Sivrihisar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Eskişehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sivrihisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %45,8 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sivrihisar’da Recep Tayyip Erdoğan %58,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%46,8
2024 katılım
%84,7
yerel seçim
Seçmen
16.550
2024
Sandık
96
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sivrihisar sonuçları Eskişehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSivrihisar, Eskişehir · katılım %84,7SivrihisarEskişehirCHP%46,79%49,23AK Parti%45,81%36,16İYİ Parti%3,33%3,01Yeniden Refah%1,52%2,01Zafer Partisi%1,24%2,65Saadet%0,42%0,54Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSivrihisar, Eskişehir · katılım %87,5SivrihisarEskişehirErdoğan%54,74%41,90Kılıçdaroğlu%37,08%50,32Sinan Oğan%7,42%7,30Muharrem İnce%0,76%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSivrihisar, Eskişehir · katılım %84,3SivrihisarEskişehirErdoğan%58,12%44,72Kılıçdaroğlu%41,88%55,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSivrihisar, Eskişehir · katılım %87,5SivrihisarEskişehirAK Parti%36,56%32,53CHP%20,56%34,03MHP%17,05%7,13İYİ Parti%12,08%14,00Yeşil Sol Parti%3,24%1,95BBP%2,35%1,11Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sivrihisar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sivrihisar’da oyların %44,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 33,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

14 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti20 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Aşağıkepen Mah.DP → Millet İttifakı69,947,7
Karacalar Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı54,316,0
Elmalı Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı54,317,6
Karabaşlı Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı52,416,3
Yunusemre Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı50,912,6
Kaymaz Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı49,931,6
Dümrek Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı49,73,2
Göktepe Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı48,924,4
Yenice Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı48,86,3
İstiklalbağı Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı48,64,0
Gedik Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı47,64,1
Hızırbey Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı46,84,6
Sığırcık Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı39,81,8
Aktaş Mah.Cumhur İttifakı (aynı)27,32,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%42,9
CHP%23,6
BBP%21,1
Katılım %90,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,9
Muharrem İnce%24,3
Meral Akşener%15,3
Katılım %86,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%46,5
CHP%20,0
İYİ Parti%15,8
Katılım %86,3
2019 YerelYerel
AK Parti%48,5
BBP%22,8
DP%17,0
Katılım %88,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,7
Kemal Kılıçdaroğlu%37,1
Sinan Oğan%7,4
Katılım %87,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%36,6
CHP%20,6
MHP%17,1
Katılım %87,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,1
Kemal Kılıçdaroğlu%41,9
Katılım %84,3
2024 YerelYerel
CHP%46,8
AK Parti%45,8
İYİ Parti%3,3
Katılım %84,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sivrihisar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahiler Mah.AK Parti %61,1%92,6
Aktaş Mah.AK Parti %50,3%95,9
Aydınlı Mah.CHP %70,3%87,3
Aşağıkepen Mah.CHP %65,4%92,7
Babadat Mah.CHP %49,5%84,2
Bahçecik Mah.AK Parti %58,9%71,9
Ballıhisar Mah.CHP %53,1%88,5
Benlikuyu Mah.AK Parti %79,0%67,2
Benliyaver Mah.AK Parti %76,5%64,3
Beyyazı Mah.AK Parti %49,2%94,7
Biçer Mah.CHP %69,2%93,1
Buhara Mah.AK Parti %98,4%100,0
Buzluca Mah.AK Parti %68,9%88,6
Böğürtlen Mah.AK Parti %57,8%95,4
Camikebir Mah.AK Parti %52,9%91,5
Cumhuriyet Mah.CHP %62,9%84,6
Demirci Mah.AK Parti %50,4%76,4
Demirciköy Mah.CHP %44,8%94,5
Dinek Mah.AK Parti %68,2%92,7
Dumluca Mah.AK Parti %70,5%92,9

Altın sandık

Sivrihisar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sivrihisar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Aşağıkepen Mah.%65,4
Kaymaz Mah.%61,3
Karacalar Mah.%53,7
En zayıf
Hamamkarahisar Mah.%36,7
Nasrettin Hoca Mah.%41,4
Dümrek Mah.%45,4
AK Parti
En güçlü
Hamamkarahisar Mah.%52,9
Nasrettin Hoca Mah.%51,2
Dümrek Mah.%46,5
En zayıf
Aşağıkepen Mah.%24,9
Kaymaz Mah.%32,6
Karacalar Mah.%40,5

Seçime katılım

2024 Yerel%84,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,3 / TR %84,1
2019 Yerel%88,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Aşağıkepen Mah.%92,7
Hamamkarahisar Mah.%89,7
Kaymaz Mah.%85,5
Nasrettin Hoca Mah.%85,3
Dümrek Mah.%82,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hızırbey Mah.%76,2
Yunusemre Mah.%79,7
Yenice Mah.%80,4
Karacalar Mah.%82,3
Dümrek Mah.%82,7

Sivrihisar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sivrihisar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sivrihisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %45,8 ile ikinci oldu.

Sivrihisar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sivrihisar’da 16.550 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 96 sandıkta kullanıldı.

Sivrihisar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,7, Kemal Kılıçdaroğlu %37,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,1 ile önde çıktı.

Sivrihisar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %36,6, CHP %20,6, MHP %17,1, İYİ Parti %12,1, Yeşil Sol Parti %3,2.

Sivrihisar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sivrihisar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,7 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Sivrihisar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sivrihisar’da oyların %44,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 33,3 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Sivrihisar’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 14 salıncak mahalle var; en oynakları Aşağıkepen Mah., Karacalar Mah., Elmalı Mah..

Sivrihisar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sivrihisar’da etkin parti sayısı 2,32; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 1,0 puan.

Sivrihisar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda İYİ Parti oyu ortalama 1,1 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Sivrihisar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sivrihisar’da geçersiz oy oranı %5,9 (Eskişehir: %3,63). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Sivrihisar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sivrihisar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Sivrihisar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sivrihisar’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Sivrihisar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sivrihisar’daki 78 mahallenin 46 tanesinde AK Parti, 32 tanesinde CHP birinci çıktı.

Sivrihisar’ın altın sandığı hangisi?

Sivrihisar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sivrihisar, Hızırbey Mah., 1036 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,89 puan saptı.

Sivrihisar’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Aşağıkepen (%65,3) mahallesinde, en düşük oyu Hamamkarahisar (%36,7) mahallesinde aldı.

Sivrihisar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Hamamkarahisar (%52,9) mahallesinde, en düşük oyu Aşağıkepen (%24,9) mahallesinde aldı.

Sivrihisar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Aşağıkepen Mah. (%92,7), en düşük katılım Hızırbey Mah. (%76,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Eskişehir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.