Ordu Seçim Sonuçları
2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026
Ordu’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %40,1 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %36,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 16,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ordu’da Recep Tayyip Erdoğan %65,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Ordu sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Ordu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Ordu’da oyların %43,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 27,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| İlçe | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Kabataş | AK Parti → Millet İttifakı | 60,9 | 33,2 |
| Korgan | AK Parti → Millet İttifakı | 54,7 | 10,5 |
| Çatalpınar | AK Parti → Millet İttifakı | 51,7 | 8,3 |
| Kabadüz | AK Parti → Millet İttifakı | 50,5 | 15,3 |
| Çamaş | AK Parti → Millet İttifakı | 48,2 | 14,1 |
| Ulubey | AK Parti → Millet İttifakı | 47,6 | 28,6 |
| Altınordu | AK Parti → Millet İttifakı | 44,8 | 30,4 |
| Ünye | AK Parti (aynı) | 44,8 | 2,9 |
| Fatsa | AK Parti → Millet İttifakı | 42,2 | 14,7 |
| Gölköy | AK Parti → Millet İttifakı | 40,3 | 17,8 |
| Mesudiye | AK Parti → Millet İttifakı | 37,2 | 6,3 |
| Perşembe | AK Parti → Millet İttifakı | 35,8 | 20,1 |
| Gülyalı | AK Parti → Millet İttifakı | 35,2 | 18,2 |
| Gürgentepe | AK Parti → Millet İttifakı | 32,0 | 21,2 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
İlçe ilçe sonuçlar
2024 yerel seçiminde Ordu’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.
| İlçe | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akkuş | AK Parti %50,4 | %81,7 |
| Altınordu | CHP %49,7 | %78,0 |
| Aybastı | AK Parti %54,2 | %78,2 |
| Fatsa | AK Parti %52,0 | %76,6 |
| Gölköy | AK Parti %47,1 | %80,9 |
| Gülyalı | MHP %53,5 | %87,3 |
| Gürgentepe | CHP %51,4 | %90,1 |
| Kabadüz | AK Parti %43,5 | %88,5 |
| Kabataş | CHP %36,3 | %86,5 |
| Korgan | İYİ Parti %37,4 | %81,3 |
| Kumru | AK Parti %73,9 | %83,2 |
| Mesudiye | AK Parti %45,1 | %72,3 |
| Perşembe | AK Parti %39,7 | %83,1 |
| Ulubey | AK Parti %35,2 | %89,8 |
| Çamaş | CHP %39,3 | %88,7 |
| Çatalpınar | AK Parti %48,8 | %89,3 |
| Çaybaşı | Yeniden Refah %51,2 | %89,7 |
| Ünye | AK Parti %40,5 | %78,8 |
| İkizce | MHP %40,9 | %88,9 |
Altın sandık
Ordu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Ordu’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Ordu seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Ordu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Ordu’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %40,1 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %36,5 ile ikinci oldu.
Ordu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Ordu’da 605.054 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 2.229 sandıkta kullanıldı.
Ordu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,2, Kemal Kılıçdaroğlu %32,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,2 ile önde çıktı.
Ordu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %44,6, CHP %24,0, MHP %12,6, İYİ Parti %9,9, Yeniden Refah %2,3.
Ordu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Ordu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Ordu’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Ordu’da oyların %43,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 27,3 puan. 12 ilçede birinci parti değişti.
Ordu’da salıncak ilçe var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 14 salıncak ilçe var; en oynakları Kabataş, Korgan, Çatalpınar.
Ordu’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Ordu’da etkin parti sayısı 3,09; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 3,6 puan.
Ordu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Ordu’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Ordu’nun geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Ordu’da geçersiz oy oranı %6,27 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 33 sandık var.
Ordu’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ordu’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Ordu hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ordu’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Ordu’nun ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Ordu’daki 19 ilçenin 11 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP, 2 tanesinde MHP, 1 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
Ordu’nun altın sandığı hangisi?
Ordu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Fatsa, Tepecik Mah., 1289 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,79 puan saptı.
Ordu’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kumru (%73,9) ilçesinde, en düşük oyu Kabataş (%29,6) ilçesinde aldı.
Ordu’da İYİ Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Çatalpınar (%46,1) ilçesinde, en düşük oyu Gürgentepe (%4,2) ilçesinde aldı.
Ordu’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %80,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Gürgentepe (%90,1), en düşük katılım Mesudiye (%72,3).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Ordu ilçelerinin seçim sonuçları
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.