Çifteler Seçim Sonuçları

2014–2024 · Eskişehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çifteler’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,4 oyla CHP kazandı. DSP %31,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 14,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çifteler’de Recep Tayyip Erdoğan %59,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%34,4
2024 katılım
%84,5
yerel seçim
Seçmen
11.613
2024
Sandık
50
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çifteler sonuçları Eskişehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇifteler, Eskişehir · katılım %84,5ÇiftelerEskişehirCHP%34,41%49,23DSP%31,38%1,50MHP%28,07%2,22İYİ Parti%2,08%3,01Yeniden Refah%1,07%2,01DEVA%0,87%0,20Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇifteler, Eskişehir · katılım %87,0ÇiftelerEskişehirErdoğan%56,06%41,90Kılıçdaroğlu%36,83%50,32Sinan Oğan%6,45%7,30Muharrem İnce%0,66%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇifteler, Eskişehir · katılım %83,2ÇiftelerEskişehirErdoğan%59,32%44,72Kılıçdaroğlu%40,68%55,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇifteler, Eskişehir · katılım %87,0ÇiftelerEskişehirAK Parti%36,65%32,53CHP%23,65%34,03MHP%16,43%7,13İYİ Parti%11,33%14,00Yeşil Sol Parti%2,98%1,95Zafer Partisi%2,38%3,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çifteler’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çifteler’de oyların %36,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DSP lehine 22,7 puan.

7 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti12 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Abbashalimpaşa Mah.CHP → DSP49,010,8
Körhasan Mah.CHP → DSP45,94,0
Ortaköy Mah.MHP → CHP43,41,8
Çiftçi Mah.CHP → DSP42,37,9
Erbap Mah.MHP → CHP37,40,0
Adalar Mah.MHP (aynı)34,83,2
Dikmen Mah.CHP → MHP29,817,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%36,6
CHP%36,2
MHP%24,0
Katılım %90,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,5
Muharrem İnce%26,6
Meral Akşener%13,0
Katılım %86,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%37,3
MHP%22,6
CHP%21,3
Katılım %86,2
2019 YerelYerel
MHP%48,8
CHP%48,8
Saadet%1,4
Katılım %87,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,1
Kemal Kılıçdaroğlu%36,8
Sinan Oğan%6,5
Katılım %87,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%36,7
CHP%23,7
MHP%16,4
Katılım %87,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,3
Kemal Kılıçdaroğlu%40,7
Katılım %83,2
2024 YerelYerel
CHP%34,4
DSP%31,4
MHP%28,1
Katılım %84,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çifteler’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abbashalimpaşa Mah.DSP %41,4%81,6
Adalar Mah.MHP %33,8%79,8
Alikan Mah.CHP %45,1%88,2
Arslanlı Mah.CHP %45,3%94,9
Başkurt Mah.MHP %34,7%95,4
Belpınar Mah.CHP %38,0%66,4
Dikilikaya Mah.CHP %50,0%135,3
Dikmen Mah.MHP %49,1%97,5
Doğanay Mah.MHP %31,4%92,7
Eminekin Mah.CHP %37,9%84,9
Erbap Mah.CHP %31,8%77,5
Hayriye Mah.DSP %51,0%95,4
Ilıcabaşı Mah.CHP %46,9%102,1
Kadıkuyusu Mah.MHP %37,5%94,1
Körhasan Mah.DSP %38,0%94,3
Orhaniye Mah.DSP %37,1%95,9
Ortaköy Mah.CHP %32,0%88,5
Osmaniye Mah.DSP %42,0%86,1
Sadıroğlu Mah.MHP %50,7%95,8
Saithalimpaşa Mah.CHP %36,2%85,8

Altın sandık

Çifteler’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çifteler’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Sakarya Mah.%41,4
Yeni Mah.%38,4
Yenidoğan Mah.%38,1
En zayıf
Çiftçi Mah.%29,8
Adalar Mah.%30,6
Erbap Mah.%31,8
DSP
En güçlü
Körhasan Mah.%38,0
Çiftçi Mah.%37,7
Yenidoğan Mah.%32,5
En zayıf
Sakarya Mah.%28,2
Adalar Mah.%30,5
Erbap Mah.%31,8
MHP
En güçlü
Adalar Mah.%33,8
Erbap Mah.%30,1
Çiftçi Mah.%27,4
En zayıf
Körhasan Mah.%17,6
Yenidoğan Mah.%22,6
Yeni Mah.%24,8

Seçime katılım

2024 Yerel%84,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,2 / TR %84,1
2019 Yerel%87,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Körhasan Mah.%94,3
Çiftçi Mah.%86,9
Yeni Mah.%84,6
Yenidoğan Mah.%84,3
Adalar Mah.%79,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Sakarya Mah.%77,2
Erbap Mah.%77,5
Adalar Mah.%79,8
Yenidoğan Mah.%84,3
Yeni Mah.%84,6

Çifteler seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çifteler’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çifteler’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,4 oyla CHP kazandı. DSP %31,4 ile ikinci oldu.

Çifteler’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çifteler’de 11.613 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 50 sandıkta kullanıldı.

Çifteler’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,1, Kemal Kılıçdaroğlu %36,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,3 ile önde çıktı.

Çifteler’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %36,6, CHP %23,6, MHP %16,4, İYİ Parti %11,3, Yeşil Sol Parti %3,0.

Çifteler’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çifteler’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,8 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Çifteler’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çifteler’de oyların %36,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DSP lehine 22,7 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Çifteler’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 7 salıncak mahalle var; en oynakları Abbashalimpaşa Mah., Körhasan Mah., Ortaköy Mah..

Çifteler’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çifteler’de etkin parti sayısı 3,37; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci DSP arasındaki fark 3,0 puan.

Çifteler’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Çifteler’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Çifteler’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çifteler’de geçersiz oy oranı %6,44 (Eskişehir: %3,63). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Çifteler’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çifteler’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çifteler hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çifteler’de AK Parti 3 kez, MHP 1 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Çifteler’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çifteler’deki 28 mahallenin 16 tanesinde CHP, 6 tanesinde DSP, 6 tanesinde MHP birinci çıktı.

Çifteler’in altın sandığı hangisi?

Çifteler’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çifteler, Yeni Mah., 1048 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,98 puan saptı.

Çifteler’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Sakarya (%41,4) mahallesinde, en düşük oyu Çiftçi (%29,8) mahallesinde aldı.

Çifteler’de DSP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DSP en yüksek oyu Körhasan (%38,0) mahallesinde, en düşük oyu Sakarya (%28,2) mahallesinde aldı.

Çifteler’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Körhasan Mah. (%94,3), en düşük katılım Sakarya Mah. (%77,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Eskişehir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.