Espiye Seçim Sonuçları

2014–2024 · Giresun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Espiye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,9 oyla CHP kazandı. AK Parti %34,1 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Espiye’de Recep Tayyip Erdoğan %66,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%44,9
2024 katılım
%79,3
yerel seçim
Seçmen
15.782
2024
Sandık
51
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Espiye sonuçları Giresun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıEspiye, Giresun · katılım %79,3EspiyeGiresunCHP%44,93%39,06AK Parti%34,06%38,85MHP%15,38%10,25İYİ Parti%2,14%4,12Yeniden Refah%1,91%4,21Zafer Partisi%0,61%0,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurEspiye, Giresun · katılım %87,6EspiyeGiresunErdoğan%62,49%61,05Kılıçdaroğlu%30,77%32,92Sinan Oğan%6,11%5,48Muharrem İnce%0,63%0,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurEspiye, Giresun · katılım %83,8EspiyeGiresunErdoğan%66,89%64,69Kılıçdaroğlu%33,11%35,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiEspiye, Giresun · katılım %87,6EspiyeGiresunAK Parti%41,75%42,63CHP%16,23%20,36İYİ Parti%16,05%12,89MHP%15,64%15,61Yeniden Refah%3,21%2,48Zafer Partisi%1,72%1,54Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Espiye’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Espiye’de oyların %12,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 8,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Karadere Mah.AK Parti → Millet İttifakı24,615,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%53,2
MHP%39,9
CHP%5,3
Katılım %86,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,4
Muharrem İnce%24,4
Meral Akşener%9,8
Katılım %85,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%53,4
CHP%17,8
İYİ Parti%13,7
Katılım %85,4
2019 YerelYerel
AK Parti%46,6
İYİ Parti%42,5
MHP%9,8
Katılım %82,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,5
Kemal Kılıçdaroğlu%30,8
Sinan Oğan%6,1
Katılım %87,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%41,8
CHP%16,2
İYİ Parti%16,1
Katılım %87,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,9
Kemal Kılıçdaroğlu%33,1
Katılım %83,8
2024 YerelYerel
CHP%44,9
AK Parti%34,1
MHP%15,4
Katılım %79,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Espiye’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adabük Mah.CHP %44,4%77,4
Ağalıkmadeni Mah.CHP %59,9%88,5
Cibril Mah.AK Parti %37,7%86,7
Dikmen Mah.CHP %53,0%90,1
Esentepe Mah.CHP %47,6%77,6
Espiye L Tipi Kapali Ve Acik Cezaevi Mah.CHP %50,0%133,3
Kaleboynu Mah.AK Parti %40,0%90,3
Karadere Mah.CHP %48,7%64,4
Kozkoy Mah.AK Parti %48,3%94,7
Merkez Mah.CHP %47,8%78,4
Merkez Mah.CHP %55,9%95,5
Tuygun Mah.CHP %53,7%97,7
Çam Mah.CHP %43,2%82,8

Altın sandık

Espiye’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Espiye’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Merkez Mah.%55,9
Dikmen Mah.%53,0
Karadere Mah.%48,7
En zayıf
Cibril Mah.%26,4
Çam Mah.%43,2
Adabük Mah.%44,4
AK Parti
En güçlü
Kozkoy Mah.%48,3
Merkez Mah.%41,3
Adabük Mah.%38,1
En zayıf
Merkez Mah.%32,8
Esentepe Mah.%32,9
Çam Mah.%33,3
MHP
En güçlü
Cibril Mah.%31,8
Çam Mah.%18,1
Esentepe Mah.%13,8
En zayıf
Karadere Mah.%10,0
Merkez Mah.%12,8
Adabük Mah.%13,2

Seçime katılım

2024 Yerel%79,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,8 / TR %84,1
2019 Yerel%82,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%95,5
Kozkoy Mah.%94,7
Dikmen Mah.%90,1
Cibril Mah.%86,7
Çam Mah.%82,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Karadere Mah.%64,4
Adabük Mah.%77,4
Esentepe Mah.%77,6
Merkez Mah.%78,4
Çam Mah.%82,8

Espiye seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Espiye’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Espiye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,9 oyla CHP kazandı. AK Parti %34,1 ile ikinci oldu.

Espiye’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Espiye’de 15.782 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 51 sandıkta kullanıldı.

Espiye’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,5, Kemal Kılıçdaroğlu %30,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,9 ile önde çıktı.

Espiye’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %41,8, CHP %16,2, İYİ Parti %16,1, MHP %15,6, Yeniden Refah %3,2.

Espiye’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Espiye’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Espiye’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Espiye’de oyların %12,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 8,6 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Espiye’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Karadere Mah..

Espiye’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Espiye’de etkin parti sayısı 2,92; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 10,9 puan.

Espiye’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 4,9 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Espiye’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Espiye’de geçersiz oy oranı %4,83 (Giresun: %4,13). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Espiye’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Espiye’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Espiye hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Espiye’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Espiye’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Espiye’deki 13 mahallenin 10 tanesinde CHP, 3 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Espiye’nin altın sandığı hangisi?

Espiye’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Espiye, Merkez Mah., 1037 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,47 puan saptı.

Espiye’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Merkez (%55,9) mahallesinde, en düşük oyu Cibril (%26,4) mahallesinde aldı.

Espiye’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kozkoy (%48,3) mahallesinde, en düşük oyu Merkez (%32,8) mahallesinde aldı.

Espiye’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Merkez Mah. (%95,5), en düşük katılım Karadere Mah. (%64,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Giresun il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.