Develi Seçim Sonuçları
2014–2024 · Kayseri · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Develi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,1 oyla AK Parti kazandı. BBP %30,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 12,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Develi’de Recep Tayyip Erdoğan %77,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Develi sonuçları Kayseri geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Develi’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Develi’de oyların %18,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma BBP lehine 8,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Güneyaşağı Mah. | Millet İttifakı → Yeniden Refah | 40,1 | 12,1 |
| İncesu Mah. | AK Parti → BBP | 38,0 | 41,9 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 36,2 | 1,1 |
| Sindelhöyük Yenice Mah. | AK Parti → BBP | 34,2 | 15,5 |
| Şıhlı Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 33,8 | 4,8 |
| Yaylacık Mah. | AK Parti → BBP | 30,9 | 8,2 |
| Gümüşören Mah. | BBP → AK Parti | 30,7 | 14,9 |
| Sindelhöyük Fatih Mah. | AK Parti → BBP | 28,7 | 11,8 |
| Bahçelievler Mah. | AK Parti → BBP | 27,8 | 1,8 |
| Zile Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 27,5 | 10,2 |
| Büyükkünye Mah. | AK Parti → BBP | 26,4 | 3,3 |
| Sht. Ustgm. Hasan Sahan Mah. | AK Parti → BBP | 25,4 | 2,0 |
| Çaylıca Mah. | AK Parti → BBP | 25,0 | 35,9 |
| Kabaklı Mah. | AK Parti → BBP | 24,9 | 14,4 |
| Sindelhöyük Camikebir Mah. | AK Parti → BBP | 24,4 | 5,5 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Develi’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Abdulbaki Mah. | AK Parti %35,4 | %98,0 |
| Alpaslan Mah. | AK Parti %35,9 | %84,7 |
| Ayvazhacı Mah. | AK Parti %36,3 | %88,5 |
| Ayşepınar Mah. | AK Parti %44,3 | %84,2 |
| Aşağıeverek Mah. | AK Parti %30,1 | %84,4 |
| Aşık Seyrani Mah. | AK Parti %38,3 | %79,6 |
| Bahçebaşı Mah. | AK Parti %43,3 | %84,6 |
| Bahçelievler Mah. | BBP %31,5 | %81,4 |
| Büyükkünye Mah. | BBP %41,7 | %89,6 |
| Camiicedit Mah. | AK Parti %34,0 | %82,2 |
| Cumhuriyet Mah. | Yeniden Refah %32,8 | %90,2 |
| Derebaşı Mah. | CHP %54,0 | %99,3 |
| Dereşimli Mah. | AK Parti %57,8 | %95,7 |
| Develi Camikebir Mah. | AK Parti %41,7 | %100,0 |
| Develi Kapali Cezaevi Mah. | AK Parti %28,6 | %71,0 |
| E. Camiikebir Mah. | AK Parti %36,2 | %82,2 |
| Epçe Mah. | AK Parti %36,5 | %89,2 |
| Eşelik Mah. | BBP %38,9 | %94,7 |
| Fatih Mah. | AK Parti %40,4 | %87,7 |
| Feneseaşağı Mah. | AK Parti %36,2 | %78,5 |
Altın sandık
Develi’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Develi’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Develi seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Develi’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Develi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,1 oyla AK Parti kazandı. BBP %30,3 ile ikinci oldu.
Develi’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Develi’de 50.524 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 182 sandıkta kullanıldı.
Develi’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,5, Kemal Kılıçdaroğlu %19,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,2 ile önde çıktı.
Develi’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %41,8, MHP %27,6, CHP %11,9, İYİ Parti %7,5, BBP %3,3.
Develi’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Develi’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Develi’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Develi’de oyların %18,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma BBP lehine 8,4 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Develi’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 21 salıncak mahalle var; en oynakları Güneyaşağı Mah., İncesu Mah., Cumhuriyet Mah..
Develi’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Develi’de etkin parti sayısı 3,96; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci BBP arasındaki fark 5,8 puan.
Develi’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Develi’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Develi’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Develi’de geçersiz oy oranı %5,87 (Kayseri: %5,04). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.
Develi’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Develi’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Develi hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Develi’de AK Parti 5 kez birinci oldu.
Develi’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Develi’deki 78 mahallenin 55 tanesinde AK Parti, 17 tanesinde BBP, 2 tanesinde CHP, 2 tanesinde Yeniden Refah, 2 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
Develi’nin altın sandığı hangisi?
Develi’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Develi, E. Camiikebir Mah., 1057 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,7 puan saptı.
Develi’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kızık (%86,3) mahallesinde, en düşük oyu Sindelhöyük Yenice (%19,7) mahallesinde aldı.
Develi’de BBP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu İncesu (%66,4) mahallesinde, en düşük oyu Kızık (%7,9) mahallesinde aldı.
Develi’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %84,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karacaören Mah. (%95,9), en düşük katılım Sarıca Mah. (%77,4).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.