil’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Eynesil’deki 12 mahallenin 5 tanesinde MHP, 4 tanesinde Yeniden Refah, 3 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Eynesil’in altın sandığı hangisi?

Eynesil’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Eynesil, Derebaşı Mah., 1007 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,67 puan saptı.

Eynesil’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Altınlı (%73,8) mahallesinde, en düşük oyu Köseli (%53,0) mahallesinde aldı.

Eynesil’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Köseli (%43,5) mahallesinde, en düşük oyu Altınlı (%24,7) mahallesinde aldı.

Eynesil’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kiran Mah. (%91,3), en düşük katılım Köseli Mah. (%77,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Giresun il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.