Eskişehir Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Eskişehir’de 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %51,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %37,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 1,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Eskişehir’de Kemal Kılıçdaroğlu %55,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 büyükşehir belediye başkanlığı kazananı
CHP
%51,1
2024 katılım
%80,3
yerel seçim
Seçmen
696.423
2024
Sandık
2.361
14 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Eskişehir sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · büyükşehir belediye başkanlığıEskişehir · katılım %80,3EskişehirTürkiyeCHP%51,11%37,90AK Parti%37,89%35,57İYİ Parti%3,60%3,78Zafer Partisi%2,48%1,74Yeniden Refah%1,95%6,21DEM Parti%0,88%5,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurEskişehir · katılım %91,1EskişehirTürkiyeKılıçdaroğlu%50,32%44,88Erdoğan%41,90%49,52Sinan Oğan%7,30%5,17Muharrem İnce%0,49%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurEskişehir · katılım %87,9EskişehirTürkiyeKılıçdaroğlu%55,28%47,82Erdoğan%44,72%52,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiEskişehir · katılım %91,1EskişehirTürkiyeCHP%34,03%25,22AK Parti%32,53%35,39İYİ Parti%14,00%9,64MHP%7,13%10,00Zafer Partisi%3,03%2,24Yeşil Sol Parti%1,95%8,85Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Eskişehir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Eskişehir’de oyların %9,7’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 3,0 puan.

0 salıncak ilçe3 ilçede birinci parti değişti14 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler

Salıncak tanımına giren ilçe yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%45,3
AK Parti%39,1
MHP%11,2
Katılım %90,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%46,6
Muharrem İnce%41,0
Meral Akşener%9,6
Katılım %89,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%37,8
CHP%32,4
İYİ Parti%13,3
Katılım %89,1
2019 YerelYerel
CHP%52,3
AK Parti%45,2
Saadet%1,2
Katılım %86,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%50,3
Recep Tayyip Erdoğan%41,9
Sinan Oğan%7,3
Katılım %91,1
2023 MVMilletvekili
CHP%34,0
AK Parti%32,5
İYİ Parti%14,0
Katılım %91,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%55,3
Recep Tayyip Erdoğan%44,7
Katılım %87,9
2024 YerelYerel
CHP%51,1
AK Parti%37,9
İYİ Parti%3,6
Katılım %80,3

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Eskişehir’deki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AlpuCHP %41,7%88,8
BeylikovaCHP %53,4%88,3
GünyüzüBBP %44,4%90,3
HanAK Parti %56,2%92,3
MahmudiyeCHP %48,9%87,4
MihalgaziAK Parti %52,6%91,0
MihalıççıkDSP %49,9%85,8
OdunpazarıCHP %48,5%79,4
SarıcakayaAK Parti %40,5%91,2
SeyitgaziCHP %52,0%92,4
SivrihisarCHP %46,8%84,7
TepebaşıCHP %53,2%78,9
ÇiftelerCHP %34,4%84,5
İnönüAK Parti %49,4%90,4

Altın sandık

Eskişehir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Eskişehir’de en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Beylikova%53,4
Tepebaşı%53,2
Seyitgazi%52,0
En zayıf
Günyüzü%27,2
Sarıcakaya%30,2
Mihalgazi%33,7
AK Parti
En güçlü
Han%56,2
Mihalgazi%52,6
İnönü%49,4
En zayıf
Tepebaşı%36,8
Odunpazarı%39,5
Sarıcakaya%40,5

Seçime katılım

2024 Yerel%80,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,9 / TR %84,1
2019 Yerel%86,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Seyitgazi%92,4
Han%92,3
Sarıcakaya%91,2
Mihalgazi%91,0
İnönü%90,4
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Tepebaşı%78,9
Odunpazarı%79,4
Çifteler%84,5
Sivrihisar%84,7
Mihalıççık%85,8

Eskişehir seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Eskişehir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Eskişehir’de 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %51,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %37,9 ile ikinci oldu.

Eskişehir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Eskişehir’de 696.423 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 2.361 sandıkta kullanıldı.

Eskişehir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,3, Recep Tayyip Erdoğan %41,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %55,3 ile önde çıktı.

Eskişehir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %34,0, AK Parti %32,5, İYİ Parti %14,0, MHP %7,1, Zafer Partisi %3,0.

Eskişehir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Eskişehir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Eskişehir’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Eskişehir’de oyların %9,7’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 3,0 puan. 3 ilçede birinci parti değişti.

Eskişehir’de salıncak ilçe var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Eskişehir’de salıncak ilçe tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Eskişehir’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Eskişehir’de etkin parti sayısı 2,46; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 13,2 puan.

Eskişehir’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Eskişehir’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Eskişehir’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Eskişehir’de geçersiz oy oranı %3,41 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 42 sandık var.

Eskişehir’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Eskişehir’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Eskişehir hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Eskişehir’de CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Eskişehir’in ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Eskişehir’deki 14 ilçenin 8 tanesinde CHP, 4 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde BBP, 1 tanesinde DSP birinci çıktı.

Eskişehir’in altın sandığı hangisi?

Eskişehir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Tepebaşı, Fatih Mah., 2096 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,3 puan saptı.

Eskişehir’de CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Beylikova (%53,4) ilçesinde, en düşük oyu Günyüzü (%27,2) ilçesinde aldı.

Eskişehir’de AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Han (%56,1) ilçesinde, en düşük oyu Tepebaşı (%36,8) ilçesinde aldı.

Eskişehir’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Seyitgazi (%92,4), en düşük katılım Tepebaşı (%78,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Eskişehir ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.