Kabadüz Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ordu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kabadüz’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,5 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %34,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 23,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kabadüz’de Recep Tayyip Erdoğan %73,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%43,5
2024 katılım
%88,5
yerel seçim
Seçmen
6.388
2024
Sandık
27
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kabadüz sonuçları Ordu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKabadüz, Ordu · katılım %88,5KabadüzOrduAK Parti%43,49%41,61İYİ Parti%34,70%18,00CHP%15,71%28,69Yeniden Refah%2,93%6,33DP%1,37%0,16Saadet%0,89%0,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKabadüz, Ordu · katılım %89,2KabadüzOrduErdoğan%69,84%62,16Kılıçdaroğlu%25,65%32,45Sinan Oğan%3,86%4,81Muharrem İnce%0,66%0,59Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKabadüz, Ordu · katılım %86,6KabadüzOrduErdoğan%73,69%65,21Kılıçdaroğlu%26,31%34,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKabadüz, Ordu · katılım %89,2KabadüzOrduAK Parti%41,00%44,64MHP%25,36%12,60CHP%16,43%24,01İYİ Parti%9,34%9,89ittifak)%1,94%0,86Yeniden Refah%1,23%2,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kabadüz’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kabadüz’de oyların %26,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 22,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

9 salıncak mahalle10 mahallede birinci parti değişti16 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Gülpınar Mah.AK Parti → Millet İttifakı44,547,7
Derinçay Mah.AK Parti → Millet İttifakı41,839,9
Akgüney Mah.AK Parti → Millet İttifakı40,59,2
Yukarı Kirazdere Mah.AK Parti → Millet İttifakı38,624,4
Turnalık Mah.AK Parti → Millet İttifakı35,126,6
Gümüşdere Mah.AK Parti → Millet İttifakı31,026,1
Musakırık Mah.AK Parti → Millet İttifakı27,18,3
Karakiraz Mah.AK Parti → Millet İttifakı24,329,7
Başköy Mah.AK Parti → Millet İttifakı20,51,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%70,8
MHP%20,7
CHP%7,8
Katılım %88,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,7
Muharrem İnce%19,3
Meral Akşener%9,8
Katılım %87,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%52,6
CHP%17,4
MHP%16,3
Katılım %87,2
2019 YerelYerel
AK Parti%67,2
İYİ Parti%29,3
Saadet%2,5
Katılım %91,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,8
Kemal Kılıçdaroğlu%25,7
Sinan Oğan%3,9
Katılım %89,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%41,0
MHP%25,4
CHP%16,4
Katılım %89,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,7
Kemal Kılıçdaroğlu%26,3
Katılım %86,6
2024 YerelYerel
AK Parti%43,5
İYİ Parti%34,7
CHP%15,7
Katılım %88,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kabadüz’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akgüney Mah.AK Parti %42,0%90,0
Başköy Mah.AK Parti %47,3%88,6
Derinçay Mah.CHP %52,6%95,7
Dişkaya Mah.AK Parti %72,2%94,7
Esenyurt Mah.İYİ Parti %56,2%88,7
Gelinkaya Mah.AK Parti %58,0%96,3
Gülpınar Mah.İYİ Parti %59,8%84,3
Gümüşdere Mah.CHP %33,5%94,0
Harami Mah.AK Parti %55,0%86,8
Kabadüz Mah.İYİ Parti %53,1%82,6
Karakiraz Mah.İYİ Parti %46,7%86,3
Kirazdere Mah.AK Parti %58,4%89,6
Musakırık Mah.AK Parti %44,1%80,8
Turnalık Mah.CHP %41,4%88,1
Yeşilada Mah.İYİ Parti %45,7%90,7
Yeşilyurt Mah.AK Parti %61,9%89,8
Yokuşdibi Mah.AK Parti %56,0%84,7
Yukarı Kirazdere Mah.İYİ Parti %48,9%88,7
Özlükent Mah.AK Parti %53,0%97,6

Altın sandık

Kabadüz’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kabadüz’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Yeşilyurt Mah.%61,9
Yokuşdibi Mah.%56,0
Harami Mah.%55,0
En zayıf
Derinçay Mah.%24,2
Karakiraz Mah.%32,4
Turnalık Mah.%33,0
İYİ Parti
En güçlü
Kabadüz Mah.%53,1
Karakiraz Mah.%46,7
Yeşilada Mah.%45,7
En zayıf
Derinçay Mah.%11,4
Turnalık Mah.%18,3
Özlükent Mah.%19,8
CHP
En güçlü
Derinçay Mah.%52,6
Turnalık Mah.%41,4
Musakırık Mah.%19,1
En zayıf
Harami Mah.%5,4
Yeşilyurt Mah.%6,0
Kabadüz Mah.%7,1

Seçime katılım

2024 Yerel%88,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,6 / TR %84,1
2019 Yerel%91,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Özlükent Mah.%97,6
Derinçay Mah.%95,7
Yeşilada Mah.%90,7
Akgüney Mah.%90,0
Yeşilyurt Mah.%89,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Musakırık Mah.%80,8
Kabadüz Mah.%82,6
Yokuşdibi Mah.%84,7
Karakiraz Mah.%86,3
Harami Mah.%86,8

Kabadüz seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kabadüz’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kabadüz’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,5 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %34,7 ile ikinci oldu.

Kabadüz’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kabadüz’de 6.388 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 27 sandıkta kullanıldı.

Kabadüz’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,8, Kemal Kılıçdaroğlu %25,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,7 ile önde çıktı.

Kabadüz’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %41,0, MHP %25,4, CHP %16,4, İYİ Parti %9,3, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %1,9.

Kabadüz’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kabadüz’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kabadüz’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kabadüz’de oyların %26,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 22,4 puan. 10 mahallede birinci parti değişti.

Kabadüz’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Gülpınar Mah., Derinçay Mah., Akgüney Mah..

Kabadüz’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kabadüz’de etkin parti sayısı 2,98; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 8,8 puan.

Kabadüz’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kabadüz’de geçersiz oy oranı %6,92 (Ordu: %6,65). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Kabadüz’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kabadüz’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kabadüz hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kabadüz’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Kabadüz’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kabadüz’deki 19 mahallenin 10 tanesinde AK Parti, 6 tanesinde İYİ Parti, 3 tanesinde CHP birinci çıktı.

Kabadüz’ün altın sandığı hangisi?

Kabadüz’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kabadüz, Akgüney Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,03 puan saptı.

Kabadüz’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yeşilyurt (%61,9) mahallesinde, en düşük oyu Derinçay (%24,2) mahallesinde aldı.

Kabadüz’de İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Kabadüz (%53,1) mahallesinde, en düşük oyu Derinçay (%11,4) mahallesinde aldı.

Kabadüz’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Özlükent Mah. (%97,5), en düşük katılım Musakırık Mah. (%80,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ordu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.