Felahiye Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kayseri · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Felahiye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,6 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Felahiye’de Recep Tayyip Erdoğan %65,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%52,7
2024 katılım
%77,4
yerel seçim
Seçmen
4.967
2024
Sandık
22
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Felahiye sonuçları Kayseri geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıFelahiye, Kayseri · katılım %77,4FelahiyeKayseriCHP%52,73%14,74AK Parti%42,57%34,33Yeniden Refah%2,13%19,25İYİ Parti%1,22%15,18Saadet%0,50%3,62BTP%0,33%0,34Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurFelahiye, Kayseri · katılım %78,4FelahiyeKayseriErdoğan%61,48%63,44Kılıçdaroğlu%32,69%27,41Sinan Oğan%5,54%8,79Muharrem İnce%0,29%0,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurFelahiye, Kayseri · katılım %77,1FelahiyeKayseriErdoğan%65,43%68,04Kılıçdaroğlu%34,57%31,96Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiFelahiye, Kayseri · katılım %78,4FelahiyeKayseriAK Parti%33,90%40,72MHP%25,78%19,32CHP%21,97%17,06İYİ Parti%10,71%10,21Yeniden Refah%1,98%3,56Zafer Partisi%1,63%3,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Felahiye’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Felahiye’de oyların %19,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 15,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

4 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti9 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Büyüktoraman Hürriyet Mah.AK Parti → Millet İttifakı40,727,8
Büyüktoraman İstiklal Mah.AK Parti → Millet İttifakı33,616,0
Yeni Mah.AK Parti → Millet İttifakı29,538,8
İsabey Mah.AK Parti → Millet İttifakı25,333,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%44,0
MHP%32,3
CHP%22,2
Katılım %75,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,4
Muharrem İnce%22,6
Meral Akşener%12,6
Katılım %81,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%42,3
MHP%21,5
CHP%19,6
Katılım %81,6
2019 YerelYerel
AK Parti%57,6
İYİ Parti%37,6
BTP%2,8
Katılım %80,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,5
Kemal Kılıçdaroğlu%32,7
Sinan Oğan%5,5
Katılım %78,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%33,9
MHP%25,8
CHP%22,0
Katılım %78,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,4
Kemal Kılıçdaroğlu%34,6
Katılım %77,1
2024 YerelYerel
CHP%52,7
AK Parti%42,6
Yeniden Refah%2,1
Katılım %77,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Felahiye’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Acırlı Mah.CHP %82,1%91,4
Alparslan Mah.AK Parti %48,2%96,2
Beyler Mah.CHP %60,2%87,7
Büyüktoraman Hürriyet Mah.CHP %59,9%65,4
Büyüktoraman İstiklal Mah.CHP %55,7%71,4
Cumhuriyet Mah.CHP %59,0%87,1
Darılı Mah.AK Parti %54,0%99,0
Kale Mah.CHP %64,1%88,2
Karaşeyh Mah.CHP %52,8%78,9
Kayapınar Cumhuriyet Mah.AK Parti %67,2%56,3
Kayapınar Fatih Sultan Mehmet Mah.AK Parti %64,3%50,2
Kepiç Mah.AK Parti %67,1%94,7
Kuruhüyük Mah.CHP %52,6%95,6
Menteşe Mah.CHP %56,2%94,7
Silahtar Mah.AK Parti %55,6%92,8
Yeni Mah.CHP %65,5%84,3
İsabey Mah.CHP %65,1%81,0

Altın sandık

Felahiye’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Felahiye’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Kale Mah.%64,1
Büyüktoraman Hürriyet Mah.%59,9
Cumhuriyet Mah.%59,0
En zayıf
Kayapınar Cumhuriyet Mah.%27,6
Kayapınar Fatih Sultan Mehmet Mah.%31,5
Büyüktoraman İstiklal Mah.%55,7
AK Parti
En güçlü
Kayapınar Cumhuriyet Mah.%67,2
Kayapınar Fatih Sultan Mehmet Mah.%64,3
Büyüktoraman İstiklal Mah.%41,2
En zayıf
Kale Mah.%32,6
Büyüktoraman Hürriyet Mah.%34,8
Cumhuriyet Mah.%38,7

Seçime katılım

2024 Yerel%77,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%78,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%77,1 / TR %84,1
2019 Yerel%80,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kale Mah.%88,2
Cumhuriyet Mah.%87,1
Büyüktoraman İstiklal Mah.%71,4
Büyüktoraman Hürriyet Mah.%65,4
Kayapınar Cumhuriyet Mah.%56,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kayapınar Fatih Sultan Mehmet Mah.%50,2
Kayapınar Cumhuriyet Mah.%56,3
Büyüktoraman Hürriyet Mah.%65,4
Büyüktoraman İstiklal Mah.%71,4
Cumhuriyet Mah.%87,1

Felahiye seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Felahiye’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Felahiye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,6 ile ikinci oldu.

Felahiye’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Felahiye’de 4.967 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 22 sandıkta kullanıldı.

Felahiye’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,5, Kemal Kılıçdaroğlu %32,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,4 ile önde çıktı.

Felahiye’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %33,9, MHP %25,8, CHP %22,0, İYİ Parti %10,7, Yeniden Refah %2,0.

Felahiye’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Felahiye’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Felahiye’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Felahiye’de oyların %19,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 15,7 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Felahiye’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Büyüktoraman Hürriyet Mah., Büyüktoraman İstiklal Mah., Yeni Mah..

Felahiye’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Felahiye’de etkin parti sayısı 2,17; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 10,2 puan.

Felahiye’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Felahiye’de geçersiz oy oranı %5,8 (Kayseri: %5,04). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Felahiye’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Felahiye’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Felahiye hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Felahiye’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Felahiye’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Felahiye’deki 17 mahallenin 11 tanesinde CHP, 6 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Felahiye’nin altın sandığı hangisi?

Felahiye’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Felahiye, Kuruhüyük Mah., 1019 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,55 puan saptı.

Felahiye’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kale (%64,1) mahallesinde, en düşük oyu Kayapınar Cumhuriyet (%27,6) mahallesinde aldı.

Felahiye’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kayapınar Cumhuriyet (%67,2) mahallesinde, en düşük oyu Kale (%32,6) mahallesinde aldı.

Felahiye’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kale Mah. (%88,2), en düşük katılım Kayapınar Fatih Sultan Mehmet Mah. (%50,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kayseri il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.