Mihalıççık Seçim Sonuçları

2014–2024 · Eskişehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Mihalıççık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,9 oyla DSP kazandı. MHP %41,0 ile ikinci oldu. DSP, 2019’a göre oyunu 2,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Mihalıççık’ta Recep Tayyip Erdoğan %60,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DSP
%49,9
2024 katılım
%85,8
yerel seçim
Seçmen
7.355
2024
Sandık
59
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Mihalıççık sonuçları Eskişehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMihalıççık, Eskişehir · katılım %85,8MihalıççıkEskişehirDSP%49,92%1,50MHP%40,96%2,22Saadet%3,20%0,54İYİ Parti%2,88%3,01Yeniden Refah%1,14%2,01HÜDA PAR%0,92%0,12Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMihalıççık, Eskişehir · katılım %86,0MihalıççıkEskişehirErdoğan%57,87%41,90Kılıçdaroğlu%35,44%50,32Sinan Oğan%5,84%7,30Muharrem İnce%0,84%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMihalıççık, Eskişehir · katılım %83,3MihalıççıkEskişehirErdoğan%60,04%44,72Kılıçdaroğlu%39,96%55,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMihalıççık, Eskişehir · katılım %86,0MihalıççıkEskişehirAK Parti%41,34%32,53CHP%22,12%34,03İYİ Parti%13,29%14,00MHP%12,84%7,13Zafer Partisi%1,96%3,03BBP%1,52%1,11Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Mihalıççık’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Mihalıççık’ta oyların %9,4’i el değiştirdi (sakin). Net kayma DSP lehine 0,3 puan.

1 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Medrese Mah.DSP → MHP19,12,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%37,5
CHP%32,8
DP%20,5
Katılım %89,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,8
Muharrem İnce%26,8
Meral Akşener%15,1
Katılım %85,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%42,4
CHP%23,9
MHP%14,5
Katılım %85,0
2019 YerelYerel
DSP%47,6
MHP%39,1
İYİ Parti%11,9
Katılım %89,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,9
Kemal Kılıçdaroğlu%35,4
Sinan Oğan%5,8
Katılım %86,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%41,3
CHP%22,1
İYİ Parti%13,3
Katılım %86,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,0
Kemal Kılıçdaroğlu%40,0
Katılım %83,3
2024 YerelYerel
DSP%49,9
MHP%41,0
Saadet%3,2
Katılım %85,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Mihalıççık’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adahisar Mah.MHP %60,5%88,9
Ahur Mah.DSP %52,9%85,8
Ahurözü Mah.DSP %67,6%65,5
Akçaören Mah.DSP %49,2%97,2
Aydınlar Mah.DSP %50,0%85,7
Bahtiyar Mah.DSP %56,3%96,1
Belen Mah.DSP %56,0%87,4
Bey Mah.DSP %65,5%103,2
Camikebir Mah.DSP %51,5%80,5
Dağcı Mah.DSP %67,9%96,7
Diközü Mah.MHP %67,4%92,9
Dinek Mah.MHP %53,0%69,1
Dümrek Mah.DSP %50,0%90,7
Gözeler Mah.DSP %72,0%90,0
Güce Mah.MHP %64,1%80,7
Güreş Mah.MHP %50,8%86,8
Gürleyik Mah.DSP %57,1%82,5
Hamidiye Mah.DSP %60,6%92,2
Ilıcalar Mah.DSP %50,0%93,1
Karageyikli Mah.DSP %48,0%99,1

Altın sandık

Mihalıççık’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%85,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,3 / TR %84,1
2019 Yerel%89,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yunusemre Mah.%85,8
Medrese Mah.%81,3
Camikebir Mah.%80,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Camikebir Mah.%80,5
Medrese Mah.%81,3
Yunusemre Mah.%85,8

Mihalıççık seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Mihalıççık’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Mihalıççık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,9 oyla DSP kazandı. MHP %41,0 ile ikinci oldu.

Mihalıççık’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Mihalıççık’ta 7.355 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 59 sandıkta kullanıldı.

Mihalıççık’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,9, Kemal Kılıçdaroğlu %35,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,0 ile önde çıktı.

Mihalıççık’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %41,3, CHP %22,1, İYİ Parti %13,3, MHP %12,8, Zafer Partisi %2,0.

Mihalıççık’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Mihalıççık’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Mihalıççık’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Mihalıççık’ta oyların %9,4’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma DSP lehine 0,3 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Mihalıççık’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Medrese Mah..

Mihalıççık’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Mihalıççık’ta etkin parti sayısı 2,39; yani iki partili bir yapı var. Birinci DSP ile ikinci MHP arasındaki fark 9,0 puan.

Mihalıççık’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Mihalıççık’ta geçersiz oy oranı %6,53 (Eskişehir: %3,63). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Mihalıççık’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Mihalıççık’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Mihalıççık hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Mihalıççık’ta AK Parti 3 kez, DSP 2 kez birinci oldu.

Mihalıççık’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Mihalıççık’taki 53 mahallenin 37 tanesinde DSP, 16 tanesinde MHP birinci çıktı.

Mihalıççık’ın altın sandığı hangisi?

Mihalıççık’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Mihalıççık, Yunusemre Mah., 1059 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,32 puan saptı.

Mihalıççık’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yunusemre Mah. (%85,8), en düşük katılım Camikebir Mah. (%80,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Eskişehir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.