Gürgentepe Seçim Sonuçları
2014–2024 · Ordu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Gürgentepe’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 5,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gürgentepe’de Recep Tayyip Erdoğan %52,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Gürgentepe sonuçları Ordu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Gürgentepe’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Gürgentepe’de oyların %12,2’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 7,8 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Alaseher Mah. | CHP → AK Parti | 46,1 | 51,4 |
| Akmescit Mah. | AK Parti → CHP | 34,0 | 4,7 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Gürgentepe’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akmescit Mah. | CHP %46,1 | %88,9 |
| Akyurt Mah. | CHP %73,7 | %84,9 |
| Akören Mah. | CHP %94,4 | %89,4 |
| Alaseher Mah. | AK Parti %69,7 | %93,4 |
| Ağızlar Mah. | CHP %84,9 | %87,1 |
| Bahtiyarlar Mah. | AK Parti %68,1 | %86,1 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %53,5 | %93,2 |
| Döşek Mah. | AK Parti %55,0 | %92,5 |
| Eskiköy Mah. | AK Parti %44,8 | %92,3 |
| Göller Mah. | CHP %90,8 | %85,5 |
| Gülbelen Mah. | CHP %89,9 | %94,4 |
| Gültepe Mah. | AK Parti %72,5 | %92,0 |
| Hasancık Mah. | AK Parti %62,8 | %92,3 |
| Işıktepe Mah. | CHP %83,8 | %89,9 |
| Muratçık Mah. | AK Parti %61,2 | %95,3 |
| Okçabel Mah. | AK Parti %55,4 | %90,0 |
| Tepeköy Mah. | AK Parti %70,1 | %90,2 |
| Tikenlice Mah. | CHP %47,1 | %91,1 |
| Tuzla Mah. | AK Parti %57,7 | %95,6 |
| Yurtseven Mah. | CHP %79,5 | %90,1 |
Altın sandık
Gürgentepe’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Gürgentepe’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Gürgentepe seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Gürgentepe’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Gürgentepe’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,5 ile ikinci oldu.
Gürgentepe’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Gürgentepe’de 13.147 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 50 sandıkta kullanıldı.
Gürgentepe’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,8, Kemal Kılıçdaroğlu %46,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,6 ile önde çıktı.
Gürgentepe’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %41,6, AK Parti %36,2, MHP %10,2, İYİ Parti %5,9, Yeniden Refah %1,1.
Gürgentepe’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Gürgentepe’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,2 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Gürgentepe’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Gürgentepe’de oyların %12,2’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 7,8 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.
Gürgentepe’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Alaseher Mah., Akmescit Mah..
Gürgentepe’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Gürgentepe’de etkin parti sayısı 2,28; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 10,0 puan.
Gürgentepe’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 23,7 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 22,5 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Gürgentepe’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Gürgentepe’de geçersiz oy oranı %7,53 (Ordu: %6,65). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Gürgentepe’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gürgentepe’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Gürgentepe hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gürgentepe’de CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.
Gürgentepe’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Gürgentepe’deki 23 mahallenin 13 tanesinde AK Parti, 10 tanesinde CHP birinci çıktı.
Gürgentepe’nin altın sandığı hangisi?
Gürgentepe’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gürgentepe, Tikenlice Mah., 1043 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,15 puan saptı.
Gürgentepe’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Akören (%94,3) mahallesinde, en düşük oyu Bahtiyarlar (%16,2) mahallesinde aldı.
Gürgentepe’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Tepeköy (%70,1) mahallesinde, en düşük oyu Akören (%4,4) mahallesinde aldı.
Gürgentepe’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %90,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Muratçık Mah. (%95,2), en düşük katılım Akyurt Mah. (%84,9).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.