İkizce Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ordu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

İkizce’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,9 oyla MHP kazandı. BBP %31,7 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 33,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İkizce’de Recep Tayyip Erdoğan %77,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%40,9
2024 katılım
%88,9
yerel seçim
Seçmen
11.371
2024
Sandık
55
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

İkizce sonuçları Ordu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıİkizce, Ordu · katılım %88,9İkizceOrduMHP%40,87%1,87BBP%31,72%1,01CHP%17,89%28,69Yeniden Refah%4,10%6,33DP%2,28%0,16Saadet%1,74%0,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. Turİkizce, Ordu · katılım %88,4İkizceOrduErdoğan%74,56%62,16Kılıçdaroğlu%21,28%32,45Sinan Oğan%3,24%4,81Muharrem İnce%0,92%0,59Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. Turİkizce, Ordu · katılım %85,4İkizceOrduErdoğan%77,89%65,21Kılıçdaroğlu%22,11%34,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili Seçimiİkizce, Ordu · katılım %88,5İkizceOrduAK Parti%53,73%44,64CHP%14,74%24,01MHP%13,55%12,60İYİ Parti%8,34%9,89Yeniden Refah%2,63%2,29BBP%1,18%0,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

İkizce’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında İkizce’de oyların %38,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma BBP lehine 32,1 puan.

14 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti25 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Düzpelit Mah.MHP → CHP63,233,7
Aşağı Karlıtepe Mah.MHP → BBP59,315,1
Enağızlı Mah.MHP → BBP54,122,9
Kocaman Mah.MHP → BBP53,520,0
Tombaşlı Mah.MHP → BBP52,28,4
Ağcaalan Mah.MHP → BBP52,25,9
Merkez Mah.MHP → BBP51,510,4
Aşağı Kaynartaş Mah.MHP → BBP50,42,6
Kervansaray Mah.MHP → CHP46,635,9
Beylerce Mah.MHP → BBP44,611,4
Yoğunoluk Mah.MHP (aynı)43,51,7
Fatih Mah.MHP → CHP42,10,8
Bolluk Mah.MHP → BBP40,78,1
Kurtluca Mah.MHP → CHP30,47,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%43,8
MHP%33,2
CHP%21,0
Katılım %91,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,6
Muharrem İnce%17,2
Meral Akşener%10,9
Katılım %87,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%52,9
MHP%17,5
CHP%15,0
Katılım %87,1
2019 YerelYerel
MHP%74,4
CHP%20,1
Saadet%4,2
Katılım %91,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,6
Kemal Kılıçdaroğlu%21,3
Sinan Oğan%3,2
Katılım %88,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%53,7
CHP%14,7
MHP%13,6
Katılım %88,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,9
Kemal Kılıçdaroğlu%22,1
Katılım %85,4
2024 YerelYerel
MHP%40,9
BBP%31,7
CHP%17,9
Katılım %88,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde İkizce’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ağcaalan Mah.BBP %34,3%87,7
Aşağı Karlıtepe Mah.BBP %44,9%93,9
Aşağı Kaynartaş Mah.BBP %36,4%90,3
Başönü Mah.MHP %35,3%97,1
Beylerce Mah.BBP %42,5%85,0
Bolluk Mah.BBP %38,2%85,2
Derebaşı Mah.MHP %57,3%85,8
Devecik Mah.MHP %69,6%86,7
Diyek Mah.MHP %43,2%94,2
Dumantepe Mah.MHP %58,2%91,6
Düzmeşe Mah.MHP %41,0%91,8
Düzpelit Mah.CHP %54,3%92,9
Enağızlı Mah.BBP %51,5%88,6
Esentepe Mah.MHP %40,8%91,8
Fatih Mah.CHP %34,9%90,9
Gaziler Mah.BBP %41,4%94,8
Kale Mah.MHP %44,3%97,3
Kervansaray Mah.CHP %54,6%83,6
Kiraztepe Mah.MHP %53,7%86,5
Kocaman Mah.BBP %52,6%94,0

Altın sandık

İkizce’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin İkizce’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Devecik Mah.%69,6
Yenice Mah.%65,5
Seymenli Mah.%58,8
En zayıf
Enağızlı Mah.%28,6
Bolluk Mah.%30,1
Merkez Mah.%31,8
BBP
En güçlü
Enağızlı Mah.%51,5
Tombaşlı Mah.%45,8
Merkez Mah.%42,2
En zayıf
Yenice Mah.%12,6
Devecik Mah.%17,2
Yukarı Kaynartaş Mah.%18,8
CHP
En güçlü
Yukarı Kaynartaş Mah.%26,7
Bolluk Mah.%25,8
Şentepe Mah.%18,3
En zayıf
Devecik Mah.%6,0
Tombaşlı Mah.%7,6
Yenice Mah.%7,7

Seçime katılım

2024 Yerel%88,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,4 / TR %84,1
2019 Yerel%91,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Diyek Mah.%94,2
Yukarı Kaynartaş Mah.%93,6
Şentepe Mah.%93,5
Seymenli Mah.%91,9
Aşağı Kaynartaş Mah.%90,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Tombaşlı Mah.%77,2
Yoğunoluk Mah.%81,2
Yenice Mah.%81,7
Bolluk Mah.%85,2
Merkez Mah.%85,5

İkizce seçimleri hakkında sık sorulan sorular

İkizce’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

İkizce’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,9 oyla MHP kazandı. BBP %31,7 ile ikinci oldu.

İkizce’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde İkizce’de 11.371 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 55 sandıkta kullanıldı.

İkizce’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,6, Kemal Kılıçdaroğlu %21,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,9 ile önde çıktı.

İkizce’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %53,7, CHP %14,7, MHP %13,6, İYİ Parti %8,3, Yeniden Refah %2,6.

İkizce’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde İkizce’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

İkizce’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında İkizce’de oyların %38,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma BBP lehine 32,1 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

İkizce’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 14 salıncak mahalle var; en oynakları Düzpelit Mah., Aşağı Karlıtepe Mah., Enağızlı Mah..

İkizce’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde İkizce’de etkin parti sayısı 3,31; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci BBP arasındaki fark 9,2 puan.

İkizce’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde İkizce’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

İkizce’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde İkizce’de geçersiz oy oranı %8,47 (Ordu: %6,65). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

İkizce’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İkizce’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

İkizce hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İkizce’de AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

İkizce’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde İkizce’deki 32 mahallenin 17 tanesinde MHP, 11 tanesinde BBP, 4 tanesinde CHP birinci çıktı.

İkizce’nin altın sandığı hangisi?

İkizce’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık İkizce, Merkez Mah., 1035 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,16 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,64 puan sapmayla verdi.

İkizce’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Devecik (%69,6) mahallesinde, en düşük oyu Enağızlı (%28,6) mahallesinde aldı.

İkizce’de BBP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Enağızlı (%51,5) mahallesinde, en düşük oyu Yenice (%12,6) mahallesinde aldı.

İkizce’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Diyek Mah. (%94,2), en düşük katılım Tombaşlı Mah. (%77,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ordu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.