İnönü Seçim Sonuçları

2014–2024 · Eskişehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

İnönü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,4 oyla AK Parti kazandı. CHP %42,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 0,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İnönü’de Recep Tayyip Erdoğan %63,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%49,4
2024 katılım
%90,4
yerel seçim
Seçmen
5.299
2024
Sandık
24
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

İnönü sonuçları Eskişehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıİnönü, Eskişehir · katılım %90,4İnönüEskişehirAK Parti%49,40%36,16CHP%42,84%49,23İYİ Parti%3,65%3,01Yeniden Refah%2,49%2,01Saadet%0,44%0,54BTP%0,42%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. Turİnönü, Eskişehir · katılım %93,8İnönüEskişehirErdoğan%60,86%41,90Kılıçdaroğlu%32,90%50,32Sinan Oğan%5,50%7,30Muharrem İnce%0,75%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. Turİnönü, Eskişehir · katılım %91,6İnönüEskişehirErdoğan%63,54%44,72Kılıçdaroğlu%36,46%55,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili Seçimiİnönü, Eskişehir · katılım %93,8İnönüEskişehirAK Parti%47,27%32,53CHP%22,81%34,03İYİ Parti%10,48%14,00MHP%9,50%7,13Yeniden Refah%2,34%1,42Zafer Partisi%1,93%3,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

İnönü’nün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında İnönü’de oyların %7,6’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 1,0 puan.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,2
CHP%41,4
MHP%4,5
Katılım %94,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,3
Muharrem İnce%27,2
Meral Akşener%8,6
Katılım %93,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%52,0
CHP%23,8
MHP%10,3
Katılım %93,7
2019 YerelYerel
AK Parti%48,6
CHP%44,1
DP%3,7
Katılım %93,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,9
Kemal Kılıçdaroğlu%32,9
Sinan Oğan%5,5
Katılım %93,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%47,3
CHP%22,8
İYİ Parti%10,5
Katılım %93,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,5
Kemal Kılıçdaroğlu%36,5
Katılım %91,6
2024 YerelYerel
AK Parti%49,4
CHP%42,8
İYİ Parti%3,7
Katılım %90,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde İnönü’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aşağıkuzfındık Mah.AK Parti %64,5%95,3
Dereyalak Mah.AK Parti %49,6%95,2
Dutluca Mah.AK Parti %47,5%95,4
Erenköy Mah.AK Parti %57,6%94,4
Esnemez Mah.AK Parti %50,3%95,8
Kümbet Mah.AK Parti %60,0%86,4
Kümbetakpınar Mah.AK Parti %51,6%97,1
Kümbetyeniköy Mah.AK Parti %65,2%87,2
Oklubalı Mah.AK Parti %64,8%87,5
Orta Mah.CHP %44,1%90,8
Seyitaliköyü Mah.AK Parti %62,5%104,5
Yenice Mah.CHP %53,6%88,2
Yukarıkuzfındık Mah.AK Parti %47,1%105,9
Yürükyayla Mah.AK Parti %54,6%100,0
Çarşı Mah.CHP %55,2%88,7
İsmetpaşa Mah.CHP %51,6%87,3

Altın sandık

İnönü’nün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin İnönü’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Oklubalı Mah.%64,8
Erenköy Mah.%57,6
Orta Mah.%43,1
En zayıf
Çarşı Mah.%36,9
Yenice Mah.%40,2
İsmetpaşa Mah.%41,6
CHP
En güçlü
Çarşı Mah.%55,2
Yenice Mah.%53,6
İsmetpaşa Mah.%51,6
En zayıf
Oklubalı Mah.%26,8
Erenköy Mah.%36,8
Orta Mah.%44,1

Seçime katılım

2024 Yerel%90,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%93,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%91,6 / TR %84,1
2019 Yerel%93,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Erenköy Mah.%94,4
Orta Mah.%90,8
Çarşı Mah.%88,7
Yenice Mah.%88,2
Oklubalı Mah.%87,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
İsmetpaşa Mah.%87,3
Oklubalı Mah.%87,5
Yenice Mah.%88,2
Çarşı Mah.%88,7
Orta Mah.%90,8

İnönü seçimleri hakkında sık sorulan sorular

İnönü’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

İnönü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,4 oyla AK Parti kazandı. CHP %42,8 ile ikinci oldu.

İnönü’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde İnönü’de 5.299 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 24 sandıkta kullanıldı.

İnönü’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,9, Kemal Kılıçdaroğlu %32,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,5 ile önde çıktı.

İnönü’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %47,3, CHP %22,8, İYİ Parti %10,5, MHP %9,5, Yeniden Refah %2,3.

İnönü’nün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde İnönü’nün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

İnönü’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında İnönü’de oyların %7,6’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 1,0 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

İnönü’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında İnönü’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

İnönü’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde İnönü’de etkin parti sayısı 2,33; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 6,6 puan.

İnönü’nün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde İnönü’de geçersiz oy oranı %4,43 (Eskişehir: %3,63). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

İnönü’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İnönü’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

İnönü hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İnönü’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

İnönü’nün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde İnönü’deki 16 mahallenin 12 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP birinci çıktı.

İnönü’nün altın sandığı hangisi?

İnönü’nün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık İnönü, Dutluca Mah., 1006 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,02 puan saptı.

İnönü’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Oklubalı (%64,8) mahallesinde, en düşük oyu Çarşı (%36,9) mahallesinde aldı.

İnönü’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çarşı (%55,2) mahallesinde, en düşük oyu Oklubalı (%26,8) mahallesinde aldı.

İnönü’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %90,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Erenköy Mah. (%94,4), en düşük katılım İsmetpaşa Mah. (%87,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Eskişehir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.