Yeşilhisar Seçim Sonuçları
2014–2024 · Kayseri · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Yeşilhisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,0 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %41,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 14,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yeşilhisar’da Recep Tayyip Erdoğan %66,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Yeşilhisar sonuçları Kayseri geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Yeşilhisar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Yeşilhisar’da oyların %15,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 12,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Yeşilova Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 28,6 | 30,7 |
| Kayadibi Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 24,7 | 10,9 |
| Yavuz Selim Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 23,1 | 8,7 |
| Mahmudiye Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 21,7 | 18,6 |
| Çadırkaya Mah. | AK Parti (aynı) | 19,7 | 1,8 |
| Karacabey Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 18,9 | 27,9 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Yeşilhisar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akköy Mah. | AK Parti %78,2 | %92,1 |
| Araplı Mah. | AK Parti %52,5 | %96,3 |
| Başköy Mah. | AK Parti %43,4 | %83,2 |
| Beyleryukarı Mah. | AK Parti %57,8 | %80,0 |
| Büget Mah. | CHP %51,8 | %91,0 |
| Camikebir Mah. | AK Parti %43,9 | %84,3 |
| Cumhuriyet Mah. | İYİ Parti %43,9 | %81,5 |
| Derbentbaşı Mah. | AK Parti %59,7 | %84,3 |
| Doğanlı Mah. | İYİ Parti %43,8 | %88,6 |
| Erdemli Mah. | AK Parti %70,9 | %70,0 |
| Fatih Mah. | AK Parti %51,6 | %87,2 |
| Fevzioğlu Mah. | İYİ Parti %50,5 | %86,1 |
| Gülbayır Mah. | AK Parti %59,4 | %87,5 |
| Güney Mah. | İYİ Parti %43,7 | %84,4 |
| Güzelöz Mah. | AK Parti %44,4 | %95,1 |
| Kale Mah. | AK Parti %60,0 | %103,5 |
| Karacabey Mah. | İYİ Parti %54,1 | %83,1 |
| Kavak Mah. | AK Parti %65,3 | %86,7 |
| Kayadibi Mah. | İYİ Parti %42,3 | %91,3 |
| Keler Mah. | AK Parti %46,4 | %87,9 |
Altın sandık
Yeşilhisar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Yeşilhisar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Yeşilhisar seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Yeşilhisar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Yeşilhisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,0 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %41,7 ile ikinci oldu.
Yeşilhisar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Yeşilhisar’da 12.565 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 49 sandıkta kullanıldı.
Yeşilhisar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,1, Kemal Kılıçdaroğlu %31,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,1 ile önde çıktı.
Yeşilhisar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %41,9, CHP %21,2, MHP %18,9, İYİ Parti %10,1, Yeniden Refah %2,2.
Yeşilhisar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Yeşilhisar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Yeşilhisar’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Yeşilhisar’da oyların %15,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 12,6 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Yeşilhisar’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Yeşilova Mah., Kayadibi Mah., Yavuz Selim Mah..
Yeşilhisar’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Yeşilhisar’da etkin parti sayısı 2,74; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 0,3 puan.
Yeşilhisar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 6,8 puan daha düşük; CHP oyu ortalama 8,0 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Yeşilhisar’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Yeşilhisar’da geçersiz oy oranı %5,76 (Kayseri: %5,04). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Yeşilhisar’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yeşilhisar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Yeşilhisar hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yeşilhisar’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Yeşilhisar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Yeşilhisar’daki 35 mahallenin 19 tanesinde AK Parti, 14 tanesinde İYİ Parti, 2 tanesinde CHP birinci çıktı.
Yeşilhisar’ın altın sandığı hangisi?
Yeşilhisar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yeşilhisar, Camikebir Mah., 1006 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,18 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,33 puan sapmayla verdi.
Yeşilhisar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Gülbayır (%59,4) mahallesinde, en düşük oyu Kovalı (%15,0) mahallesinde aldı.
Yeşilhisar’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Karacabey (%54,1) mahallesinde, en düşük oyu Musahacılı (%27,3) mahallesinde aldı.
Yeşilhisar’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %87,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çadırkaya Mah. (%97,5), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%81,5).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.