Akkışla Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kayseri · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Akkışla’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %44,0 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 31,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Akkışla’da Recep Tayyip Erdoğan %57,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%46,2
2024 katılım
%90,3
yerel seçim
Seçmen
5.279
2024
Sandık
22
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Akkışla sonuçları Kayseri geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAkkışla, Kayseri · katılım %90,3AkkışlaKayseriCHP%46,21%14,74AK Parti%44,05%34,33İYİ Parti%6,19%15,18Yeniden Refah%2,35%19,25Saadet%0,53%3,62Zafer Partisi%0,51%3,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAkkışla, Kayseri · katılım %85,4AkkışlaKayseriErdoğan%52,88%63,44Kılıçdaroğlu%39,55%27,41Sinan Oğan%6,75%8,79Muharrem İnce%0,81%0,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAkkışla, Kayseri · katılım %82,8AkkışlaKayseriErdoğan%57,76%68,04Kılıçdaroğlu%42,24%31,96Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAkkışla, Kayseri · katılım %85,5AkkışlaKayseriAK Parti%33,05%40,72CHP%27,72%17,06MHP%16,30%19,32İYİ Parti%13,91%10,21Zafer Partisi%2,15%3,29Yeniden Refah%2,08%3,56Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Akkışla’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Akkışla’da oyların %40,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 33,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

10 salıncak mahalle10 mahallede birinci parti değişti11 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Girinci Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı55,639,2
Gömürgen Yeni Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı51,633,2
Akin Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı50,428,2
Gömürgen Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı49,910,7
Ganişeyh Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı46,95,8
Yukarı Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı41,94,7
Yeşil Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı41,34,4
Yeni Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı37,36,4
Ortaköy Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı37,25,2
Şen Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı36,41,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%29,7
CHP%22,5
MHP%21,6
Katılım %93,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,4
Muharrem İnce%24,1
Meral Akşener%18,0
Katılım %85,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%41,9
CHP%20,4
İYİ Parti%17,3
Katılım %85,7
2019 YerelYerel
AK Parti%42,2
BBP%32,1
CHP%14,8
Katılım %92,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,9
Kemal Kılıçdaroğlu%39,6
Sinan Oğan%6,8
Katılım %85,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%33,1
CHP%27,7
MHP%16,3
Katılım %85,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,8
Kemal Kılıçdaroğlu%42,2
Katılım %82,8
2024 YerelYerel
CHP%46,2
AK Parti%44,1
İYİ Parti%6,2
Katılım %90,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Akkışla’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akin Mah.CHP %49,3%95,4
Alevkışla Mah.CHP %48,9%97,5
Ganişeyh Mah.CHP %48,0%92,5
Girinci Mah.CHP %47,4%89,6
Gömürgen Mah.CHP %52,1%93,3
Gömürgen Yeni Mah.CHP %56,8%93,1
Gümüşsu Mah.AK Parti %56,7%99,1
Kululu Mah.AK Parti %59,1%88,2
Manavuz Mah.AK Parti %47,9%94,8
Ortaköy Mah.CHP %45,5%87,3
Uğurlu Mah.AK Parti %65,1%94,7
Yeni Mah.CHP %49,8%86,3
Yeşil Mah.CHP %46,7%87,2
Yukarı Mah.CHP %47,4%77,6
Şen Mah.AK Parti %47,3%90,0

Altın sandık

Akkışla’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Akkışla’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Gömürgen Yeni Mah.%56,8
Gömürgen Mah.%52,1
Yeni Mah.%49,8
En zayıf
Kululu Mah.%31,0
Ortaköy Mah.%45,5
Ganişeyh Mah.%48,0
AK Parti
En güçlü
Kululu Mah.%59,1
Yeni Mah.%46,1
Ganişeyh Mah.%45,3
En zayıf
Gömürgen Yeni Mah.%32,0
Akin Mah.%32,7
Gömürgen Mah.%43,6
İYİ Parti
En güçlü
Akin Mah.%11,6
Gömürgen Yeni Mah.%8,4
Kululu Mah.%7,6
En zayıf
Gömürgen Mah.%2,2
Yeni Mah.%2,7
Ganişeyh Mah.%3,1

Seçime katılım

2024 Yerel%90,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%82,8 / TR %84,1
2019 Yerel%92,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Akin Mah.%95,4
Gömürgen Mah.%93,3
Gömürgen Yeni Mah.%93,1
Ganişeyh Mah.%92,5
Kululu Mah.%88,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%86,3
Ortaköy Mah.%87,3
Kululu Mah.%88,2
Ganişeyh Mah.%92,5
Gömürgen Yeni Mah.%93,1

Akkışla seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Akkışla’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Akkışla’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %44,0 ile ikinci oldu.

Akkışla’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Akkışla’da 5.279 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 22 sandıkta kullanıldı.

Akkışla’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,9, Kemal Kılıçdaroğlu %39,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,8 ile önde çıktı.

Akkışla’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %33,0, CHP %27,7, MHP %16,3, İYİ Parti %13,9, Zafer Partisi %2,1.

Akkışla’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Akkışla’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,8 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Akkışla’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Akkışla’da oyların %40,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 33,9 puan. 10 mahallede birinci parti değişti.

Akkışla’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Girinci Mah., Gömürgen Yeni Mah., Akin Mah..

Akkışla’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Akkışla’da etkin parti sayısı 2,43; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 2,2 puan.

Akkışla’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Akkışla’da geçersiz oy oranı %8,88 (Kayseri: %5,04). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Akkışla’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Akkışla’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Akkışla hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Akkışla’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Akkışla’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Akkışla’daki 15 mahallenin 10 tanesinde CHP, 5 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Akkışla’nın altın sandığı hangisi?

Akkışla’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Akkışla, Ortaköy Mah., 1015 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,91 puan saptı.

Akkışla’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Gömürgen Yeni (%56,8) mahallesinde, en düşük oyu Kululu (%31,0) mahallesinde aldı.

Akkışla’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kululu (%59,1) mahallesinde, en düşük oyu Gömürgen Yeni (%32,0) mahallesinde aldı.

Akkışla’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %90,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Akin Mah. (%95,4), en düşük katılım Yeni Mah. (%86,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kayseri il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.