Mesudiye Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ordu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Mesudiye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,1 oyla AK Parti kazandı. CHP %30,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 27,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Mesudiye’de Recep Tayyip Erdoğan %70,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%45,1
2024 katılım
%72,3
yerel seçim
Seçmen
13.792
2024
Sandık
83
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Mesudiye sonuçları Ordu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMesudiye, Ordu · katılım %72,3MesudiyeOrduAK Parti%45,07%41,61CHP%30,11%28,69Yeniden Refah%13,78%6,33İYİ Parti%8,11%18,00Saadet%1,57%0,91BBP%1,00%1,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMesudiye, Ordu · katılım %77,5MesudiyeOrduErdoğan%68,12%62,16Kılıçdaroğlu%28,81%32,45Sinan Oğan%2,51%4,81Muharrem İnce%0,56%0,59Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMesudiye, Ordu · katılım %77,6MesudiyeOrduErdoğan%70,38%65,21Kılıçdaroğlu%29,62%34,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMesudiye, Ordu · katılım %77,5MesudiyeOrduAK Parti%49,88%44,64CHP%22,98%24,01MHP%12,19%12,60İYİ Parti%6,29%9,89Yeniden Refah%2,05%2,29ittifak)%1,26%0,86Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Mesudiye’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Mesudiye’de oyların %32,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 22,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

7 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti22 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Darıcabaşı Mah.AK Parti → Yeniden Refah73,751,7
Pınarlı Mah.AK Parti → Yeniden Refah54,013,1
Herközü Mah.AK Parti (aynı)47,53,0
Merkez Mah.AK Parti (aynı)34,84,0
Güzle Mah.AK Parti → Millet İttifakı34,60,0
Topçam Mah.AK Parti → Millet İttifakı29,811,7
Bayırköy Mah.AK Parti (aynı)18,81,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%54,6
CHP%34,5
MHP%8,9
Katılım %79,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,0
Muharrem İnce%23,7
Meral Akşener%5,3
Katılım %81,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%53,4
CHP%18,8
MHP%12,9
Katılım %81,5
2019 YerelYerel
AK Parti%72,5
CHP%19,9
Saadet%4,5
Katılım %78,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,1
Kemal Kılıçdaroğlu%28,8
Sinan Oğan%2,5
Katılım %77,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%49,9
CHP%23,0
MHP%12,2
Katılım %77,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,4
Kemal Kılıçdaroğlu%29,6
Katılım %77,6
2024 YerelYerel
AK Parti%45,1
CHP%30,1
Yeniden Refah%13,8
Katılım %72,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Mesudiye’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abdili Mah.AK Parti %46,4%82,7
Akkırık Mah.CHP %92,6%81,1
Akpınar Mah.Yeniden Refah %58,8%85,5
Alan Mah.CHP %39,0%75,4
Armutkolu Mah.AK Parti %61,5%87,1
Arpaalan Mah.AK Parti %44,6%68,9
Arıcılar Mah.AK Parti %77,6%60,2
Arıkmusa Mah.AK Parti %70,7%64,5
Aşağıgökçe Mah.CHP %63,7%87,5
Aşıklı Mah.AK Parti %56,6%83,2
Bahçe Mah.AK Parti %38,1%70,2
Balıklı Mah.AK Parti %59,7%79,4
Bayraklı Mah.AK Parti %59,8%59,2
Bayırköy Mah.AK Parti %47,1%69,0
Beyağaç Mah.CHP %68,1%87,9
Beyseki Mah.CHP %78,6%52,5
Beşpınar Mah.AK Parti %53,2%88,9
Birebir Mah.AK Parti %55,4%82,2
Celal Mah.CHP %53,0%52,6
Darıcabaşı Mah.Yeniden Refah %71,4%80,1

Altın sandık

Mesudiye’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Mesudiye’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Dayılı Mah.%66,7
Güneyce Mah.%61,0
Mahmudiye Mah.%57,5
En zayıf
Yeşilce Mah.%14,3
Darıcabaşı Mah.%19,7
Topçam Mah.%30,0
CHP
En güçlü
Yeşilce Mah.%79,1
Bayırköy Mah.%42,7
Merkez Mah.%33,6
En zayıf
Darıcabaşı Mah.%3,5
Pınarlı Mah.%3,6
Dayılı Mah.%10,2
Yeniden Refah
En güçlü
Darıcabaşı Mah.%71,4
Pınarlı Mah.%44,5
Topçam Mah.%24,0
En zayıf
Yeşilce Mah.%1,6
Bayırköy Mah.%5,8
Mahmudiye Mah.%6,3

Seçime katılım

2024 Yerel%72,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%77,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%77,6 / TR %84,1
2019 Yerel%78,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Pınarlı Mah.%93,4
Üçyol Mah.%86,1
Mahmudiye Mah.%85,7
Darıcabaşı Mah.%80,1
Topçam Mah.%77,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Dayılı Mah.%46,7
Merkez Mah.%56,9
Bayırköy Mah.%69,0
Güneyce Mah.%72,0
Yeşilce Mah.%74,3

Mesudiye seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Mesudiye’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Mesudiye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,1 oyla AK Parti kazandı. CHP %30,1 ile ikinci oldu.

Mesudiye’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Mesudiye’de 13.792 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 83 sandıkta kullanıldı.

Mesudiye’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,1, Kemal Kılıçdaroğlu %28,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,4 ile önde çıktı.

Mesudiye’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %49,9, CHP %23,0, MHP %12,2, İYİ Parti %6,3, Yeniden Refah %2,0.

Mesudiye’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Mesudiye’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Mesudiye’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Mesudiye’de oyların %32,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 22,9 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Mesudiye’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 7 salıncak mahalle var; en oynakları Darıcabaşı Mah., Pınarlı Mah., Herközü Mah..

Mesudiye’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Mesudiye’de etkin parti sayısı 3,13; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 15,0 puan.

Mesudiye’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Mesudiye’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Mesudiye’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Mesudiye’de geçersiz oy oranı %7,59 (Ordu: %6,65). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Mesudiye’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Mesudiye’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Mesudiye hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Mesudiye’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Mesudiye’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Mesudiye’deki 70 mahallenin 39 tanesinde AK Parti, 25 tanesinde CHP, 5 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde BBP birinci çıktı.

Mesudiye’nin altın sandığı hangisi?

Mesudiye’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Mesudiye, Üçyol Mah., 1072 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,86 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,35 puan sapmayla verdi.

Mesudiye’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Dayılı (%66,7) mahallesinde, en düşük oyu Yeşilce (%14,3) mahallesinde aldı.

Mesudiye’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yeşilce (%79,0) mahallesinde, en düşük oyu Darıcabaşı (%3,5) mahallesinde aldı.

Mesudiye’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %72,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Pınarlı Mah. (%93,4), en düşük katılım Dayılı Mah. (%46,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ordu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.