Sarız Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kayseri · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sarız’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,9 oyla CHP kazandı. MHP %38,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 0,8 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sarız’da Recep Tayyip Erdoğan %57,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%45,9
2024 katılım
%86,7
yerel seçim
Seçmen
9.448
2024
Sandık
51
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sarız sonuçları Kayseri geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSarız, Kayseri · katılım %86,7SarızKayseriCHP%45,93%14,74MHP%38,52%2,73Yeniden Refah%13,07%19,25BBP%0,89%3,99Saadet%0,54%3,62Zafer Partisi%0,50%3,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSarız, Kayseri · katılım %84,1SarızKayseriErdoğan%54,06%63,44Kılıçdaroğlu%39,64%27,41Sinan Oğan%5,92%8,79Muharrem İnce%0,38%0,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSarız, Kayseri · katılım %80,5SarızKayseriErdoğan%57,77%68,04Kılıçdaroğlu%42,23%31,96Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSarız, Kayseri · katılım %83,9SarızKayseriMHP%28,81%19,32CHP%23,17%17,06AK Parti%18,84%40,72İYİ Parti%14,89%10,21BBP%7,29%1,93Zafer Partisi%1,52%3,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sarız’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sarız’da oyların %14,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 6,4 puan.

3 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti13 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeni Mah.MHP → CHP27,223,9
Bahçeli Mah.MHP → CHP26,829,0
Tekneli Mah.MHP (aynı)20,23,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%29,6
AK Parti%26,8
MHP%21,0
Katılım %87,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,5
Muharrem İnce%30,6
Meral Akşener%14,3
Katılım %84,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%29,4
MHP%24,8
CHP%17,2
Katılım %84,1
2019 YerelYerel
MHP%52,2
CHP%46,7
Saadet%0,7
Katılım %87,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,1
Kemal Kılıçdaroğlu%39,6
Sinan Oğan%5,9
Katılım %84,1
2023 MVMilletvekili
MHP%28,8
CHP%23,2
AK Parti%18,8
Katılım %83,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,8
Kemal Kılıçdaroğlu%42,2
Katılım %80,5
2024 YerelYerel
CHP%45,9
MHP%38,5
Yeniden Refah%13,1
Katılım %86,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sarız’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akoluk Mah.CHP %71,4%84,0
Altısöğüt Mah.CHP %72,9%90,7
Avşarobası Mah.MHP %42,3%94,3
Ayranlık Mah.MHP %44,9%92,1
Bahçeli Mah.CHP %55,0%80,5
Büyük Söbeçimen Mah.MHP %47,4%78,9
Büyük Örtülü Mah.CHP %83,2%84,1
Dallıkavak Mah.CHP %66,5%84,6
Damızlık Mah.MHP %51,6%86,8
Darıdere Mah.CHP %94,1%86,7
Dayoluk Mah.MHP %59,4%84,0
Değirmentaş Mah.MHP %56,1%95,4
Fettahdere Mah.MHP %65,7%94,9
Gümüşali Mah.CHP %74,5%83,2
Günesen Mah.CHP %52,5%77,3
Karapınar Mah.MHP %54,5%90,8
Karayurt Mah.MHP %50,3%97,7
Kemer Mah.MHP %52,7%89,2
Kurdini Mah.MHP %50,9%101,7
Kurudere Mah.CHP %47,2%90,5

Altın sandık

Sarız’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sarız’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Kırkısrak Mah.%84,3
Bahçeli Mah.%55,0
Yeni Mah.%54,8
En zayıf
Damızlık Mah.%23,2
İncedere Mah.%31,2
Yaylacı Mah.%37,3
MHP
En güçlü
Damızlık Mah.%51,6
Kuşçu Mah.%51,0
Tekneli Mah.%48,6
En zayıf
Kırkısrak Mah.%10,1
Günesen Mah.%22,2
Bahçeli Mah.%26,0
Yeniden Refah
En güçlü
Günesen Mah.%24,4
Damızlık Mah.%24,1
İncedere Mah.%18,2
En zayıf
Kırkısrak Mah.%1,7
Tekneli Mah.%4,7
Kuşçu Mah.%5,7

Seçime katılım

2024 Yerel%86,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%84,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%80,5 / TR %84,1
2019 Yerel%87,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Tekneli Mah.%97,4
Kuşçu Mah.%93,3
Yaylacı Mah.%91,3
İncedere Mah.%91,1
Çörekdere Mah.%88,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kırkısrak Mah.%71,3
Günesen Mah.%77,3
Bahçeli Mah.%80,5
Yeşilkent Mah.%85,8
Damızlık Mah.%86,8

Sarız seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sarız’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sarız’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,9 oyla CHP kazandı. MHP %38,5 ile ikinci oldu.

Sarız’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sarız’da 9.448 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 51 sandıkta kullanıldı.

Sarız’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,1, Kemal Kılıçdaroğlu %39,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,8 ile önde çıktı.

Sarız’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

MHP %28,8, CHP %23,2, AK Parti %18,8, İYİ Parti %14,9, BBP %7,3.

Sarız’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sarız’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Sarız’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sarız’da oyların %14,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 6,4 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Sarız’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Yeni Mah., Bahçeli Mah., Tekneli Mah..

Sarız’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sarız’da etkin parti sayısı 2,66; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 7,4 puan.

Sarız’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 15,5 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 12,8 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Sarız’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sarız’da geçersiz oy oranı %4,21 (Kayseri: %5,04). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Sarız’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sarız’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Sarız hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sarız’da CHP 2 kez, MHP 2 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Sarız’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sarız’daki 44 mahallenin 25 tanesinde MHP, 19 tanesinde CHP birinci çıktı.

Sarız’ın altın sandığı hangisi?

Sarız’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sarız, Yeni Mah., 1049 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 5,0 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,45 puan sapmayla verdi.

Sarız’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kırkısrak (%84,3) mahallesinde, en düşük oyu Damızlık (%23,2) mahallesinde aldı.

Sarız’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Damızlık (%51,6) mahallesinde, en düşük oyu Kırkısrak (%10,1) mahallesinde aldı.

Sarız’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Tekneli Mah. (%97,4), en düşük katılım Kırkısrak Mah. (%71,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kayseri il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.