Gülyalı Seçim Sonuçları
2014–2024 · Ordu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Gülyalı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,5 oyla MHP kazandı. CHP %36,5 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gülyalı’da Recep Tayyip Erdoğan %53,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Gülyalı sonuçları Ordu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Gülyalı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Gülyalı’da oyların %8,1’i el değiştirdi (sakin). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 6,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Gülyalı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Alibey Mah. | MHP %67,8 | %93,6 |
| Ambarcılı Mah. | MHP %62,1 | %91,7 |
| Ayrılık Mah. | MHP %63,8 | %87,2 |
| Gülistan Mah. | CHP %53,6 | %86,7 |
| Hoşköy Mah. | MHP %78,1 | %89,5 |
| Kestane Mah. | MHP %62,3 | %88,5 |
| Mustafalı Mah. | MHP %63,6 | %85,9 |
| Sayaca Mah. | CHP %50,0 | %91,7 |
| Taşlıçay Mah. | MHP %46,9 | %91,6 |
| Tepealtı Mah. | CHP %65,4 | %86,2 |
| Turnasuyu Mah. | MHP %53,6 | %83,7 |
| Yeniköy Mah. | CHP %62,2 | %87,0 |
| Ürümbey Mah. | CHP %46,3 | %86,6 |
Altın sandık
Gülyalı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Gülyalı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Gülyalı seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Gülyalı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Gülyalı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,5 oyla MHP kazandı. CHP %36,5 ile ikinci oldu.
Gülyalı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Gülyalı’da 7.992 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 28 sandıkta kullanıldı.
Gülyalı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,1, Kemal Kılıçdaroğlu %44,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,7 ile önde çıktı.
Gülyalı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %38,5, CHP %33,6, İYİ Parti %11,9, MHP %9,4, Zafer Partisi %1,2.
Gülyalı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Gülyalı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,8 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.
Gülyalı’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Gülyalı’da oyların %8,1’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 6,5 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.
Gülyalı’da salıncak mahalle var mı?
2019 → 2024 yerel arasında Gülyalı’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.
Gülyalı’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Gülyalı’da etkin parti sayısı 2,36; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci CHP arasındaki fark 17,0 puan.
Gülyalı’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Gülyalı’da geçersiz oy oranı %6,28 (Ordu: %6,65). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Gülyalı’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gülyalı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Gülyalı hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gülyalı’da AK Parti 3 kez, CHP 1 kez, MHP 1 kez birinci oldu.
Gülyalı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Gülyalı’daki 13 mahallenin 8 tanesinde MHP, 5 tanesinde CHP birinci çıktı.
Gülyalı’nın altın sandığı hangisi?
Gülyalı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gülyalı, Turnasuyu Mah., 1020 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,54 puan saptı.
Gülyalı’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Hoşköy (%78,1) mahallesinde, en düşük oyu Yeniköy (%30,3) mahallesinde aldı.
Gülyalı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yeniköy (%62,1) mahallesinde, en düşük oyu Hoşköy (%20,3) mahallesinde aldı.
Gülyalı’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %87,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Alibey Mah. (%93,6), en düşük katılım Turnasuyu Mah. (%83,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.