Korgan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ordu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Korgan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,4 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %36,6 ile ikinci oldu. İYİ Parti, 2019’a göre oyunu 35,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Korgan’da Recep Tayyip Erdoğan %84,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
İYİ Parti
%37,4
2024 katılım
%81,3
yerel seçim
Seçmen
21.711
2024
Sandık
78
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Korgan sonuçları Ordu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKorgan, Ordu · katılım %81,3KorganOrduİYİ Parti%37,36%18,00AK Parti%36,65%41,61Yeniden Refah%22,40%6,33CHP%1,39%28,69Saadet%0,83%0,91BBP%0,73%1,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKorgan, Ordu · katılım %86,1KorganOrduErdoğan%80,54%62,16Kılıçdaroğlu%15,40%32,45Sinan Oğan%3,28%4,81Muharrem İnce%0,78%0,59Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKorgan, Ordu · katılım %83,0KorganOrduErdoğan%84,21%65,21Kılıçdaroğlu%15,79%34,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKorgan, Ordu · katılım %86,1KorganOrduAK Parti%61,27%44,64CHP%10,47%24,01MHP%10,31%12,60İYİ Parti%6,50%9,89Yeniden Refah%3,35%2,29BBP%3,03%0,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Korgan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Korgan’da oyların %59,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma İYİ Parti lehine 25,8 puan.

15 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti27 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Beypınarı Mah.AK Parti → Yeniden Refah79,855,4
Çiftlik Mah.AK Parti → İYİ Parti78,050,3
Tatarcık Mah.BBP → İYİ Parti77,444,0
Dip Mah.BBP → İYİ Parti74,439,6
Yenipınar Mah.BBP → İYİ Parti72,39,8
Çamlı Mah.AK Parti → İYİ Parti70,632,0
Karakoyunlu Mah.BBP → İYİ Parti70,416,3
Tepe Mah.BBP → İYİ Parti67,726,6
Yazıcı Mah.BBP → AK Parti67,49,1
Terzili Mah.AK Parti → Yeniden Refah66,130,9
Büyükakçakese Mah.BBP → AK Parti65,64,2
Tepealan Mah.AK Parti → Yeniden Refah57,78,0
Çayırkent Mah.AK Parti (aynı)53,40,8
Aşağıyaylacık Mah.BBP → AK Parti51,23,1
Yukarıyaylacık Mah.AK Parti (aynı)50,04,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,7
CHP%24,1
BBP%12,2
Katılım %86,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%82,8
Muharrem İnce%11,2
Meral Akşener%4,4
Katılım %89,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%60,4
MHP%21,3
CHP%9,4
Katılım %89,5
2019 YerelYerel
AK Parti%52,8
BBP%41,2
Saadet%2,5
Katılım %88,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,5
Kemal Kılıçdaroğlu%15,4
Sinan Oğan%3,3
Katılım %86,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%61,3
CHP%10,5
MHP%10,3
Katılım %86,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%84,2
Kemal Kılıçdaroğlu%15,8
Katılım %83,0
2024 YerelYerel
İYİ Parti%37,4
AK Parti%36,7
Yeniden Refah%22,4
Katılım %81,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Korgan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aşağıkozpınar Mah.AK Parti %68,7%82,9
Aşağıyaylacık Mah.AK Parti %45,0%89,4
Belalan Mah.AK Parti %43,3%84,8
Beypınarı Mah.Yeniden Refah %68,9%87,2
Büyükakçakese Mah.AK Parti %42,0%76,7
Dip Mah.İYİ Parti %62,9%73,2
Durali Mah.AK Parti %64,2%92,5
Karakoyunlu Mah.İYİ Parti %43,3%83,8
Karakışla Mah.AK Parti %68,1%83,3
Koçcuğaz Mah.AK Parti %44,4%82,6
Sarıalıç Mah.AK Parti %57,1%85,5
Soğukpınar Mah.AK Parti %63,3%90,9
Tatarcık Mah.İYİ Parti %61,2%82,0
Tepe Mah.İYİ Parti %55,6%76,8
Tepealan Mah.Yeniden Refah %46,1%77,4
Terzili Mah.Yeniden Refah %60,5%88,0
Yazlık Mah.İYİ Parti %43,4%86,6
Yazıcı Mah.AK Parti %41,7%76,7
Yeniköy Mah.AK Parti %50,7%84,8
Yenipınar Mah.İYİ Parti %40,2%79,3

Altın sandık

Korgan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Korgan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

İYİ Parti
En güçlü
Çiftlik Mah.%66,9
Dip Mah.%62,9
Tatarcık Mah.%61,2
En zayıf
Terzili Mah.%7,0
Karakışla Mah.%10,2
Çayırkent Mah.%10,2
AK Parti
En güçlü
Karakışla Mah.%68,1
Soğukpınar Mah.%63,3
Sarıalıç Mah.%57,1
En zayıf
Çiftlik Mah.%16,6
Tatarcık Mah.%17,2
Dip Mah.%23,3
Yeniden Refah
En güçlü
Terzili Mah.%60,5
Tepealan Mah.%46,1
Çayırkent Mah.%43,2
En zayıf
Soğukpınar Mah.%6,2
Sarıalıç Mah.%6,9
Yeniköy Mah.%9,0

Seçime katılım

2024 Yerel%81,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,0 / TR %84,1
2019 Yerel%88,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Çiftlik Mah.%95,4
Soğukpınar Mah.%90,9
Terzili Mah.%88,0
Yukarıyaylacık Mah.%85,7
Sarıalıç Mah.%85,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Dip Mah.%73,2
Yazıcı Mah.%76,7
Tepe Mah.%76,8
Tepealan Mah.%77,4
Çayırkent Mah.%78,7

Korgan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Korgan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Korgan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,4 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %36,6 ile ikinci oldu.

Korgan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Korgan’da 21.711 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 78 sandıkta kullanıldı.

Korgan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %80,5, Kemal Kılıçdaroğlu %15,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %84,2 ile önde çıktı.

Korgan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %61,3, CHP %10,5, MHP %10,3, İYİ Parti %6,5, Yeniden Refah %3,4.

Korgan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Korgan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Korgan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Korgan’da oyların %59,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma İYİ Parti lehine 25,8 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Korgan’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 15 salıncak mahalle var; en oynakları Beypınarı Mah., Çiftlik Mah., Tatarcık Mah..

Korgan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Korgan’da etkin parti sayısı 3,08; yani çok partili bir yapı var. Birinci İYİ Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 0,7 puan.

Korgan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Korgan’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Korgan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Korgan’da geçersiz oy oranı %7,55 (Ordu: %6,65). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Korgan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Korgan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Korgan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Korgan’da AK Parti 4 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

Korgan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Korgan’daki 29 mahallenin 17 tanesinde AK Parti, 8 tanesinde İYİ Parti, 4 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Korgan’ın altın sandığı hangisi?

Korgan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Korgan, Karakoyunlu Mah., 1035 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,78 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,84 puan sapmayla verdi.

Korgan’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Çiftlik (%66,9) mahallesinde, en düşük oyu Terzili (%7,0) mahallesinde aldı.

Korgan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Karakışla (%68,0) mahallesinde, en düşük oyu Çiftlik (%16,6) mahallesinde aldı.

Korgan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çiftlik Mah. (%95,3), en düşük katılım Dip Mah. (%73,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ordu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.