Görele Seçim Sonuçları

2014–2024 · Giresun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Görele’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 18,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Görele’de Recep Tayyip Erdoğan %62,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%47,3
2024 katılım
%78,3
yerel seçim
Seçmen
12.415
2024
Sandık
44
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Görele sonuçları Giresun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGörele, Giresun · katılım %78,3GöreleGiresunCHP%47,28%39,06AK Parti%40,35%38,85MHP%4,85%10,25İYİ Parti%3,44%4,12Yeniden Refah%2,26%4,21Zafer Partisi%0,61%0,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGörele, Giresun · katılım %85,5GöreleGiresunErdoğan%58,51%61,05Kılıçdaroğlu%36,18%32,92Sinan Oğan%4,64%5,48Muharrem İnce%0,67%0,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGörele, Giresun · katılım %82,9GöreleGiresunErdoğan%62,08%64,69Kılıçdaroğlu%37,92%35,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGörele, Giresun · katılım %85,5GöreleGiresunAK Parti%43,42%42,63CHP%18,91%20,36İYİ Parti%17,13%12,89MHP%13,56%15,61Yeniden Refah%1,64%2,48Zafer Partisi%1,00%1,54Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Görele’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Görele’de oyların %25,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 10,7 puan.

9 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti11 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Aydınlıkevler Mah.AK Parti → CHP38,014,3
Sayfiye Mah.AK Parti → CHP31,24,0
Hendekbaşı Mah.AK Parti (aynı)29,13,2
Soğuksu Mah.AK Parti → CHP27,62,3
Bozcaali Mah.AK Parti → CHP27,58,7
Ünlüce Mah.AK Parti → CHP27,121,6
Bahçelievler Mah.AK Parti → CHP25,210,6
Kumyalı Mah.AK Parti → CHP23,912,4
Yeşiltepe Mah.AK Parti (aynı)23,10,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%48,2
CHP%38,7
MHP%8,1
Katılım %85,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,5
Muharrem İnce%28,2
Meral Akşener%10,0
Katılım %84,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%50,1
CHP%21,1
İYİ Parti%14,3
Katılım %84,7
2019 YerelYerel
AK Parti%43,6
CHP%29,2
MHP%26,3
Katılım %83,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,5
Kemal Kılıçdaroğlu%36,2
Sinan Oğan%4,6
Katılım %85,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%43,4
CHP%18,9
İYİ Parti%17,1
Katılım %85,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,1
Kemal Kılıçdaroğlu%37,9
Katılım %82,9
2024 YerelYerel
CHP%47,3
AK Parti%40,4
MHP%4,9
Katılım %78,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Görele’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aydınlıkevler Mah.CHP %49,5%83,8
Bahsis Mah.MHP %60,7%72,2
Bahçelievler Mah.CHP %48,8%79,9
Beyli Mah.AK Parti %52,3%83,9
Bozcaali Mah.CHP %47,7%77,5
Cillioğlu Mah.CHP %64,9%83,7
Hendekbaşı Mah.AK Parti %45,7%78,7
Hürriyet Mah.AK Parti %49,5%80,5
Kaba Mah.AK Parti %51,2%84,1
Kumyalı Mah.CHP %49,5%76,1
Merkez Mah.MHP %61,3%82,9
Obakiran Mah.MHP %51,9%96,2
Orta Mah.MHP %56,4%90,1
Sahali Mah.MHP %57,3%81,3
Sayfiye Mah.CHP %45,4%77,1
Soğuksu Mah.CHP %46,7%78,7
Tepebaşı Mah.CHP %64,3%90,0
Yenikoy Mah.MHP %67,4%73,0
Yeşiltepe Mah.AK Parti %43,2%76,5
Çeşmebaşı Mah.CHP %48,1%81,9

Altın sandık

Görele’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Görele’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Aydınlıkevler Mah.%49,5
Kumyalı Mah.%49,5
Bahçelievler Mah.%48,8
En zayıf
Merkez Mah.%5,6
Beyli Mah.%6,2
Kaba Mah.%41,1
AK Parti
En güçlü
Beyli Mah.%52,3
Kaba Mah.%51,2
Hendekbaşı Mah.%45,7
En zayıf
Merkez Mah.%30,9
Aydınlıkevler Mah.%35,2
Kumyalı Mah.%37,1

Seçime katılım

2024 Yerel%78,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%82,9 / TR %84,1
2019 Yerel%83,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kaba Mah.%84,1
Beyli Mah.%83,9
Aydınlıkevler Mah.%83,8
Merkez Mah.%82,9
Çeşmebaşı Mah.%81,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kumyalı Mah.%76,1
Yeşiltepe Mah.%76,5
Sayfiye Mah.%77,1
Bozcaali Mah.%77,5
Soğuksu Mah.%78,7

Görele seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Görele’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Görele’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,4 ile ikinci oldu.

Görele’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Görele’de 12.415 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 44 sandıkta kullanıldı.

Görele’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,5, Kemal Kılıçdaroğlu %36,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,1 ile önde çıktı.

Görele’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %43,4, CHP %18,9, İYİ Parti %17,1, MHP %13,6, Yeniden Refah %1,6.

Görele’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Görele’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Görele’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Görele’de oyların %25,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 10,7 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Görele’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Aydınlıkevler Mah., Sayfiye Mah., Hendekbaşı Mah..

Görele’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Görele’de etkin parti sayısı 2,56; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 6,9 puan.

Görele’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Görele’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Görele’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Görele’de geçersiz oy oranı %4,41 (Giresun: %4,13). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Görele’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Görele’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Görele hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Görele’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Görele’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Görele’deki 21 mahallenin 10 tanesinde CHP, 6 tanesinde MHP, 5 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Görele’nin altın sandığı hangisi?

Görele’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Görele, Yeşiltepe Mah., 1044 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,72 puan saptı.

Görele’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Aydınlıkevler (%49,5) mahallesinde, en düşük oyu Merkez (%5,5) mahallesinde aldı.

Görele’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Beyli (%52,2) mahallesinde, en düşük oyu Merkez (%30,9) mahallesinde aldı.

Görele’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kaba Mah. (%84,1), en düşük katılım Kumyalı Mah. (%76,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Giresun il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.