Seyitgazi Seçim Sonuçları

2014–2024 · Eskişehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Seyitgazi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,0 oyla CHP kazandı. MHP %42,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 0,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Seyitgazi’de Recep Tayyip Erdoğan %53,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%52,0
2024 katılım
%92,4
yerel seçim
Seçmen
11.331
2024
Sandık
69
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Seyitgazi sonuçları Eskişehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSeyitgazi, Eskişehir · katılım %92,4SeyitgaziEskişehirCHP%52,03%49,23MHP%42,81%2,22Yeniden Refah%1,98%2,01İYİ Parti%1,74%3,01Gelecek%0,45%0,01Zafer Partisi%0,35%2,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSeyitgazi, Eskişehir · katılım %93,4SeyitgaziEskişehirErdoğan%52,16%41,90Kılıçdaroğlu%43,37%50,32Sinan Oğan%3,87%7,30Muharrem İnce%0,59%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSeyitgazi, Eskişehir · katılım %91,4SeyitgaziEskişehirErdoğan%52,98%44,72Kılıçdaroğlu%47,02%55,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSeyitgazi, Eskişehir · katılım %93,3SeyitgaziEskişehirAK Parti%39,60%32,53CHP%31,59%34,03İYİ Parti%12,08%14,00MHP%9,42%7,13Zafer Partisi%1,39%3,03BBP%1,06%1,11Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Seyitgazi’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Seyitgazi’de oyların %5,0’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 1,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti14 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Bardakçı Mah.CHP → Cumhur İttifakı24,130,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%42,0
CHP%40,5
MHP%16,1
Katılım %95,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,3
Muharrem İnce%36,5
Meral Akşener%9,1
Katılım %92,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%45,5
CHP%32,4
İYİ Parti%10,2
Katılım %92,6
2019 YerelYerel
CHP%52,5
AK Parti%46,6
Saadet%0,4
Katılım %93,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,2
Kemal Kılıçdaroğlu%43,4
Sinan Oğan%3,9
Katılım %93,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%39,6
CHP%31,6
İYİ Parti%12,1
Katılım %93,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,0
Kemal Kılıçdaroğlu%47,0
Katılım %91,4
2024 YerelYerel
CHP%52,0
MHP%42,8
Yeniden Refah%2,0
Katılım %92,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Seyitgazi’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akin Mah.CHP %66,5%97,4
Aksaklı Mah.CHP %73,2%90,5
Aslanbeyli Mah.CHP %95,5%97,8
Ayvalı Mah.CHP %52,4%89,8
Aşağısöğüt Mah.CHP %55,4%98,3
Bardakçı Mah.MHP %63,1%92,4
Beykışla Mah.MHP %75,5%96,8
Beşsaray Mah.MHP %61,3%94,1
Büyükdere Mah.CHP %90,0%82,7
Büyükyayla Mah.CHP %63,0%85,3
Cevizli Mah.CHP %49,8%93,0
Derebenek Mah.CHP %49,3%93,3
Değişören Mah.CHP %93,5%90,4
Doğançayır Mah.CHP %92,9%93,9
Fethiye Mah.CHP %56,0%103,6
Gemiç Mah.CHP %52,8%100,0
Göcenoluk Mah.MHP %69,5%94,4
Gökbahçe Mah.MHP %68,6%91,2
Göknebi Mah.MHP %70,2%101,7
Gökçegüney Mah.MHP %44,0%103,1

Altın sandık

Seyitgazi’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Seyitgazi’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Doğançayır Mah.%92,9
Kırka Mah.%53,0
Ayvalı Mah.%52,4
En zayıf
Gökbahçe Mah.%24,0
Bardakçı Mah.%32,2
Karaören Mah.%34,9
MHP
En güçlü
Gökbahçe Mah.%68,6
Bardakçı Mah.%63,1
Karaören Mah.%55,7
En zayıf
Doğançayır Mah.%6,0
Kırka Mah.%41,0
Ayvalı Mah.%43,7

Seçime katılım

2024 Yerel%92,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%93,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%91,4 / TR %84,1
2019 Yerel%93,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Karaören Mah.%94,6
Doğançayır Mah.%93,9
Kümbet Mah.%93,7
Derebenek Mah.%93,3
Cevizli Mah.%93,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
İkiçeşme Mah.%87,1
Kırka Mah.%88,4
Ayvalı Mah.%89,8
Yunus Mah.%90,0
Gökbahçe Mah.%91,2

Seyitgazi seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Seyitgazi’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Seyitgazi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,0 oyla CHP kazandı. MHP %42,8 ile ikinci oldu.

Seyitgazi’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Seyitgazi’de 11.331 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 69 sandıkta kullanıldı.

Seyitgazi’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,2, Kemal Kılıçdaroğlu %43,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,0 ile önde çıktı.

Seyitgazi’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %39,6, CHP %31,6, İYİ Parti %12,1, MHP %9,4, Zafer Partisi %1,4.

Seyitgazi’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Seyitgazi’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,7 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Seyitgazi’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Seyitgazi’de oyların %5,0’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 1,8 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Seyitgazi’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Bardakçı Mah..

Seyitgazi’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Seyitgazi’de etkin parti sayısı 2,2; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 9,2 puan.

Seyitgazi’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Seyitgazi’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Seyitgazi’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Seyitgazi’de geçersiz oy oranı %6,27 (Eskişehir: %3,63). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Seyitgazi’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Seyitgazi’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Seyitgazi hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Seyitgazi’de AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Seyitgazi’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Seyitgazi’deki 51 mahallenin 30 tanesinde CHP, 21 tanesinde MHP birinci çıktı.

Seyitgazi’nin altın sandığı hangisi?

Seyitgazi’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Seyitgazi, Ayvalı Mah., 1006 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,46 puan saptı.

Seyitgazi’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Doğançayır (%92,9) mahallesinde, en düşük oyu Gökbahçe (%24,0) mahallesinde aldı.

Seyitgazi’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Gökbahçe (%68,6) mahallesinde, en düşük oyu Doğançayır (%6,0) mahallesinde aldı.

Seyitgazi’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %92,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karaören Mah. (%94,6), en düşük katılım İkiçeşme Mah. (%87,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Eskişehir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.