Tepebaşı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Eskişehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Tepebaşı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %36,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 3,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Tepebaşı’da Kemal Kılıçdaroğlu %57,1 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%53,2
2024 katılım
%78,9
yerel seçim
Seçmen
294.414
2024
Sandık
911
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Tepebaşı sonuçları Eskişehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıTepebaşı, Eskişehir · katılım %78,9TepebaşıEskişehirCHP%53,16%49,23AK Parti%36,84%36,16Zafer Partisi%2,97%2,65İYİ Parti%2,11%3,01Yeniden Refah%1,67%2,01DEM Parti%1,14%0,83Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurTepebaşı, Eskişehir · katılım %91,2TepebaşıEskişehirKılıçdaroğlu%51,60%50,32Erdoğan%40,07%41,90Sinan Oğan%7,85%7,30Muharrem İnce%0,48%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurTepebaşı, Eskişehir · katılım %87,6TepebaşıEskişehirKılıçdaroğlu%57,10%55,28Erdoğan%42,90%44,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiTepebaşı, Eskişehir · katılım %91,2TepebaşıEskişehirCHP%34,22%34,03AK Parti%31,84%32,53İYİ Parti%14,76%14,00MHP%6,26%7,13Zafer Partisi%3,37%3,03Yeşil Sol Parti%2,13%1,95Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Tepebaşı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Tepebaşı’da oyların %9,0’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 0,6 puan.

1 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti51 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kızılcaören Mah.CHP → AK Parti27,95,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%47,0
AK Parti%36,8
MHP%12,1
Katılım %90,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%45,8
Muharrem İnce%41,8
Meral Akşener%9,5
Katılım %88,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%37,3
CHP%32,4
İYİ Parti%13,8
Katılım %88,9
2019 YerelYerel
CHP%56,3
AK Parti%41,1
Saadet%1,3
Katılım %84,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%51,6
Recep Tayyip Erdoğan%40,1
Sinan Oğan%7,9
Katılım %91,2
2023 MVMilletvekili
CHP%34,2
AK Parti%31,8
İYİ Parti%14,8
Katılım %91,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%57,1
Recep Tayyip Erdoğan%42,9
Katılım %87,6
2024 YerelYerel
CHP%53,2
AK Parti%36,8
Zafer Partisi%3,0
Katılım %78,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Tepebaşı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahılar Mah.AK Parti %60,9%57,1
Alınca Mah.CHP %51,0%99,1
Atalan Mah.AK Parti %48,2%95,1
Atalantekke Mah.AK Parti %69,2%94,1
Avlamış Mah.AK Parti %68,7%97,7
Aşağı Söğütönü Mah.CHP %57,0%84,2
Aşağıkartal Mah.CHP %56,5%92,7
Bahçelievler Mah.CHP %63,6%71,3
Batıkent Mah.CHP %65,2%82,3
Behçetiye Mah.AK Parti %58,8%96,7
Bektaşpınarı Mah.AK Parti %60,0%104,0
Beyazaltın Mah.AK Parti %50,2%96,7
Boyacıoğlu Mah.CHP %79,8%81,9
Bozdağ Mah.AK Parti %50,8%99,2
Buldukpınar Mah.AK Parti %52,8%97,4
Cumhuriye Mah.CHP %67,3%76,1
Cumhuriyet Mah.AK Parti %73,1%89,3
Danişment Mah.AK Parti %75,0%98,3
Emirceoğlu Mah.AK Parti %51,1%94,9
Ertuğrulgazi Mah.CHP %57,4%79,7

Altın sandık

Tepebaşı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Tepebaşı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Boyacıoğlu Mah.%79,8
Hoşnudiye Mah.%74,8
Yenibağlar Mah.%67,5
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%20,3
Fevziçakmak Mah.%30,8
Muttalip Emirler Mah.%34,0
AK Parti
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%73,1
Muttalip Koyunlar Mah.%59,7
Muttalip Emirler Mah.%58,8
En zayıf
Boyacıoğlu Mah.%13,4
Hoşnudiye Mah.%18,3
Eskibağlar Mah.%19,4

Seçime katılım

2024 Yerel%78,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,6 / TR %84,1
2019 Yerel%84,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kızılcaören Mah.%98,7
Beyazaltın Mah.%96,7
Uludere Mah.%93,4
Gündüzler Mah.%91,5
Keskin Mah.%90,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Eskibağlar Mah.%67,2
Yenibağlar Mah.%70,7
Bahçelievler Mah.%71,3
Güllük Mah.%72,2
Sütlüce Mah.%74,6

Tepebaşı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Tepebaşı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Tepebaşı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %36,8 ile ikinci oldu.

Tepebaşı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Tepebaşı’da 294.414 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 911 sandıkta kullanıldı.

Tepebaşı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %51,6, Recep Tayyip Erdoğan %40,1 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,1 ile önde çıktı.

Tepebaşı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %34,2, AK Parti %31,8, İYİ Parti %14,8, MHP %6,3, Zafer Partisi %3,4.

Tepebaşı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Tepebaşı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Tepebaşı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Tepebaşı’da oyların %9,0’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 0,6 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Tepebaşı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Kızılcaören Mah..

Tepebaşı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Tepebaşı’da etkin parti sayısı 2,38; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 16,3 puan.

Tepebaşı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 5,3 puan daha yüksek; Zafer Partisi oyu ortalama 1,3 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Tepebaşı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Tepebaşı’da geçersiz oy oranı %3,43 (Eskişehir: %3,63). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 13 sandık var.

Tepebaşı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Tepebaşı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Tepebaşı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Tepebaşı’da CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Tepebaşı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Tepebaşı’daki 92 mahallenin 52 tanesinde CHP, 40 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Tepebaşı’nın altın sandığı hangisi?

Tepebaşı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Tepebaşı, Ömerağa Mah., 2248 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,68 puan saptı.

Tepebaşı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Boyacıoğlu (%79,8) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%20,3) mahallesinde aldı.

Tepebaşı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cumhuriyet (%73,1) mahallesinde, en düşük oyu Boyacıoğlu (%13,4) mahallesinde aldı.

Tepebaşı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kızılcaören Mah. (%98,7), en düşük katılım Eskibağlar Mah. (%67,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Eskişehir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.