Çamoluk Seçim Sonuçları

2014–2024 · Giresun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çamoluk’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,1 oyla AK Parti kazandı. MHP %35,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 18,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çamoluk’ta Recep Tayyip Erdoğan %88,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%49,1
2024 katılım
%83,8
yerel seçim
Seçmen
2.420
2024
Sandık
11
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çamoluk sonuçları Giresun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇamoluk, Giresun · katılım %83,8ÇamolukGiresunAK Parti%49,10%38,85MHP%35,24%10,25BBP%13,45%0,56CHP%1,03%39,06Saadet%0,93%1,58BTP%0,26%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇamoluk, Giresun · katılım %83,5ÇamolukGiresunErdoğan%87,59%61,05Kılıçdaroğlu%10,22%32,92Sinan Oğan%1,82%5,48Muharrem İnce%0,36%0,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇamoluk, Giresun · katılım %83,3ÇamolukGiresunErdoğan%88,55%64,69Kılıçdaroğlu%11,45%35,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇamoluk, Giresun · katılım %83,5ÇamolukGiresunAK Parti%65,26%42,63MHP%14,69%15,61CHP%6,54%20,36İYİ Parti%3,70%12,89Yeniden Refah%3,45%2,48BBP%2,26%0,59Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çamoluk’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çamoluk’ta oyların %3,3’i el değiştirdi (sakin). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 0,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%38,7
MHP%31,9
BBP%24,3
Katılım %89,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%88,0
Muharrem İnce%6,9
Meral Akşener%3,0
Katılım %86,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%78,0
MHP%8,5
CHP%5,1
Katılım %86,0
2019 YerelYerel
MHP%65,4
AK Parti%30,2
Saadet%4,2
Katılım %83,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%87,6
Kemal Kılıçdaroğlu%10,2
Sinan Oğan%1,8
Katılım %83,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%65,3
MHP%14,7
CHP%6,5
Katılım %83,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%88,6
Kemal Kılıçdaroğlu%11,5
Katılım %83,3
2024 YerelYerel
AK Parti%49,1
MHP%35,2
BBP%13,5
Katılım %83,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çamoluk’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Dulundas Mah.AK Parti %89,0%91,8
Hürriyet Mah.MHP %72,6%90,1
Karşıyaka Mah.AK Parti %72,5%83,1
Kurtuluş Mah.AK Parti %51,7%77,8
Kurukol Mah.AK Parti %50,8%86,5
Köroğlu Mah.MHP %79,2%85,6
Yazılar Mah.BBP %45,8%85,5
Yuvacık Mah.AK Parti %45,1%77,1

Altın sandık

Çamoluk’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çamoluk’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Karşıyaka Mah.%72,5
Kurtuluş Mah.%51,7
Yazılar Mah.%31,8
En zayıf
Köroğlu Mah.%19,0
Yazılar Mah.%31,8
Kurtuluş Mah.%51,7
MHP
En güçlü
Köroğlu Mah.%79,2
Kurtuluş Mah.%31,8
Karşıyaka Mah.%23,0
En zayıf
Yazılar Mah.%21,1
Karşıyaka Mah.%23,0
Kurtuluş Mah.%31,8
BBP
En güçlü
Yazılar Mah.%45,8
Kurtuluş Mah.%12,5
Karşıyaka Mah.%2,3
En zayıf
Köroğlu Mah.%0,7
Karşıyaka Mah.%2,3
Kurtuluş Mah.%12,5

Seçime katılım

2024 Yerel%83,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%83,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,3 / TR %84,1
2019 Yerel%83,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Köroğlu Mah.%85,6
Yazılar Mah.%85,5
Karşıyaka Mah.%83,1
Kurtuluş Mah.%77,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kurtuluş Mah.%77,8
Karşıyaka Mah.%83,1
Yazılar Mah.%85,5
Köroğlu Mah.%85,6

Çamoluk seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çamoluk’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çamoluk’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,1 oyla AK Parti kazandı. MHP %35,2 ile ikinci oldu.

Çamoluk’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çamoluk’ta 2.420 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 11 sandıkta kullanıldı.

Çamoluk’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %87,6, Kemal Kılıçdaroğlu %10,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %88,5 ile önde çıktı.

Çamoluk’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %65,3, MHP %14,7, CHP %6,5, İYİ Parti %3,7, Yeniden Refah %3,5.

Çamoluk’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çamoluk’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 22,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çamoluk’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çamoluk’ta oyların %3,3’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 0,6 puan.

Çamoluk’ta salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Çamoluk’ta salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Çamoluk’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çamoluk’ta etkin parti sayısı 2,61; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 13,9 puan.

Çamoluk’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çamoluk’ta geçersiz oy oranı %4,24 (Giresun: %4,13). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Çamoluk’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çamoluk’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çamoluk hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çamoluk’ta AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Çamoluk’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çamoluk’taki 8 mahallenin 5 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde MHP, 1 tanesinde BBP birinci çıktı.

Çamoluk’un altın sandığı hangisi?

Çamoluk’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çamoluk, Kurtuluş Mah., 1007 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,5 puan saptı.

Çamoluk’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Karşıyaka (%72,5) mahallesinde, en düşük oyu Köroğlu (%19,0) mahallesinde aldı.

Çamoluk’ta MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Köroğlu (%79,2) mahallesinde, en düşük oyu Yazılar (%21,1) mahallesinde aldı.

Çamoluk’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Köroğlu Mah. (%85,6), en düşük katılım Kurtuluş Mah. (%77,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Giresun il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.