Odunpazarı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Eskişehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Odunpazarı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 0,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Odunpazarı’da Kemal Kılıçdaroğlu %57,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%48,5
2024 katılım
%79,4
yerel seçim
Seçmen
316.780
2024
Sandık
976
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Odunpazarı sonuçları Eskişehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıOdunpazarı, Eskişehir · katılım %79,4OdunpazarıEskişehirCHP%48,50%49,23AK Parti%39,52%36,16İYİ Parti%3,98%3,01Zafer Partisi%2,92%2,65Yeniden Refah%1,78%2,01DEM Parti%0,77%0,83Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurOdunpazarı, Eskişehir · katılım %90,9OdunpazarıEskişehirKılıçdaroğlu%52,62%50,32Erdoğan%39,70%41,90Sinan Oğan%7,24%7,30Muharrem İnce%0,44%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurOdunpazarı, Eskişehir · katılım %87,8OdunpazarıEskişehirKılıçdaroğlu%57,57%55,28Erdoğan%42,43%44,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiOdunpazarı, Eskişehir · katılım %90,9OdunpazarıEskişehirCHP%36,50%34,03AK Parti%30,95%32,53İYİ Parti%13,96%14,00MHP%6,68%7,13Zafer Partisi%3,00%3,03Yeşil Sol Parti%1,78%1,95Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Odunpazarı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Odunpazarı’da oyların %6,8’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 3,0 puan.

0 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti47 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%40,0
AK Parti%34,7
MHP%21,4
Katılım %90,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%44,2
Recep Tayyip Erdoğan%44,0
Meral Akşener%9,2
Katılım %89,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%35,5
CHP%35,0
İYİ Parti%13,3
Katılım %89,3
2019 YerelYerel
CHP%48,5
AK Parti%45,5
İYİ Parti%3,8
Katılım %85,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%52,6
Recep Tayyip Erdoğan%39,7
Sinan Oğan%7,2
Katılım %90,9
2023 MVMilletvekili
CHP%36,5
AK Parti%31,0
İYİ Parti%14,0
Katılım %90,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%57,6
Recep Tayyip Erdoğan%42,4
Katılım %87,8
2024 YerelYerel
CHP%48,5
AK Parti%39,5
İYİ Parti%4,0
Katılım %79,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Odunpazarı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
71 Evler Mah.AK Parti %57,6%75,1
75. Yil (sultandere) Mah.AK Parti %46,6%81,3
Akarbaşı Mah.CHP %62,3%80,6
Akcami Mah.CHP %45,4%88,6
Akkaya Mah.AK Parti %51,0%92,7
Akpınar Mah.AK Parti %52,3%74,6
Akçakaya Mah.CHP %84,3%103,7
Akçağlan Mah.CHP %49,9%78,1
Alanönü Mah.CHP %50,2%79,4
Arifiye Mah.CHP %58,7%77,4
Avdan Mah.CHP %88,0%98,5
Ayvacık Mah.CHP %73,3%98,9
Ağapınar Mah.CHP %50,1%95,0
Aşağı Çağlan Mah.CHP %67,5%96,3
Aşağıılıca Mah.CHP %86,7%99,3
Büyükdere Mah.CHP %62,5%76,9
Cunudiye Mah.CHP %56,8%74,4
Dede Mah.CHP %48,3%80,0
Deliklitaş Mah.CHP %53,4%74,4
Demirli Mah.AK Parti %79,4%102,8

Altın sandık

Odunpazarı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Odunpazarı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yahnikapan Mah.%89,0
Gülpınar Mah.%79,3
Vişnelik Mah.%66,7
En zayıf
71 Evler Mah.%28,2
Emek Mah.%29,5
Sultandere Mah.%30,1
AK Parti
En güçlü
71 Evler Mah.%57,6
Sultandere Mah.%57,0
Karapazar Mah.%56,9
En zayıf
Yahnikapan Mah.%3,1
Gülpınar Mah.%12,3
Ağapınar Mah.%20,4

Seçime katılım

2024 Yerel%79,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,8 / TR %84,1
2019 Yerel%85,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kireç Mah.%96,6
Yahnikapan Mah.%95,2
Ağapınar Mah.%95,0
Sultandere Mah.%92,0
Sevinç Mah.%89,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
İstiklal Mah.%72,3
Deliklitaş Mah.%74,4
Cunudiye Mah.%74,4
Akpınar Mah.%74,6
Emek Mah.%74,6

Odunpazarı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Odunpazarı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Odunpazarı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,5 ile ikinci oldu.

Odunpazarı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Odunpazarı’da 316.780 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 976 sandıkta kullanıldı.

Odunpazarı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %52,6, Recep Tayyip Erdoğan %39,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,6 ile önde çıktı.

Odunpazarı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %36,5, AK Parti %30,9, İYİ Parti %14,0, MHP %6,7, Zafer Partisi %3,0.

Odunpazarı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Odunpazarı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Odunpazarı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Odunpazarı’da oyların %6,8’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 3,0 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Odunpazarı’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Odunpazarı’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Odunpazarı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Odunpazarı’da etkin parti sayısı 2,54; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 9,0 puan.

Odunpazarı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Odunpazarı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Odunpazarı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Odunpazarı’da geçersiz oy oranı %3,12 (Eskişehir: %3,63). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 12 sandık var.

Odunpazarı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Odunpazarı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Odunpazarı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Odunpazarı’da CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Odunpazarı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Odunpazarı’daki 87 mahallenin 51 tanesinde CHP, 36 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Odunpazarı’nın altın sandığı hangisi?

Odunpazarı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Odunpazarı, Gökmeydan Mah., 2314 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,63 puan saptı.

Odunpazarı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yahnikapan (%89,0) mahallesinde, en düşük oyu 71 Evler (%28,2) mahallesinde aldı.

Odunpazarı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu 71 Evler (%57,6) mahallesinde, en düşük oyu Yahnikapan (%3,1) mahallesinde aldı.

Odunpazarı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kireç Mah. (%96,6), en düşük katılım İstiklal Mah. (%72,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Eskişehir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.