Dereli Seçim Sonuçları

2014–2024 · Giresun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Dereli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,8 oyla AK Parti kazandı. MHP %40,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 10,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Dereli’de Recep Tayyip Erdoğan %83,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%42,8
2024 katılım
%84,0
yerel seçim
Seçmen
4.140
2024
Sandık
16
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Dereli sonuçları Giresun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDereli, Giresun · katılım %84,0DereliGiresunAK Parti%42,84%38,85MHP%40,92%10,25CHP%9,53%39,06İYİ Parti%3,66%4,12Yeniden Refah%2,55%4,21Anap%0,27%0,06Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDereli, Giresun · katılım %89,5DereliGiresunErdoğan%79,36%61,05Kılıçdaroğlu%15,93%32,92Sinan Oğan%4,04%5,48Muharrem İnce%0,67%0,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDereli, Giresun · katılım %86,7DereliGiresunErdoğan%83,25%64,69Kılıçdaroğlu%16,75%35,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDereli, Giresun · katılım %89,5DereliGiresunAK Parti%56,98%42,63MHP%18,78%15,61CHP%9,65%20,36İYİ Parti%7,26%12,89Yeniden Refah%1,99%2,48Zafer Partisi%1,05%1,54Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Dereli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Dereli’de oyların %33,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 20,8 puan.

4 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Dereli Mah.AK Parti → MHP49,226,0
Kuşluhan Mah.AK Parti → MHP39,314,8
Fatih Mah.AK Parti → MHP39,315,0
Bahçeli Mah.CHP → AK Parti20,525,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%65,3
MHP%27,1
CHP%6,5
Katılım %87,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,5
Muharrem İnce%11,0
Meral Akşener%6,6
Katılım %87,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%69,9
İYİ Parti%12,3
MHP%8,1
Katılım %87,5
2019 YerelYerel
AK Parti%53,4
İYİ Parti%19,1
CHP%16,1
Katılım %82,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,4
Kemal Kılıçdaroğlu%15,9
Sinan Oğan%4,0
Katılım %89,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%57,0
MHP%18,8
CHP%9,7
Katılım %89,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,3
Kemal Kılıçdaroğlu%16,8
Katılım %86,7
2024 YerelYerel
AK Parti%42,8
MHP%40,9
CHP%9,5
Katılım %84,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Dereli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahçeli Mah.AK Parti %51,2%85,9
Dereli Mah.MHP %58,6%83,4
Fatih Mah.MHP %49,9%90,6
Guzyurdu Mah.AK Parti %46,6%92,0
Hapan Mah.AK Parti %45,3%84,6
Kulakkaya Mah.AK Parti %43,5%86,2
Kuzca Mah.AK Parti %58,0%87,6
Kuşluhan Mah.MHP %52,9%85,9
Sihlar Mah.AK Parti %44,2%85,1
Sütlüce Mah.AK Parti %50,0%78,5
Yeni Mah.AK Parti %45,2%93,6
Yuva Mah.AK Parti %54,1%87,5

Altın sandık

Dereli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Dereli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Bahçeli Mah.%51,2
Sütlüce Mah.%50,0
Guzyurdu Mah.%46,6
En zayıf
Dereli Mah.%32,5
Fatih Mah.%34,9
Kuşluhan Mah.%38,1
MHP
En güçlü
Dereli Mah.%58,6
Kuşluhan Mah.%52,9
Fatih Mah.%49,9
En zayıf
Sihlar Mah.%9,2
Bahçeli Mah.%10,5
Kulakkaya Mah.%20,2
CHP
En güçlü
Bahçeli Mah.%25,4
Sütlüce Mah.%7,5
Fatih Mah.%6,7
En zayıf
Dereli Mah.%3,8
Kuşluhan Mah.%6,4
Fatih Mah.%6,7

Seçime katılım

2024 Yerel%84,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,7 / TR %84,1
2019 Yerel%82,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Guzyurdu Mah.%92,0
Fatih Mah.%90,6
Kulakkaya Mah.%86,2
Kuşluhan Mah.%85,9
Bahçeli Mah.%85,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Sütlüce Mah.%78,5
Dereli Mah.%83,4
Sihlar Mah.%85,1
Bahçeli Mah.%85,9
Kuşluhan Mah.%85,9

Dereli seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Dereli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Dereli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,8 oyla AK Parti kazandı. MHP %40,9 ile ikinci oldu.

Dereli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Dereli’de 4.140 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 16 sandıkta kullanıldı.

Dereli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,4, Kemal Kılıçdaroğlu %15,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %83,2 ile önde çıktı.

Dereli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %57,0, MHP %18,8, CHP %9,7, İYİ Parti %7,3, Yeniden Refah %2,0.

Dereli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Dereli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Dereli’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Dereli’de oyların %33,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 20,8 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Dereli’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Dereli Mah., Kuşluhan Mah., Fatih Mah..

Dereli’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Dereli’de etkin parti sayısı 2,76; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 1,9 puan.

Dereli’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Dereli’de geçersiz oy oranı %4,08 (Giresun: %4,13). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Dereli’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Dereli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Dereli hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Dereli’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Dereli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Dereli’deki 12 mahallenin 9 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde MHP birinci çıktı.

Dereli’nin altın sandığı hangisi?

Dereli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Dereli, Sütlüce Mah., 1014 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,68 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,67 puan sapmayla verdi.

Dereli’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Bahçeli (%51,2) mahallesinde, en düşük oyu Dereli (%32,5) mahallesinde aldı.

Dereli’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Dereli (%58,6) mahallesinde, en düşük oyu Sihlar (%9,2) mahallesinde aldı.

Dereli’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Guzyurdu Mah. (%92,0), en düşük katılım Sütlüce Mah. (%78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Giresun il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.