Akkuş Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ordu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Akkuş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,4 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %35,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 11,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Akkuş’ta Recep Tayyip Erdoğan %79,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%50,4
2024 katılım
%81,7
yerel seçim
Seçmen
18.711
2024
Sandık
83
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Akkuş sonuçları Ordu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAkkuş, Ordu · katılım %81,7AkkuşOrduAK Parti%50,39%41,61İYİ Parti%35,50%18,00CHP%8,34%28,69Yeniden Refah%3,06%6,33BBP%1,03%1,01Saadet%0,54%0,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAkkuş, Ordu · katılım %83,0AkkuşOrduErdoğan%75,44%62,16Kılıçdaroğlu%19,57%32,45Sinan Oğan%3,67%4,81Muharrem İnce%1,32%0,59Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAkkuş, Ordu · katılım %79,6AkkuşOrduErdoğan%79,42%65,21Kılıçdaroğlu%20,58%34,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAkkuş, Ordu · katılım %83,0AkkuşOrduAK Parti%56,73%44,64CHP%13,76%24,01MHP%10,58%12,60İYİ Parti%7,56%9,89Yeniden Refah%2,18%2,29ittifak)%1,54%0,86Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Akkuş’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Akkuş’ta oyların %15,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 11,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

5 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti27 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Çökek Mah.AK Parti (aynı)37,94,7
Koçcuvaz Mah.AK Parti (aynı)37,51,9
Dağyolu Mah.AK Parti → Millet İttifakı28,72,5
Akpınar Mah.AK Parti (aynı)25,53,5
Kargı Mah.AK Parti (aynı)22,82,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%51,1
CHP%21,3
MHP%13,1
Katılım %81,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,8
Muharrem İnce%15,3
Meral Akşener%6,3
Katılım %82,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%56,3
MHP%18,9
CHP%13,0
Katılım %82,2
2019 YerelYerel
AK Parti%61,8
CHP%33,3
Saadet%3,8
Katılım %84,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,4
Kemal Kılıçdaroğlu%19,6
Sinan Oğan%3,7
Katılım %83,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%56,7
CHP%13,8
MHP%10,6
Katılım %83,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,4
Kemal Kılıçdaroğlu%20,6
Katılım %79,6
2024 YerelYerel
AK Parti%50,4
İYİ Parti%35,5
CHP%8,3
Katılım %81,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Akkuş’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akpınar Mah.AK Parti %49,3%75,2
Alan Mah.AK Parti %60,1%83,4
Ambargürgen Mah.AK Parti %56,4%86,2
Ceyhanlı Mah.AK Parti %80,9%93,8
Damyeri Mah.AK Parti %61,5%81,7
Dağyolu Mah.İYİ Parti %38,8%71,3
Düğencili Mah.AK Parti %50,3%83,0
Esentepe Mah.AK Parti %69,5%83,5
Gedikli Mah.AK Parti %39,1%69,8
Gökçebayır Mah.AK Parti %56,9%75,5
Gürgenliyatak Mah.AK Parti %67,9%89,7
Haliluşağı Mah.AK Parti %69,9%84,8
Karaçal Mah.AK Parti %56,7%90,3
Kargı Mah.AK Parti %48,4%82,7
Kemikgeriş Mah.AK Parti %64,7%91,5
Ketendere Mah.İYİ Parti %48,5%66,7
Koçcuvaz Mah.AK Parti %48,5%93,8
Kurtboğaz Mah.AK Parti %61,7%93,2
Kuşçulu Mah.İYİ Parti %41,8%73,0
Külekçili Mah.AK Parti %68,4%82,5

Altın sandık

Akkuş’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Akkuş’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Kızılelma Mah.%82,8
Tuzakköy Mah.%73,4
Haliluşağı Mah.%69,9
En zayıf
Çayıralan Mah.%17,8
Yeni Mah.%29,1
Subaşı Mah.%32,7
İYİ Parti
En güçlü
Çayıralan Mah.%77,9
Yeni Mah.%58,6
Yazlıkbelen Mah.%48,9
En zayıf
Kızılelma Mah.%13,7
Gökçebayır Mah.%19,9
Tuzakköy Mah.%20,2
CHP
En güçlü
Subaşı Mah.%17,1
Çamalan Mah.%16,8
Düğencili Mah.%16,2
En zayıf
Kızılelma Mah.%0,7
Kurtboğaz Mah.%0,9
Koçcuvaz Mah.%0,9

Seçime katılım

2024 Yerel%81,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%83,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%79,6 / TR %84,1
2019 Yerel%84,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Koçcuvaz Mah.%93,8
Kurtboğaz Mah.%93,2
Karaçal Mah.%90,3
Yeşilgüneycik Mah.%87,6
Çayıralan Mah.%85,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Dağyolu Mah.%71,3
Subaşı Mah.%71,7
Salman Mah.%73,5
Kızılelma Mah.%74,3
Akpınar Mah.%75,2

Akkuş seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Akkuş’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Akkuş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,4 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %35,5 ile ikinci oldu.

Akkuş’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Akkuş’ta 18.711 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 83 sandıkta kullanıldı.

Akkuş’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %75,4, Kemal Kılıçdaroğlu %19,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,4 ile önde çıktı.

Akkuş’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %56,7, CHP %13,8, MHP %10,6, İYİ Parti %7,6, Yeniden Refah %2,2.

Akkuş’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Akkuş’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Akkuş’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Akkuş’ta oyların %15,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 11,0 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Akkuş’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Çökek Mah., Koçcuvaz Mah., Dağyolu Mah..

Akkuş’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Akkuş’ta etkin parti sayısı 2,58; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 14,9 puan.

Akkuş’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Akkuş’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Akkuş’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Akkuş’ta geçersiz oy oranı %11,32 (Ordu: %6,65). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Akkuş’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Akkuş’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Akkuş hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Akkuş’ta AK Parti 5 kez birinci oldu.

Akkuş’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Akkuş’taki 44 mahallenin 30 tanesinde AK Parti, 11 tanesinde İYİ Parti, 3 tanesinde CHP birinci çıktı.

Akkuş’un altın sandığı hangisi?

Akkuş’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Akkuş, Akpınar Mah., 1003 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,49 puan saptı.

Akkuş’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kızılelma (%82,8) mahallesinde, en düşük oyu Çayıralan (%17,8) mahallesinde aldı.

Akkuş’ta İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Çayıralan (%77,9) mahallesinde, en düşük oyu Kızılelma (%13,7) mahallesinde aldı.

Akkuş’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Koçcuvaz Mah. (%93,8), en düşük katılım Dağyolu Mah. (%71,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ordu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.