Gölköy Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ordu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gölköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,1 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %32,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 10,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gölköy’de Recep Tayyip Erdoğan %66,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%47,1
2024 katılım
%80,9
yerel seçim
Seçmen
22.665
2024
Sandık
85
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gölköy sonuçları Ordu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGölköy, Ordu · katılım %80,9GölköyOrduAK Parti%47,07%41,61İYİ Parti%32,07%18,00CHP%18,38%28,69Yeniden Refah%1,12%6,33BTP%0,42%0,35Hkp%0,34%0,12Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGölköy, Ordu · katılım %83,2GölköyOrduErdoğan%62,64%62,16Kılıçdaroğlu%32,99%32,45Sinan Oğan%3,53%4,81Muharrem İnce%0,83%0,59Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGölköy, Ordu · katılım %78,5GölköyOrduErdoğan%66,31%65,21Kılıçdaroğlu%33,69%34,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGölköy, Ordu · katılım %83,1GölköyOrduAK Parti%40,98%44,64CHP%25,28%24,01MHP%16,45%12,60İYİ Parti%9,08%9,89ittifak)%1,28%0,86Yeniden Refah%1,20%2,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gölköy’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gölköy’de oyların %13,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 11,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

5 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti28 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
İçyaka Mah.AK Parti → Millet İttifakı33,50,3
Güzelyurt Mah.AK Parti (aynı)29,70,1
Karahasan Mah.AK Parti → Millet İttifakı26,49,0
Bulut Mah.Millet İttifakı (aynı)22,63,4
Kale Mah.AK Parti (aynı)22,60,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%46,5
MHP%31,9
CHP%19,7
Katılım %83,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,7
Muharrem İnce%26,1
Meral Akşener%10,0
Katılım %82,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%40,3
CHP%25,4
MHP%20,2
Katılım %82,5
2019 YerelYerel
AK Parti%57,7
CHP%38,5
Saadet%3,2
Katılım %86,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,6
Kemal Kılıçdaroğlu%33,0
Sinan Oğan%3,5
Katılım %83,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%41,0
CHP%25,3
MHP%16,5
Katılım %83,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,3
Kemal Kılıçdaroğlu%33,7
Katılım %78,5
2024 YerelYerel
AK Parti%47,1
İYİ Parti%32,1
CHP%18,4
Katılım %80,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gölköy’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahmetli Mah.AK Parti %49,6%84,2
Akçalı Mah.AK Parti %58,3%83,3
Alanyurt Mah.CHP %36,2%84,3
Aydoğan Mah.AK Parti %54,4%82,3
Bayıralan Mah.AK Parti %58,4%84,6
Bulut Mah.AK Parti %46,8%90,8
Cihadiye Mah.AK Parti %54,4%80,6
Damarlı Mah.AK Parti %58,9%83,8
Direkli Mah.AK Parti %46,5%89,0
Düzyayla Mah.AK Parti %66,2%76,2
Emirler Mah.AK Parti %73,9%86,8
Gölköy Mah.İYİ Parti %48,4%76,7
Güzelyayla Mah.AK Parti %40,0%92,6
Güzelyurt Mah.AK Parti %48,7%72,7
Haruniye Mah.AK Parti %70,3%84,8
Hürriyet Mah.AK Parti %59,6%87,9
Kale Mah.AK Parti %49,1%83,0
Karagöz Mah.AK Parti %37,6%89,9
Karahasan Mah.AK Parti %43,8%56,7
Konak Mah.AK Parti %60,0%95,8

Altın sandık

Gölköy’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gölköy’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Emirler Mah.%73,9
Haruniye Mah.%70,3
Süleymaniye Mah.%68,6
En zayıf
Kozören Mah.%20,1
Sarıca Mah.%23,9
Kuşluvan Mah.%31,8
İYİ Parti
En güçlü
Gölköy Mah.%48,4
Güzelyurt Mah.%44,3
Direkli Mah.%40,5
En zayıf
Paşapınar Mah.%17,6
Sarıca Mah.%18,0
Haruniye Mah.%18,0
CHP
En güçlü
Sarıca Mah.%56,3
Kuşluvan Mah.%45,1
Kozören Mah.%38,4
En zayıf
Düzyayla Mah.%2,0
Damarlı Mah.%3,9
Güzelyurt Mah.%4,3

Seçime katılım

2024 Yerel%80,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%83,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%78,5 / TR %84,1
2019 Yerel%86,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Konak Mah.%95,8
Paşapınar Mah.%91,4
İçyaka Mah.%91,2
Karagöz Mah.%89,9
Özlü Mah.%89,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Karahasan Mah.%56,7
Güzelyurt Mah.%72,7
Kozören Mah.%74,0
Düzyayla Mah.%76,2
Gölköy Mah.%76,7

Gölköy seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gölköy’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gölköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,1 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %32,1 ile ikinci oldu.

Gölköy’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gölköy’de 22.665 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 85 sandıkta kullanıldı.

Gölköy’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,6, Kemal Kılıçdaroğlu %33,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,3 ile önde çıktı.

Gölköy’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %41,0, CHP %25,3, MHP %16,4, İYİ Parti %9,1, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %1,3.

Gölköy’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gölköy’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Gölköy’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gölköy’de oyların %13,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 11,3 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Gölköy’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları İçyaka Mah., Güzelyurt Mah., Karahasan Mah..

Gölköy’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gölköy’de etkin parti sayısı 2,79; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 15,0 puan.

Gölköy’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Gölköy’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Gölköy’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gölköy’de geçersiz oy oranı %8,48 (Ordu: %6,65). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Gölköy’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gölköy’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gölköy hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gölköy’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Gölköy’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gölköy’deki 30 mahallenin 24 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde CHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Gölköy’ün altın sandığı hangisi?

Gölköy’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gölköy, Ahmetli Mah., 1003 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,21 puan saptı.

Gölköy’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Emirler (%73,9) mahallesinde, en düşük oyu Kozören (%20,1) mahallesinde aldı.

Gölköy’de İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Gölköy (%48,4) mahallesinde, en düşük oyu Paşapınar (%17,6) mahallesinde aldı.

Gölköy’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Konak Mah. (%95,8), en düşük katılım Karahasan Mah. (%56,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ordu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.