Sarıcakaya Seçim Sonuçları
2014–2024 · Eskişehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Sarıcakaya’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,5 oyla AK Parti kazandı. CHP %30,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 24,8 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sarıcakaya’da Recep Tayyip Erdoğan %68,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Sarıcakaya sonuçları Eskişehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Sarıcakaya’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Sarıcakaya’da oyların %28,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 10,9 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Kapıkaya Mah. | AK Parti → CHP | 55,8 | 24,8 |
| Yeni Mah. | AK Parti (aynı) | 44,1 | 1,3 |
| Mayıslar Mah. | AK Parti → CHP | 28,2 | 19,9 |
| Beyköy Mah. | AK Parti → CHP | 26,4 | 20,7 |
| İğdir Mah. | AK Parti → CHP | 24,5 | 11,8 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Sarıcakaya’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Beyköy Mah. | CHP %48,4 | %94,8 |
| Beyyayla Mah. | AK Parti %50,9 | %93,9 |
| Bilal Habeşi Mah. | AK Parti %42,2 | %93,3 |
| Camikebir Mah. | AK Parti %49,8 | %92,1 |
| Dağküplü Mah. | AK Parti %58,0 | %88,4 |
| Düzköy Mah. | AK Parti %49,2 | %89,1 |
| Fatih Mah. | AK Parti %40,9 | %88,0 |
| Güney Mah. | AK Parti %48,5 | %101,5 |
| Kapıkaya Mah. | CHP %50,9 | %91,0 |
| Laçin Mah. | AK Parti %47,9 | %94,2 |
| Mayıslar Mah. | CHP %50,0 | %90,2 |
| Sarıkaya Mah. | AK Parti %43,7 | %88,3 |
| Yeni Mah. | AK Parti %35,7 | %85,3 |
| İğdir Mah. | CHP %43,6 | %94,6 |
Altın sandık
Sarıcakaya’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Sarıcakaya’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Sarıcakaya seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Sarıcakaya’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Sarıcakaya’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,5 oyla AK Parti kazandı. CHP %30,2 ile ikinci oldu.
Sarıcakaya’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Sarıcakaya’da 3.930 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 18 sandıkta kullanıldı.
Sarıcakaya’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,6, Kemal Kılıçdaroğlu %28,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,8 ile önde çıktı.
Sarıcakaya’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %54,0, CHP %17,7, İYİ Parti %10,2, MHP %8,8, Yeşil Sol Parti %1,9.
Sarıcakaya’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Sarıcakaya’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Sarıcakaya’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Sarıcakaya’da oyların %28,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 10,9 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.
Sarıcakaya’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Kapıkaya Mah., Yeni Mah., Mayıslar Mah..
Sarıcakaya’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Sarıcakaya’da etkin parti sayısı 3,35; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 10,3 puan.
Sarıcakaya’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Sarıcakaya’da geçersiz oy oranı %6,03 (Eskişehir: %3,63). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Sarıcakaya’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sarıcakaya’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Sarıcakaya hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sarıcakaya’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Sarıcakaya’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Sarıcakaya’daki 14 mahallenin 10 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP birinci çıktı.
Sarıcakaya’nın altın sandığı hangisi?
Sarıcakaya’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sarıcakaya, Düzköy Mah., 1008 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,45 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,73 puan sapmayla verdi.
Sarıcakaya’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Laçin (%47,9) mahallesinde, en düşük oyu Beyköy (%27,6) mahallesinde aldı.
Sarıcakaya’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Mayıslar (%50,0) mahallesinde, en düşük oyu Fatih (%18,9) mahallesinde aldı.
Sarıcakaya’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %91,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Beyköy Mah. (%94,8), en düşük katılım Fatih Mah. (%88,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.