Kayseri Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Kayseri’de 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %38,7 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %19,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 24,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kayseri’de Recep Tayyip Erdoğan %68,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 büyükşehir belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%38,7
2024 katılım
%77,5
yerel seçim
Seçmen
1.040.204
2024
Sandık
3.414
16 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kayseri sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · büyükşehir belediye başkanlığıKayseri · katılım %77,5KayseriTürkiyeAK Parti%38,71%35,57Yeniden Refah%19,80%6,21İYİ Parti%14,42%3,78CHP%14,40%37,90Saadet%5,68%1,10Zafer Partisi%3,75%1,74Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKayseri · katılım %91,5KayseriTürkiyeErdoğan%63,44%49,52Kılıçdaroğlu%27,41%44,88Sinan Oğan%8,79%5,17Muharrem İnce%0,36%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKayseri · katılım %88,6KayseriTürkiyeErdoğan%68,04%52,18Kılıçdaroğlu%31,96%47,82Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKayseri · katılım %91,5KayseriTürkiyeAK Parti%40,72%35,39MHP%19,32%10,00CHP%17,06%25,22İYİ Parti%10,21%9,64Yeniden Refah%3,56%2,79Zafer Partisi%3,29%2,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kayseri’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kayseri’de oyların %28,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 11,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

3 salıncak ilçe2 ilçede birinci parti değişti16 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
SarıoğlanAK Parti (aynı)24,64,1
TalasAK Parti → Millet İttifakı24,44,5
AkkışlaAK Parti → Millet İttifakı18,53,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%59,0
MHP%27,0
CHP%8,9
Katılım %90,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,4
Muharrem İnce%18,5
Meral Akşener%8,9
Katılım %90,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%49,8
MHP%21,4
CHP%12,1
Katılım %90,7
2019 YerelYerel
AK Parti%63,6
İYİ Parti%31,6
Saadet%2,8
Katılım %85,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,4
Kemal Kılıçdaroğlu%27,4
Sinan Oğan%8,8
Katılım %91,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,7
MHP%19,3
CHP%17,1
Katılım %91,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,0
Kemal Kılıçdaroğlu%32,0
Katılım %88,6
2024 YerelYerel
AK Parti%38,7
Yeniden Refah%19,8
İYİ Parti%14,4
Katılım %77,5

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kayseri’deki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AkkışlaCHP %46,2%90,3
BünyanMHP %45,1%85,6
DeveliAK Parti %36,1%84,5
FelahiyeCHP %52,7%77,4
HacılarAK Parti %42,8%87,2
KocasinanAK Parti %35,5%75,8
MelikgaziAK Parti %37,3%75,4
PınarbaşıCHP %33,3%85,6
SarıoğlanMHP %36,5%84,4
SarızCHP %45,9%86,7
TalasAK Parti %33,5%73,4
TomarzaİYİ Parti %54,6%85,9
YahyalıAK Parti %44,1%85,5
YeşilhisarAK Parti %42,1%87,5
ÖzvatanMHP %70,1%81,8
İncesuAK Parti %44,9%88,2

Altın sandık

Kayseri’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kayseri’de en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
İncesu%44,9
Yahyalı%44,1
Akkışla%44,1
En zayıf
Talas%33,5
Kocasinan%35,5
Develi%36,1
Yeniden Refah
En güçlü
Yahyalı%40,2
Hacılar%37,2
İncesu%35,8
En zayıf
Felahiye%2,1
Akkışla%2,4
Yeşilhisar%3,1
İYİ Parti
En güçlü
Tomarza%54,6
Yeşilhisar%41,7
Bünyan%28,9
En zayıf
Felahiye%1,2
Hacılar%2,2
Pınarbaşı%4,0

Seçime katılım

2024 Yerel%77,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,6 / TR %84,1
2019 Yerel%85,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Akkışla%90,3
İncesu%88,2
Yeşilhisar%87,5
Hacılar%87,2
Sarız%86,7
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Talas%73,4
Melikgazi%75,4
Kocasinan%75,8
Felahiye%77,4
Özvatan%81,8

Kayseri seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kayseri’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kayseri’de 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %38,7 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %19,8 ile ikinci oldu.

Kayseri’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kayseri’de 1.040.204 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 3.414 sandıkta kullanıldı.

Kayseri’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,4, Kemal Kılıçdaroğlu %27,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,0 ile önde çıktı.

Kayseri’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,7, MHP %19,3, CHP %17,1, İYİ Parti %10,2, Yeniden Refah %3,6.

Kayseri’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kayseri’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kayseri’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kayseri’de oyların %28,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 11,0 puan. 2 ilçede birinci parti değişti.

Kayseri’de salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak ilçe var; en oynakları Sarıoğlan, Talas, Akkışla.

Kayseri’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kayseri’de etkin parti sayısı 4,25; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 18,9 puan.

Kayseri’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 4,6 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Kayseri’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kayseri’de geçersiz oy oranı %4,78 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 53 sandık var.

Kayseri’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kayseri’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Kayseri hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kayseri’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Kayseri’nin ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kayseri’deki 16 ilçenin 8 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP, 3 tanesinde MHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Kayseri’nin altın sandığı hangisi?

Kayseri’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kocasinan, Hoca Ahmet Yesevi Mah., 1203 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,86 puan saptı.

Kayseri’de AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu İncesu (%44,9) ilçesinde, en düşük oyu Talas (%33,5) ilçesinde aldı.

Kayseri’de Yeniden Refah en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Yahyalı (%40,2) ilçesinde, en düşük oyu Felahiye (%2,1) ilçesinde aldı.

Kayseri’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Akkışla (%90,3), en düşük katılım Talas (%73,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kayseri ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.