Han Seçim Sonuçları

2014–2024 · Eskişehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Han’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,1 oyla AK Parti kazandı. CHP %40,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 16,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Han’da Kemal Kılıçdaroğlu %51,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%56,1
2024 katılım
%92,3
yerel seçim
Seçmen
2.064
2024
Sandık
17
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Han sonuçları Eskişehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHan, Eskişehir · katılım %92,3HanEskişehirAK Parti%56,15%36,16CHP%40,52%49,23İYİ Parti%1,94%3,01BTP%0,44%0,28Yeniden Refah%0,28%2,01Zafer Partisi%0,22%2,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHan, Eskişehir · katılım %87,8HanEskişehirKılıçdaroğlu%48,63%50,32Erdoğan%46,42%41,90Sinan Oğan%3,97%7,30Muharrem İnce%0,98%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHan, Eskişehir · katılım %85,8HanEskişehirKılıçdaroğlu%51,30%55,28Erdoğan%48,70%44,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHan, Eskişehir · katılım %87,8HanEskişehirCHP%35,64%34,03AK Parti%32,79%32,53İYİ Parti%14,00%14,00MHP%9,14%7,13Zafer Partisi%1,56%3,03TİP%1,30%1,62Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Han’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Han’da oyların %19,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 17,9 puan.

2 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Hacılar Mah.CHP → AK Parti25,019,6
Hüsrevpaşa Mah.CHP (aynı)24,70,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%42,5
AK Parti%38,1
DSP%10,1
Katılım %93,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,0
Muharrem İnce%40,2
Meral Akşener%10,6
Katılım %87,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%39,1
CHP%37,7
İYİ Parti%9,7
Katılım %87,2
2019 YerelYerel
CHP%59,4
AK Parti%39,3
Saadet%0,6
Katılım %93,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%48,6
Recep Tayyip Erdoğan%46,4
Sinan Oğan%4,0
Katılım %87,8
2023 MVMilletvekili
CHP%35,6
AK Parti%32,8
İYİ Parti%14,0
Katılım %87,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%51,3
Recep Tayyip Erdoğan%48,7
Katılım %85,8
2024 YerelYerel
AK Parti%56,2
CHP%40,5
İYİ Parti%1,9
Katılım %92,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Han’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akdere Mah.AK Parti %55,2%95,6
Akhisar Mah.AK Parti %64,3%98,7
Ağlarca Mah.AK Parti %67,4%82,3
Başara Mah.AK Parti %71,9%106,1
Erten Mah.AK Parti %67,9%96,8
Gökçekuyu Mah.AK Parti %49,7%97,5
Gökçeyayla Mah.AK Parti %60,0%94,4
Hacılar Mah.AK Parti %58,2%91,7
Hankaraağaç Mah.AK Parti %54,6%95,9
Hüsrevpaşa Mah.CHP %49,2%86,0
Kayı Mah.AK Parti %55,7%88,4
Peçene Mah.AK Parti %64,4%90,2
Tepeköy Mah.AK Parti %54,2%98,8
Yazılı Mah.AK Parti %55,3%100,0
İskankuyu Mah.AK Parti %59,5%105,0

Altın sandık

Han’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%92,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,8 / TR %84,1
2019 Yerel%93,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Hacılar Mah.%91,7
Hüsrevpaşa Mah.%86,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hüsrevpaşa Mah.%86,0
Hacılar Mah.%91,7

Han seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Han’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Han’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,1 oyla AK Parti kazandı. CHP %40,5 ile ikinci oldu.

Han’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Han’da 2.064 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 17 sandıkta kullanıldı.

Han’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %48,6, Recep Tayyip Erdoğan %46,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %51,3 ile önde çıktı.

Han’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %35,6, AK Parti %32,8, İYİ Parti %14,0, MHP %9,1, Zafer Partisi %1,6.

Han’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Han’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,1 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Han’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Han’da oyların %19,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 17,9 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Han’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Hacılar Mah., Hüsrevpaşa Mah..

Han’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Han’da etkin parti sayısı 2,08; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 15,6 puan.

Han’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Han’da geçersiz oy oranı %5,35 (Eskişehir: %3,63). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Han’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Han’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Han hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Han’da CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Han’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Han’daki 15 mahallenin 14 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Han’ın altın sandığı hangisi?

Han’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Han, Hacılar Mah., 1009 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,91 puan saptı.

Han’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %92,3 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Eskişehir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.