Çamaş Seçim Sonuçları
2014–2024 · Ordu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Çamaş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,3 oyla CHP kazandı. Yeniden Refah %28,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 7,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çamaş’ta Recep Tayyip Erdoğan %74,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Çamaş sonuçları Ordu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Çamaş’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Çamaş’ta oyların %39,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 10,5 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Yeni Mah. | CHP → Yeniden Refah | 76,7 | 62,3 |
| Sarıyakup Mah. | CHP → Yeniden Refah | 56,9 | 21,8 |
| Uzunali Mah. | MHP → Yeniden Refah | 54,2 | 19,8 |
| Kemal Paşa Mah. | CHP → Yeniden Refah | 53,5 | 20,6 |
| Sakargeriş Mah. | MHP → CHP | 52,3 | 31,0 |
| Kocaman Mah. | MHP → Yeniden Refah | 51,3 | 10,8 |
| Sucuali Mah. | MHP → CHP | 50,4 | 0,0 |
| Akpınar Mah. | MHP → CHP | 48,1 | 11,3 |
| Söken Mah. | MHP → CHP | 46,7 | 25,5 |
| Örmeli Mah. | MHP → CHP | 46,2 | 11,2 |
| Kestaneyokuşu Mah. | MHP → CHP | 45,8 | 9,6 |
| Danışman Mah. | MHP → CHP | 44,9 | 47,8 |
| Akköy Mah. | MHP → CHP | 40,3 | 17,0 |
| Taşoluk Mah. | MHP → Yeniden Refah | 40,1 | 8,4 |
| Giden Mah. | MHP → CHP | 37,9 | 23,9 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Çamaş’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akköy Mah. | CHP %40,4 | %85,4 |
| Akpınar Mah. | CHP %36,1 | %90,9 |
| Budak Mah. | CHP %44,7 | %88,9 |
| Burhan Güneyi Mah. | CHP %46,9 | %92,3 |
| Danışman Mah. | CHP %63,9 | %92,0 |
| Edirli Mah. | CHP %61,8 | %94,9 |
| Giden Mah. | CHP %47,0 | %85,5 |
| Gümüşlü Mah. | CHP %47,9 | %102,7 |
| Hisarbey Mah. | MHP %36,1 | %82,3 |
| Kemal Paşa Mah. | Yeniden Refah %47,1 | %87,5 |
| Kestaneyokuşu Mah. | CHP %35,9 | %88,4 |
| Kocaman Mah. | Yeniden Refah %40,7 | %92,2 |
| Sakargeriş Mah. | CHP %47,4 | %87,5 |
| Sarıyakup Mah. | Yeniden Refah %51,2 | %83,4 |
| Sucuali Mah. | CHP %42,3 | %90,4 |
| Söken Mah. | CHP %43,7 | %92,7 |
| Taşoluk Mah. | Yeniden Refah %36,9 | %82,2 |
| Tepeli Mah. | Yeniden Refah %36,5 | %86,6 |
| Uzunali Mah. | Yeniden Refah %50,6 | %86,1 |
| Yeni Mah. | Yeniden Refah %71,7 | %94,1 |
Altın sandık
Çamaş’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Çamaş’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Çamaş seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Çamaş’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Çamaş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,3 oyla CHP kazandı. Yeniden Refah %28,6 ile ikinci oldu.
Çamaş’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Çamaş’ta 8.587 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 34 sandıkta kullanıldı.
Çamaş’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,7, Kemal Kılıçdaroğlu %25,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,3 ile önde çıktı.
Çamaş’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %50,4, CHP %18,0, MHP %14,7, İYİ Parti %8,8, Yeniden Refah %2,0.
Çamaş’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Çamaş’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Çamaş’ta oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Çamaş’ta oyların %39,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 10,5 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Çamaş’ta salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 16 salıncak mahalle var; en oynakları Yeni Mah., Sarıyakup Mah., Uzunali Mah..
Çamaş’ta kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Çamaş’ta etkin parti sayısı 3,61; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 10,7 puan.
Çamaş’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Çamaş’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Çamaş’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Çamaş’ta geçersiz oy oranı %7,54 (Ordu: %6,65). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Çamaş’ta olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çamaş’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Çamaş hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çamaş’ta AK Parti 3 kez, MHP 1 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Çamaş’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Çamaş’taki 23 mahallenin 15 tanesinde CHP, 7 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.
Çamaş’ın altın sandığı hangisi?
Çamaş’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çamaş, Akpınar Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,75 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,74 puan sapmayla verdi.
Çamaş’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çavuşbaşı (%71,2) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%9,0) mahallesinde aldı.
Çamaş’ta Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Yeni (%71,7) mahallesinde, en düşük oyu Danışman (%10,4) mahallesinde aldı.
Çamaş’ta seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %88,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeni Mah. (%94,1), en düşük katılım Taşoluk Mah. (%82,2).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.