Tirebolu Seçim Sonuçları

2014–2024 · Giresun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Tirebolu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,4 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %31,4 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Tirebolu’da Recep Tayyip Erdoğan %66,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
İYİ Parti
%38,4
2024 katılım
%80,7
yerel seçim
Seçmen
13.988
2024
Sandık
45
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Tirebolu sonuçları Giresun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıTirebolu, Giresun · katılım %80,7TireboluGiresunİYİ Parti%38,35%4,12AK Parti%31,45%38,85CHP%27,33%39,06Yeniden Refah%1,66%4,21Saadet%0,47%1,58Zafer Partisi%0,37%0,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurTirebolu, Giresun · katılım %88,1TireboluGiresunErdoğan%62,21%61,05Kılıçdaroğlu%31,66%32,92Sinan Oğan%5,62%5,48Muharrem İnce%0,51%0,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurTirebolu, Giresun · katılım %85,0TireboluGiresunErdoğan%65,96%64,69Kılıçdaroğlu%34,04%35,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiTirebolu, Giresun · katılım %88,2TireboluGiresunAK Parti%45,15%42,63CHP%17,24%20,36İYİ Parti%15,05%12,89MHP%13,75%15,61Yeniden Refah%2,44%2,48Zafer Partisi%1,71%1,54Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Tirebolu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Tirebolu’da oyların %20,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 19,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

2 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Demirci Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı31,016,3
Körliman Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı21,631,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%46,5
CHP%33,5
MHP%18,1
Katılım %87,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,1
Muharrem İnce%23,4
Meral Akşener%11,4
Katılım %86,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%50,5
CHP%16,4
İYİ Parti%16,1
Katılım %86,6
2019 YerelYerel
CHP%47,1
AK Parti%39,2
MHP%12,4
Katılım %85,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,2
Kemal Kılıçdaroğlu%31,7
Sinan Oğan%5,6
Katılım %88,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%45,2
CHP%17,2
İYİ Parti%15,1
Katılım %88,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,0
Kemal Kılıçdaroğlu%34,0
Katılım %85,0
2024 YerelYerel
İYİ Parti%38,4
AK Parti%31,5
CHP%27,3
Katılım %80,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Tirebolu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Balçıkbelen Mah.AK Parti %56,0%86,6
Cintaşı Mah.İYİ Parti %36,7%80,4
Demirci Mah.AK Parti %39,9%79,2
Hamam Mah.İYİ Parti %34,9%82,7
Körliman Mah.İYİ Parti %41,1%81,7
Yeniköy Mah.İYİ Parti %41,5%77,3
Yilgin Mah.İYİ Parti %45,1%84,6
Çarşı Mah.İYİ Parti %37,8%83,3
İstiklal Mah.AK Parti %42,8%91,2

Altın sandık

Tirebolu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Tirebolu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

İYİ Parti
En güçlü
Yeniköy Mah.%41,5
Körliman Mah.%41,1
Çarşı Mah.%37,8
En zayıf
Hamam Mah.%34,9
Cintaşı Mah.%36,7
İstiklal Mah.%36,8
AK Parti
En güçlü
İstiklal Mah.%42,8
Demirci Mah.%39,9
Körliman Mah.%32,4
En zayıf
Yeniköy Mah.%19,7
Cintaşı Mah.%25,7
Çarşı Mah.%25,8
CHP
En güçlü
Yeniköy Mah.%37,0
Cintaşı Mah.%35,4
Çarşı Mah.%35,0
En zayıf
İstiklal Mah.%18,2
Demirci Mah.%19,4
Körliman Mah.%23,1

Seçime katılım

2024 Yerel%80,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,0 / TR %84,1
2019 Yerel%85,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
İstiklal Mah.%91,2
Çarşı Mah.%83,3
Hamam Mah.%82,7
Körliman Mah.%81,7
Cintaşı Mah.%80,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeniköy Mah.%77,3
Demirci Mah.%79,2
Cintaşı Mah.%80,4
Körliman Mah.%81,7
Hamam Mah.%82,7

Tirebolu seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Tirebolu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Tirebolu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,4 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %31,4 ile ikinci oldu.

Tirebolu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Tirebolu’da 13.988 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 45 sandıkta kullanıldı.

Tirebolu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,2, Kemal Kılıçdaroğlu %31,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,0 ile önde çıktı.

Tirebolu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %45,1, CHP %17,2, İYİ Parti %15,1, MHP %13,8, Yeniden Refah %2,4.

Tirebolu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Tirebolu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Tirebolu’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Tirebolu’da oyların %20,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 19,3 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Tirebolu’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Demirci Mah., Körliman Mah..

Tirebolu’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Tirebolu’da etkin parti sayısı 3,12; yani çok partili bir yapı var. Birinci İYİ Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 6,9 puan.

Tirebolu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 7,8 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Tirebolu’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Tirebolu’da geçersiz oy oranı %4,52 (Giresun: %4,13). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Tirebolu’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Tirebolu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Tirebolu hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Tirebolu’da AK Parti 3 kez, CHP 1 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

Tirebolu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Tirebolu’daki 9 mahallenin 6 tanesinde İYİ Parti, 3 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Tirebolu’nun altın sandığı hangisi?

Tirebolu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Tirebolu, Körliman Mah., 1032 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,01 puan saptı.

Tirebolu’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Yeniköy (%41,5) mahallesinde, en düşük oyu Hamam (%34,9) mahallesinde aldı.

Tirebolu’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu İstiklal (%42,8) mahallesinde, en düşük oyu Yeniköy (%19,7) mahallesinde aldı.

Tirebolu’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım İstiklal Mah. (%91,2), en düşük katılım Yeniköy Mah. (%77,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Giresun il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.